רשת לממונה על ההגבלים: להכריז על "בקרה" כמונופול

"בקרה" מייעצת למפרסמים הגדולים במשק כיצד להוזיל את עלויות הפרסום; החברה בתגובה: "הטענות הן הבל הבלים"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

זכיינית ערוץ 2 רשת פותחת במלחמה נגד חברת בקרת המדיה "בקרה" - ומבקשת מהממונה על ההגבלים להכריז עליה כמונופול ולהפסיק את פעילותה. לטענת רשת, בקרה, שמייעצת למפרסמים בנוגע למחירי הפרסום, גורמת לתיאום מחירים בין המפרסמים מול הזכייניות. בחברת בקרה מכחישים את הטענות.

בשנים האחרונות הוקמו חברות בקרת מדיה, שמעניקות למפרסמים הגדולים במשק שירותי ייעוץ לגבי מחירי הפרסום המשולמים לגופי המדיה. חברות בקרת המדיה מקבלת את עסקות המדיה של הגופים הגדולים - בין אם הן מבוצעות עצמאית או דרך חברת רכש מדיה - ובאמצעות המידע שיש ברשותן הן מייעצות למפרסמים כיצד להוזיל את מחירי המדיה.

מנכ"ל רשת, אבי צביצילום: ינאי יחיאל

המהלך הזה איפשר יותר שקיפות בשוק שבו עד עתה כל מפרסם לא ידע מה העלות האמיתית של מחירי הפרסום. עבור המפרסמים זהו מבורך, אבל משרדי הפרסום וגופי המדיה יוצאים מכך נפגעים - שכן המפרסמים מודעים למחירי השוק ודורשים מחירים נמוכים יותר.

אחת החברות הגדולות בתחום זה היה בקרה, שהוקמה לפני וחמש שנים, ונמצאת בבעלות גלית ליבר - בעבר מנהלת מדיה במשרדי פרסום. לצדה פועלות כמה חברות נוספות, כמו מדיה צ'ק ומדיה גארד.

במכתב ששיגרה רשת לחטיבה התחרותית בממונה על ההגבלים באמצעות עו"ד חגי דורון נטען כי רשת שרויה בתחרות עזה מול המתחרים, וכי "אחד מיסודותיה של תחרות זו היא הסודיות שבה שומרת כל אחת מהזכייניות על מחירי הפרסום בפועל, ועל תוכנן של עסקות הפרסום אותן הן עורכות מול כל מפרסם ומפרסם בנפרד".

ברשת טוענים כי לפי הערכותיה, חברת בקרה מרכזת בידיה 70% מהלקוחות בתחום בקרת המדיה - כ-35 מהמפרסמים הגדולים במשק. "ממידע שהגיע לידי רשת עולה כי במסגרת פעילותה של בקרה עושה החברה דרך קבע שימוש אסור במידע סודי ומעבירה אותו ללקוחותיה, לרבות פירוט בדבר מחירים פרטניים ששילמו לקוחות אחרים של בקרה עבור זמני הפרסום שרכשו". בכך, טוענת רשת, גורמת בקרה לתיאום בין המפרסמים השונים.

"התנהלות זו של בקרה עולה לכשעצמה כדי הפרה של דיני ההגבלים העסקיים, ומכל מקום אין ספק כי במידה ובקשה תמשיך לפעול באופן זה, ולהעביר את המידע אודות המחירים בין המתחרים השונים בשוק, מחירי זמני הפרסום בשוק כולו יושפעו וייקבעו בפועל על ידי פעילות זו", כותבים ברשת. "במצב זה לא נותר לרשת אלא לפנות לרשות ההגבלים ולבקש את התערבותה בפעילותה של בקרה, ולשם כך להפעיל בהקדם האפשרי את מלוא סמכויות האכיפה של הרשות, בכדי להבטיח כי התנהגותה הפסולה של בקרה תופסק לאלתר, ואף להכריז על בקרה כבעלת מונופולין בתחום פעילותה".

ליבר מסרה בתגובה: "הטענות שמועלות במכתב הן הבל הבלים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker