דירוג הפרסום 2012 - המשרדים: מקאן יורד ב-10%, יהושע וגליקמן עולים

באומן ואדלר נהנו השנה מתקציבים חדשים שנוספו אליהם, בין השאר, בעקבות הקריסה של משרד שלמור אבנון עמיחי; גם מקאן קיבל את חלק מתקציב תנובה, דומינוס פיצה ופיקוד העורף

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

משרד הפרסום הגדול בישראל, מקאן אריקסון, המשיך להוביל גם ב-2012, אך חווה ב-2012 ירידה של 10% בהיקף התקציבים, כלומר ירידה תלולה יותר לעומת ההתכווצות של העוגה כולה ב-2012, שהגיעה ל-7%. המשרד ספג מכה מעזיבת תקציבי סלקום וריטייל ישראל (אופנת ג'אמפ ומתאים לי), אך התחיל השנה לעבוד עם לקוחות כמו דומינוס פיצה, תקציבי פיראוס והעמק של תנובה ופיקוד העורף.

משרד הפרסום אלדר חומסקי הגיע גם ב-2012 למקום השני עם תקציב בהיקף של 333 מיליון שקל - פער קטן יותר ממקאן לעומת 2011 - וחווה ירידה של 8%. המשרד במקום השלישי, באומן בר ריבנאי, רשם ירידה של 2% בלבד, כלומר גידול לעומת הירידה הכללית בהוצאה לפרסום, והגיע לתקציבים של 314 מיליון שקל, צמוד מאוד לאדלר חומסקי.

שני המשרדים, באומן ואדלר, נהנו השנה מתקציבים חדשים שנוספו אליהם, בין השאר בעקבות הקריסה של משרד שלמור אבנון עמיחי. ב-2013 צפוי הקרב בין שני המשרדים האלה להיות מעניין יותר, שכן אדלר יחל לטפל בחלק מתקציב שטראוס, ומנגד ההתקשרות של באומן עם HOT נפסקה והוא צפוי לקבל חלק מתקציב פרטנר. אל המקום הרביעי הגיע משרד הפרסום גיתם BBDO עם ירידה של כ-5%.

את הצניחה הדרמטית ביותר רושם משרד הפרסום r&y ישראל, שירד למקום התשיעי לאחר ירידה של 58% בהיקף התקציבים שניהל. משרד פרסום נוסף שרשם השנה ירידה דרמטית הוא זרמון DDB (לשעבר זרמון גולדמן), שנחתך בחצי לאחר עזיבת השותף הדר גולדמן ונטישת תקציבים בולטים.

הנפילה של משרד הפרסום r&y ישראל איפשרה לראשונה יהשוע TBWA לחדור לרשימה עם תקציבים בהיקף של 215 מיליון שקל ועלייה של כ-20%. "יהושע TBWA רושם היסטוריה ונכנס השנה לראשונה לחמישה הפותחת של משרדי הפרסום בישראל, אומר יעקובי. "המשרד הצעיר יחסית, מפגין גידול עקבי לאורך השנים. השנה הוא מציג צמיחה בזכות לקוחות מקדונלדס, החברה המרכזית למשקאות, דיסקונט, המועצה להסדר ההימורים ועוד".

משרד נוסף שהמשיך לזנק גם השנה הוא גליקמן נטלר סמסונוב. המשרד שדורג במקומות 8-7 בשנים קודמות הגיע השנה למקום השישי עם גידול של 22% בהיקף התקציבים, בהמשך לגידול של 9% ב-2011. המשרד נהנה השנה מתקציבים בולטים של ביטוח 9 מיליון, יונדאי, השקת פיוז טי של החברה המרכזית, ניופאן ועוד. גם משרד הפרסום ראובני פרידן IPG מציג שנה של צמיחה משמעותית בהיקף של 17%, בעיקר בזכות קבלת התקציב של הוט מובייל וקבלת תקציב הפרסום של סימילאק, שברולט ורכבת ישראל.

את הצמיחה הבולטת ביותר רשם השנה משרד הפרסום LEAD בבעלות רמי יהודיחה, שעלה ב-46% בהיקף התקציבים ולראשונה מדורג ברשימת 20 המשרדים המובילים. בסך הכל, גילגל המשרד תקציבים בהיקף של 56 מיליון שקל, בזכות תקציבים כמו AIG, סובארו, גוגל ואלטשולר שחם. "LEAD הוא המשרד הצומח ביותר ב-20 הגדולים. היותו של המשרד חלק מקבוצת אדלר חומסקי מפיחה בו רוח גבית, והזכייה בתקציב AIG הנחשק, מקפיצה את המשרד מדרגה", אומר נתי יעקובי, מנכ"ל יפעת בקרת פרסום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker