גם ללא עידן פלוס: אגרת רשות השידור - על סמך "פוטנציאל קליטה"

רשות השידור מתעלמת מפסק דין שקובע כי לא ניתן לחייב בעל מסך שהוכיח כי אין ברשותו תשתית לקליטת שידורי טלוויזיה

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לא מזמן חשפנו כאן כי רשות השידור אימצה מדיניות לפיה היא גובה אגרה מבעלי מסך טלוויזיה גם כשאלו הוכיחו כי הטלוויזיה אינה מחוברת לכלום ואין ביכולתה לקלוט את הערוצים. נזכיר כי על מנת לקלוט את הערוצים הדיגיטליים יש להצטייד בממיר עיד"ן נפרד, והשידור האנלוגי הופסק בישראל במארס 2011. רשות השידור מבססת את הגבייה שלה על טענת "פוטנציאל הקליטה העתידי".  אך על איזה משענת משפטית נשענת הרשות עם הטענה?

רשות השידורצילום: יעל אנגלהרט

ובכן, כך כותבת רשות השידור לאזרחית יעל: "בעקבות פנייתך הרינו להבהיר כי גם לפי המידע שמסרת במכתבך, התשלום הוא בגין החזקת מקלט טלוויזיה. פסד 595/02, 'נועם בן דוד נגד רשות השידור' שניתן בבית משפט השלום בירושלים (קובע כי) 'בסיס החיוב שנקבע בחוק רשות השידור אינו השימוש במקלט אלא בהחזקתו. השימוש שאדם בוחר לעשות במקלט הטלוויזיה שבביתו הוא וולנטרי ומשתנה על פי האפשרויות הטכנולוגיות הפתוחות בפניו. האגרה מוטלת על הרכיב הקבוע של היות המכשיר מקלט טלוויזיה, בעל פוטנציאל לקלוט שידורי טלוויזיה".

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

תשובת רשות השידור תמוהה, לשון המעטה. ראשית, כי למרות שרשות השידור השידור כותבת 4 פעמים במכתב הקצר את המילה מקלט, מכשיר טלוויזיה רגיל אינו יכול לקלוט דבר מאז כיבוי השידור האנלוגי. פסק הדין האמור ניתן בשנת 2003 עוד כשהיה שידור אנלוגי בישראל והיתה נדרשת רק לחיצת כפתור לצפות בערוץ הראשון. כך נכתב בפסק הדין: "אין בעל המקלט משלם עבור השידורים הנקלטים במקלט הטלויזיה שבהחזקתו, אלא עבור האפשרות לקליטתם במכשיר שבהחזקתו". אלא שאפשרות זו אינה קיימת.

יתרה מזאת, פסק הדין שעליו רשות השידור נשענת ניתן בבית משפט השלום. וראה זה פלא, רשות השידור מתעלמת מפסק דין יותר מאוחר שניתן בבית משפט השלום שפסק הפוך. כידוע, ב- 2012, בפסק דין "קולנוע חדש", פטר בית המשפט מתשלום לקוח שהוכיח כי מסכי הטלוויזיה שבבעלתו מחוברים רק למחשב. רשות השידור מתעלמת מספק דין זה בטענה כי הוא התקבל רק בבית משפט השלום ולכן אינו תקדימי או מחייב. כך כתבה רשות השידור לאותה יעל: "יבוהר כי פרשנות זו (פסק דין קולנוע חדש) אינה מהווה תקדים מחייב".

לאחרונה פנתה עמותת הצלחה לרשות השידור בדרישה כי תעדכן את מדיניות הגבייה שלה בהתאם להתפתחויות הטכנולוגיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker