רפי גינת מונה למנכ"ל ערוץ 10

גינת צפוי להכנס לתפקיד מיידית, החל מהשבוע הבא ■ הערכות: המועמד המוביל לתפקיד מנכ"ל חברת החדשות - גולן יוכפז, שהיה עורך "כלבוטק"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

עורך "ידיעות אחרונות" לשעבר ומגיש התוכנית "כלבוטק" בערוץ 2, רפי גינת, מונה למנכ"ל ערוץ 10 הבא - כך החליט היום דירקטוריון הערוץ.

גינת ייכנס לתפקיד החל משבוע הבא ויחליף את יואב הלדמן, ששימש בתפקיד מ"מ המנכ"ל מאז פרישתו של יוסי ורשבסקי. הלדמן ימשיך לשמש מ"מ המנכ"ל. מתחזקות ההערכות, כי מי שימונה למנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 10 יהיה גולן יוכפז, המקורב לגינת וערך את התוכנית "כלבוטק".

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

גינת היה בעבר העורך הראשי של ״ידיעות אחרונות" ושל "העולם הזה״, שימש מנהל מחלקת הבידור של הטלוויזיה הישראלית, ומגיש התוכנית ״כלבוטק״ מזה 33 שנה.

יו״ר הערוץ , אבי בלשניקוב, מסר כי הערוץ עבר תקופה לא פשוטה ואישיותו, כישוריו המקצועיים והישגיו הרבים של גינת מציבים אותו כאיש המתאים ביותר להוביל את ערוץ 10 בדרכו החדשה.

יו״ר נענע 10 ויו״ר ועדת הכספים בערוץ, מיכל גרייבסקי, מסרה: ״אני גאה שגינת מצטרף אלינו. כל מי שמכיר אותו וזכה ליהנות מכישוריו, יכולותיו, הישגיו ובעיקר מנהיגותו, יודע כי רפי יקח את הערוץ לפסגות חדשות. גינת הוא האיש הנכון במקום הנכון, ובזמן הנכון, שיוביל את כולנו להיות טובים וחזקים יותר״.

במסגרת מעברו של גינת לערוץ 10, גם התוכנית "כלבוטק" תשודר בקרוב בעונה חדשה בערוץ 10, במקום בזכיינית ערוץ 2 רשת.

מינוי גינת: התחזקות הקשר בין נוני מוזס לערוץ 10

גינת נחשב אחד מהאנשים המקורבים למו"ל "ידיעות אחרונות", נוני מוזס, והוא שימש עורך העיתון בין 2005 ל-2007. לאחר מכן ניסה להתמנות למנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2 ונהנה בתחילה מתמיכה של בעלי המניות בזכייניות ערוץ 2, קשת ורשת - מוזי ורטהיים ואודי אנג'ל. אבל נציגי הציבור בדירקטוריון, וכן מנכ"ל קשת אבי ניר, הביעו התנגדות למינוי, לאחר שנטען בין השאר כי הוא מקורב לבעלי הון, והוא לא יצא לפועל.

בסרט "שיטת השקשוקה" נטען כי בשל קרבתו של גינת למשפחת עופר הוא מנע תחקירים ב"ידיעות אחרונות" שעסקו במשפחת עופר. המידע בסרט התבסס בין השאר על תצהיר שהגיש ניר בכר, לשעבר עורך מוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות", שלפיהם מנע ממנו גינת לפרסם תחקיר על קשרי הון ושלטון.

"מאז מינויו של רפי גינת לתפקיד העורך, חזר גינת ונזף בי על תחקירים שפורסמו ואשר עסקו בקשרי הון ושלטון", טען בכר בתצהיר שהגיש לבית הדין לעבודה. "בחודש יולי 2005 ביקשתי לפרסם תחקיר בעניינו של מר אלי לנדאו, יו"ר דירקטוריון חברת החשמל היוצא. ערב פרסום התחקיר עיין בו גינת והודיע לי כי אינו מאשר את פרסומו. לאחר מהלך הדברים האמור, פניתי למו"ל העיתון, מר ארנון מוזס, ובאתי עמו בדברים בנוגע לפרסומה של הכתבה. טענתי כי גינת מסרב לפרסם את הכתבה מפאת ניגוד עניינים המתבטא בקירבתו אל מר לנדאו ואל סמי עופר (חברו הקרוב של גינת), וכי ההחלטה שלא לפרסם את הכתבה הינה החלטה שרירותית ולא מנומקת. רק לאחר השיחה האמורה, ביום 19 באוגוסט 2005, פורסמה הכתבה". בכר טען אז כי בשל כך החליט גינת לפטר אותו.

גינת עצמו התראיין ל"מעריב" ב-2011 ודחה את ההאשמות: "בוא נתחיל בזה שהתחקיר הודפס ופורסם. הוא עוכב כשבועיים מסיבות משפטיות... שניר בכר בא אליי ואמר: 'שמע, הולכים למנות את לנדאו לראש רשות השידור ואני חייב לפרסם את הכתבה כדי לטרפד את המינוי', אמרתי לו: 'אתה לא מטרפד שום דבר, מי אתה שתחליט למי לטרפד ולמה'. הסברתי לו ששיקוליו לא עיתונאיים, שבכתבה יש בעיות ולכן היא צריכה לעבור לייעוץ משפטי בהליך רגיל לחלוטין". בראיון ל"ידיעות אחרונות" ב-2009 טען גינת כי "שיטת השקשוקה הוא סרט עם גיבוב של שקרים וסוג של עיתונות שאני לא מכיר".

בכר מצדו הכחיש אז את טענת גינת כי אמר את הדברים וטען כי "היה זה גינת עצמו שהטיח כלפיי וכלפי התחקירן גידי וייץ שאנחנו מנסים להפוך את לנדאו ל'מושחת בכל מחיר', וכי מדובר ב'חרא של כתבה'. ללא כל קשר לייעוץ המשפטי, הודיע גינת שהוא לא מאשר את פרסום התחקיר, וחזר בו רק לאחר דרישות חוזרות ונשנות מצדנו".

גינת נחשב גם מקורבו של אהוד אולמרט, ראש הממשלה לשעבר, שהורשע בהפרת אמונים. לפני כשלושה חודשים אף פירסם גינת ב"כלבוטק", באופן חריג, תחקיר שעסק בעד המדינה ש"ד, שהציג אותו כנוכל ורמאי סדרתי. ב-TheMarker נחשף כי שלוש נשים שרואיינו בכתבה היו בעלות קשר ישיר למאיר רבין, נאשם נוסף בפרשה - אך מערכת התוכנית לא הציגה את המידע המלא לצופים.

מינויו של גינת מסמל את התחזקות הקשר בין קבוצת "ידיעות אחרונות" והמו"ל מוזס לבין אנשי ערוץ 10 ונציגיו של בעל המניות המרכזי, רון לאודר - היו"ר אבי בלשניקוב ויו"ר ועדת הכספים מיכל גרייבסקי. בשוק נשמעות הערכות כי הקשרים בין שני גופי התקשורת יתחזקו בקרוב, ויגיעו גם לשיתוף תכנים במדיה הדיגיטלית. בכל מקרה, השפעתו של נוני מוזס עשויה להתרחב עכשיו עם מקורב אליו שינהל את ערוץ 10.

בשלב זה נותרה עדיין פתוחה שאלת המינוי של מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 10, במקומו של אבי אלקלעי שמשמש בתפקיד באופן זמני. בין השאר עלו הערכות כי מי שימונה לתפקיד הוא עורך נוסף לשעבר של "ידיעות אחרונות", שילה דה בר, שקיבל הצעה בעניין. בכל מקרה, גינת בתפקידו כמנכ"ל הערוץ יהיה בעל השפעה רבה גם על זהות מנכ"ל חברת החדשות וגם על אופן תפקוד החברה ועיתונאיה.

מרשת נמסר בתגובה: "אחרי 14 שנים של דרך משותפת עם 'כלבוטק' אנו מאחלים לרפי הצלחה גדולה בהמשך הדרך. 'כלבוטק' הפכה לאחד מאבני היסוד של הטלוויזיה ואנו שמחים כי היתה זו רשת ששידרה תוכנית חשובה ומשמעותית שסיימה בשבוע שעבר את עונתה".

אלדד יניב, מי שניסה להיכנס לכנסת עם מפלגת "ארץ חדשה" בין השאר תחת המסר "או נוני מוזס או דמוקרטיה", הגיב למינוי גינת: "זרועותיו של תמנוני, ארנון מוזס, השתלטו הערב גם על ערוץ 10. בנוסף לשליטתו ב'ידיעות אחרונות', ynet, 'כלכליסט', HOT, ושליטתו החלקית בערוצי טלוויזיה ורדיו ועיתונים נוספים באמצעות העיתונאים שסרים למרותו. זו בשורה קשה לחופש העיתונות. גינת, בניגוד לתמנוני, מקורב גם לבנימין נתניהו ואביגדור ליברמן. זו בשורה קשה לערוץ הטלוויזיה היחיד בישראל שעוד התעסק בתחקירים על הון ושלטון של פוליטיקאים בכירים".

אורן פרנק, לשעבר מנכ"ל משרד הפרסום מקאן אריקסון, שמתח ביקורת על גינת בעת ששידר תחקיר על "טיב טעם" בטענה כי גינת בוחר שלא להתעסק עם בעלי ההון, כתב בטוויטר: " פרק נוסף בסדרה 'המועמד המנצ'ורי' והפעם רפי גינת נשלח במשימה לא עלומה לערוץ 10. המציאות עולה על כל דמיון".

אבי צבי, מנכ"ל רשת, הגיב גם הוא בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "לא הכל זה קונספירציות. לא תמיד ציניות היא במקום. גינת הוא מעמודי התווך של העיתונות והטלוויזיה בישראל. רשת ואני מאחלים לו הצלחה".

גילוי נאות: אורן פרנק הוא בעל טור ב-TheMarker

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker