נושי "מעריב" יספגו תספורת של 30 מיליון שקל - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נושי "מעריב" יספגו תספורת של 30 מיליון שקל

(עדכון) כך עולה מהבקשה להארכת הקפאת ההליכים שהגישו נאמני "מעריב" ■ יום לפני הדיון בבית המשפט, בן צבי לא הגיע להסכם עם 900 עובדי ההפצה של העיתון ■ בדיון הקודם הזהירה השופטת ורדה אלשיך כי "אם לא יתקדמו בצעדי ענק הרי שסיכוי גדול כי לא אאריך את צו הקפאת ההליכים"

8תגובות

הסך הכולל של תביעות החוב נגד "מעריב" מגיע ל-164 מיליון שקל – כך עולה מהבקשה להארכת הקפאת ההליכים שהגישו נאמני "מעריב", עוה"ד שלמה נס וירון ארבל, לבית המשפט. סכום זה אינו כולל כ-38 מיליון שקל שכבר הופרשו לקופות העובדים, אג"ח בהיקף של 64 מיליון שקל וחוב בגין הלוואת בעלים מדסק"ש בהיקף של 126 מיליון שקל.

החוב של 163.4 מיליון שקל מתחלק לפי 56.5 לחברה הבת לוין אפשטיין, שהחזיקה בבית הדפוס; 103.6 מיליון שקל ל"מעריב" הוצאת מודיעין, שבה בוצעה פעילות העיתון (מתוכם כ-60 מיליון שקל לעובדים); 3.7 מיליון שקל לחברה הציבורית מעריב; ומיליונים נוספים עד מאות אלפי שקלים לחברות נוספות שתחת מעריב.

תומר אפלבאום

הנאמנים, באמצעות עוה"ד עמית לדרמן, אביתר קרמר ויצחק רייס, מעריכים כי יצליחו לכסות את כל החוב לנושי חברת לוין אפשטיין מהתמורה ממכירת הקרקע לקבוצת עמוס מימון בהיקף של 58 מיליון שקל ומהכנסות נוספות. סך המקורות הכספיים שיעמדו לאחר מכן לרשותה של מעריב הוצאת מודיעין, כולל התשלומים העתידיים בגין רכישת "מעריב" על ידי שלמה בן צבי, יגיע ל-75.5 מיליון שקל. לאחר הפחתה של כ-14 מיליון שקל לחובות שיש להם דין קדימה, בהם 7 מיליון שקל לעובדים ותשלומי ארנונה, יישארו לנושים הרגילים – בהם העובדים - כ-60 מיליון שקל. כלומר, במסגרת הסדר הנושים ייאלצו הנושים הרגילים לוותר על כ-30 מיליון שקל.

עם זאת, הנאמנים מסייגים את התחזיות שיגיעו להסדר נושים, משום שנדרשת עדיין בדיקה מקיפה של חובות "מעריב" לפרלינאסרים, שטרם הוברר היקפה, וכן נדרשת בדיקה חוזרת של החובות לאור פערים שהתגלו בין נתוני "מעריב" לבין החובות הרשומים בספרי החברה.

חשש: 900 עובדי ההפצה יפוטרו

ההסכם של שלמה בן צבי להעסקה של כ-1,000 עובדי ההפצה והדפוס של "מעריב", לא יוצא בינתיים אל הפועל: יום לפני המועד האחרון והדיון בבית המשפט לגבי הארכת הקפאת ההליכים של "מעריב", מו"ל "מעריב", שלמה בן צבי, מתקשה להעסיק את כמות העובדים שעליה התחייב בהסכם לרכישת העיתון.

בשלב זה בן צבי לא הגיע להסכם עם 900 עובדי ההפצה של העיתון, שאותם התחייב להעסיק בחברה שבבעלותו, והוא בוחן אפשרות להעביר את ההפצה לחברה אחרת. המשמעות היא ש-900 עובדי הפצה של העיתון יפוטרו. במקביל, בן צבי התחייב בהסכם הרכישה להעסיק 70-110 עובדי דפוס. בשלב זה הוא מבקש להעסיק 63 עובדים בלבד, אך אלה עדיין לא יודעים מה יהיו תנאי שכרם תחת בן צבי ותנאי ההעסקה לא נקבעו.

עקבו אחרי  TheMarker בטוויטר

בסוף נובמבר התקיים דיון בבית המשפט המחוזי לפני השופטת ורדה אלשיך שבו התברר כי קיים פער גדול בין אנשי חברת ההפצה לבין בן צבי. בדיון אמר נציגו של בן צבי כי ההסכם בין הרוכשת לנאמנים הוא כי הצדדים ינהלו מו"מ בכפוף למחירי שוק תחרותיים, וכי "עד היום הם לא נתנו לנו את המחיר התחרותי שהם מציעים". באותו דיון האריכה אלשיך את צו הקפאת ההליכים עד הדיון הבא ב-31 בדצמבר, והזהירה את הצדדים כי "אם לא יתקדמו בצעדי ענק הרי שסיכוי גדול כי לא אאריך את צו הקפאת ההליכים על כל המשתמע מכך".

בשלב זה, יום לפני הדיון, קיימים עדיין פערים גדולים מול עובדי ההפצה. גורמים מצד עובדי ההפצה אומרים כי אלה הגישו לאנשי בן צבי הצעה להתייעלות של כ-30%, שמשמעותה פיטורי כ-300 עובדים. לפי ההצעה שהגישו, העלות הסופית לחלוקת עיתון אחד תהיה כ-50 שקל בחודש. אנשי בן צבי טענו מנגד כי המתחרים שעמם קיימו מו"מ הגישו הצעה לעלות של 41 שקל בחודש להפצת עיתון. אנשי בן צבי גם סירבו לדרישה מצד עובדי ההפצה כי מחיר החלוקה לעיתון ייקבע לפי כמות העיתונים שיופצו.

החשש הוא כי השופטת אלשיך תקבע מחר כי הסתיים המועד למו"מ בין הצדדים, ועובדי ההפצה לא יוכלו להמשיך במצב הנוכחי שבו הם עובדים תחת חברת "מעריב", שנמצאת כיום בהקפאת הליכים. ההערכות הן שהצדדים יבקשו מאלשיך להאריך את מועד הקפאת ההליכים כך שיתאפשר לחברה להמשיך להעסיק את עובדי ההפצה.

גם בכל הקשור לעובדי הדפוס נתקל בן צבי בקשיים. בן צבי הסכים להעביר לחברה שבבעלותו 63 עובדים בלבד, אך בשלב זה נקבע באופן זמני כי תנאי שכרם יהיו ממוצע שלושת החודשים האחרונים. לעובדים נאמר כי בחודש הקרוב ייקבעו סופית תנאי שכרם. ואולם גורמים מקרב העובדים חוששים כי הצעת השכר תהיה נמוכה משמעותית, והם ייאלצו לעזוב.

מטעם נאמני "מעריב", שלמה נס וירון ארבל, נמסר כי הם פועלים לממש במלואו את ההסכם. מבן צבי לא נמסרה תגובה.

הנאמנים מבקשים ארכה של 30 יום

בשבוע שעבר הגישו נאמני מעריב מבקשים מבית המשפט להאריך ב-30 יום את ההסדר להקפאת ההליכים של חברת ההפצה של "מעריב", כדי להשלים את המו"מ בין הצדדים. לפי הנאמנים, מתקיים מו"מ עם משקיעים שעשויים לרכוש את פעילות ההפצה של העיתון ולהזרים לחברה סכומים משמעותיים.

כחלק מההסכם החדש, הביעו נציגי חברת ההפצה נכונות להפחית את זמן ההתחייבויות להעסקת עובדי ההפצה מ-24 חודשים ל-18 חודשים. ואולם בן צבי עדיין לא הגיש את הצעתו לתשלום המינימלי שאותו הוא מסכים לשלם עבור ההפצה. במטרה למצות את המו"מ מציעים הנאמנים כי תקופת ההקפאה של חברת ההפצה תוארך ב-30 יום, ובתקופה זו תפעל חברת ההפצה בתמורה שתהיה נמוכה ב-28% בהיקפה מזה שבו עבדה עד היום.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם