תחקיר "המקור": כך מתערב עורך "ישראל היום" לסיקור אוהד של נתניהו

בתחקיר הוצגו טיוטות של עמודי העיתון, עליהן הופיעו הערות בכתב על ידי רגב וכן טקסטים שונים ששלחו כתבים - ששונו על ידי רגב והוסרה מהם הביקורת כלפי נתניהו

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

העורך הראשי של עיתון "ישראל היום", עמוס רגב, מתערב בתכנים של כתבי העיתון ומטה אותם כך שיסקרו באופן חיובי את ראש הממשלה בנימין נתניהו - כך עולה מתחקיר "המקור" בערוץ 10 ששודר הערב. החינמון, שיצא לאור ב-2007, הוא בבעלות המיליארדר היהודי שלדון אדלסון, המקורב לנתניהו.

בתחקיר הוצגו כמה דוגמאות לטקסטים ששלחו כתבים, בהם נמתחה ביקורת על נתניהו או על מדיניותו, אלה עברו עריכה ונוספו אליהם משפטים שונים המצדדים בנתניהו או בחברי הקואליציה.

עמוס רגב, עורך "ישראל היום"צילום: אייל טואג

בתחקיר הוצגו טיוטות של עמודי העיתון, עליהן הופיעו הערות בכתב על ידי רגב וכן טקסטים שונים ששלחו כתבים - ששונו על ידי רגב והוסרה מהם הביקורת כלפי נתניהו. בתחקיר נטען גם כי רגב עצמו מעורב בבחירת התמונות של אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו.

כך למשל, בתחקיר הוצגה פרשנות ששלח בפברואר הפרשן הכלכלי, חזי שטרנליכט, על נתוני הצמיחה תחת הכותרת "הקטר דוהר, הקרונות קצת פחות", בה ציין כי "מרבית הציבור...לא נהנה מחלק גדול מהצמיחה".

אלא שהפרשנות שהתפרסמה בעיתון היתה תחת הכותרת "קונים ובוכים" ופסקת הפתיחה בה היתה "נתוני הצמיחה שהוצגו בפני הציבור הם מרשימים בכל קנה מידה. כל הכלכלנים שדיברו נותרו עם פה פעור... מתברר שבניגוד לקמפיין המתוזמר, ששרר פה בתקשורת בשבועות האחרונים, לא כל כך רע פה".

"ישראל היום", לפי התחקיר, גם ניסה לייחס ליוזמי המחאה החברתית נטיות פוליטיות שמאלניות. לפי תחקיר "המקור" ארבעה כתבים סיקרו את הפגנות סוף השבוע ב-17 ביולי 2011, אך אף אחד מהם לא ציין את המילים "נגד הכיבוש". בידיעה שהופיעה בסופו של דבר נכתב: "המפגינים שהתארגנו גם הם בפייסבוק הבטיחו עליית מדרגה במאבקים הציבוריים השונים בשבוע הקרוב כולל 'נגד הכיבוש'".

בתחקיר מצוטט עיתונאי לשעבר "בישראל היום" האומר כי יחס העיתון למחאה היה "בוז מוחלט. התפיסה של רגב היא שדפני ליף צריכה ללכת למצוא עבודה במקום לבלבל את המוח".

"המקור" הציג מסמכים לפיהם רגב עצמו היה חבר באוגוסט 2006 בצוות שאמור היה לצפות בראיונות שנערכו עם נתניהו, יו"ר האופוזיציה אז, ואף הופיע ברשימת המוזמנים לבר מצווה של אבנר נתניהו ב-2007, וכך גם גונן גינת, עורך המוסף של "ישראל היום".

מיומן הפגישות של נתניהו, שהוצג בתחקיר "המקור", עולה כי בתקופה שלפני הקמת "ישראל היום" קיים נתניהו עם אדלסון שש פגישות, ובחמישה החודשים שלאחר מכן נפגשו השניים שלוש פעמים. לפי היומן, נתניהו קיים באותן תקופות עשרות פגישות גם עם רגב ונתן אשל - שמונה לאחר מכן לסמנכ"ל "ישראל היום".

התחקיר גם מציג יחס מפלה של "ישראל היום" כלפי ציפי לבני ומפלגת קדימה. כותרת ראשונית ידיעה בעיתון סביב חוק דיכטר היתה "לבני תדרוש משמעת סיעתית נגד חוק דיכטר", אך רגב בחר לשנותה וכתב "סערה בקדימה סביב חוק דיכטר".

לצד נתניהו, נטען בתחקיר כי גם ביקורות שנמתחו על שר האוצר יובל שטייניץ, שר התחבורה ישראל כץ, שר החינוך גדעון סער ובכירי ליכוד נוספים - זכו לטיפול והיו עדינות יותר. ראש אגף החקירות לשעבר, משה מזרחי, שכתב במשך 3 שנים טור בעיתון, מספר ל"המקור" כי "טורי הלכו והצטמצמו, לא במובן של הכמות אלא במובן של  ההתערבות שחלקה נבע מעריכה וחלקה ממש נבע משינוי תוכן שהיו לי חילוקי דעות חריפים והתנצחויות חריפות מול העורך... זכיתי פה ושם בהתנצלות כשזה חזר על עצמו החלטתי להרים ידיים".

בתחקיר גם הוצג בקשה של הכתבת הצבאית של העיתון, לילך שובל: "לאור מקרים בעבר: נא לא להכניס לכתבה משפטים שאני לא מכירה בלי תיאום איתי. בסוף אני חתומה על הכתבה. תודה".

התחקיר עצמו נמצא בידי "המקור" כבר תקופה ארוכה, ובענף התקשורת טענו כי פרסומו נמנע כל עוד שערוץ 10 לא הגיע להסדר עם המדינה להארכת זיכיונו. מנגד, ב"ישראל היום" נכתב אתמול טור מפורט שבו נטען כי ערוץ 10  נמצא כיום בידיו של מו"ל "ידיעות אחרונות", נוני מוזס, לאחר שמקורבו רפי גינת מונה למנכ"ל הערוץ, וכי "ידיעות אחרונות" מסקר באופן מפלה לרעה את נתניהו מאינטרסים זרים.

מ"ישראל היום" וממקורבו של שלדון אדלסון נמסר "עמדת 'ישראל היום' פורסמה היום בהרחבה בעמודים 8-9 של העיתון תחת הכותרת 'ידי נוני מוזס בערוץ 10'. צופי ערוץ 10 מוזמנים לקרוא את הכתבה המורחבת וכתבות נוספות שיפורסמו באותו נושא בעתיד".

בתגובה נוספת ששלח "ישראל היום" לערוץ נכתב: "מרשימת השאלות שהצגתם לנו עולה שאתם עוסקים בדברים מופרכים, חסרי יסוד ודיבתיים. אנו מתריעים בפניכם כי אם תשדרו בתוכנית 'המקור' או בכל תוכנית אחרת דברים שהם בגדר הוצאת דיבה של 'ישראל היום', עורכיו ו/או מי מטעמו, 'ישראל היום' יראה בכם ובכל האחראים לפרסום, אחראים מלאים להוצאת הדיבה, ולא יהסס לנקוט בכל האמצעים שהחוק מעמיד לרשותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker