"הפתרון עבור שוק הטלוויזיה ידוע לכולם, אך הדרך עדיין ארוכה ובעייתית"

החקיקה התומכת בזכייני הטלוויזיה לא תפתור את בעיות המזומנים שלהם, אך תקרב אותם לפתרון המתבקש: מעבר לרישיון ומיזוג בין שני זכיינים ■ החסמים בפני המיזוג עדיין גבוהים, אך בכירים בענף צופים כי עד סוף 2014 צפוי מפץ בענף

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג

>> בתום סוף שבוע סוער האבק מתחיל לשקוע על שוק הטלוויזיה המסחרית, והתמונה הרגולטורית מתחילה להתבהר. בקרב כל הגורמים בשוק הדעה דומה: שינויי החקיקה שבוצעו ביום חמישי בלילה שיפרו את אופק התכנון של זכייני הטלווזיה, אך לא פתרו את הבעיות המונעות ממנו להגיע לשווי משקל יציב וארוך טווח.

"שני דברים חשובים התרחשו ביום חמישי: שלושת הזכיינים הבינו שהם באותה סירה והחלו לדבר ביניהם, וישראל הבינה שיש כשל נוראי בשוק הטלוויזיה, וכי לא מדובר בכישלון עסקי או ניהולי של זכיין זה או אחר", כך הגיב בכיר באחד הזכיינים לשינויי החקיקה. "עם זאת, טועה מי שחושב שבעיות השוק נפתרו. גם ב-2013 הזכיינים צפויים להמשיך להפסיד. החקיקה של יום חמישי לא תשנה את בעיות התזרים שלהם".

מנכ"ל רשת אבי צבי ומנכ"ל קשת אבי נירצילום: אנצ'ו גוש

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

למעשה, ערכה הגדול של החקיקה הוא ההבטחה שמעניקה המדינה לזכיינים כי יוכלו לקבל רשיון שידורים קבוע. בעוד זיכיון דורש מהחברות להתחרות במכרזים כל כמה שנים - הרישיון יישאר בידיהם כל עוד יעמדו בתנאיו. הסיכום שהתקבל כחוק ביום חמישי קובע כי גם אם הזכיינים לא יעמדו בחובות התוכן שלהם ערב הכניסה לרישיון, הם בכל זאת יוכלו לקבל אותו. חובות התוכן שיגררו עמם הזכיינים ייפרסו על פני כמה שנים ויוחזרו בסופו של דבר לשוק היצירה במועד מאוחר יותר. כך התקדמה כל התעשייה צעד נוסף לקראת המעבר המיוחל ממשטר זיכיונות ארכאי, שבו הזכיינים תלויים בגחמות הפולטיקאים, למשטר רישיונות, שבו הם לכאורה עצמאיים.

החלטה מוטעית שרק תדחה את הפתרון

אילן שחוריצילום: תומר אפלבאום

"מדובר בשוק שקפא מבחינה רגולטורית לפני 20 שנה ודורש באופן דחוף רפורמות ועדכון", אמרה טלי גורן, סמנכ"לית הרגולציה והתקשורת בקשת. "הזכיינים צריכים יותר יכולת תמרון. כולם בוועדה הסכימו שנדרשת רפורמה רוחבית ועמוקה בהרבה. זה רק צעד קטן, אבל חשוב, להסדרת השוק. כדי שיהיו גופי מדיה בלתי תלויים נדרשת המשך עבודה רגולטורית גם אחרי הבחירות. יש קושי תזרימי כעת בשוק הטלוויזיה. קושי זה נובע ממשבר כלכלי ומחויבויות רגולטוריות שאינן מתאימות להיקף ההכנסות. אני מקווה שפריסת החובות תשחרר במקצת את המשקולות על התזרים".

אילן שחורי, שותף מנהל בחברת הייעוץ TASC, העובדת עם קשת, אומר כי "אכן מדובר בהסרת משוכה מהותית, אך לא המשוכה היחידה בדרך לרישיונות. כיום רשת וקשת קשורות זו לזו בשל האחזקה המשותפת בחברת החדשות. כדי להסיר את החסם המהותי בדרך לרישיון, הרגולטור צריך לקבוע מתווה שלפיו יחויבו שתי הזכייניות לפרק את השותפות הזאת. על פי החוק החדש, אף אחד מזכייני ערוץ 2 לא יכול לצאת מהערוץ ללא הסכמת המתחרה שלו. כדי שהשוק יגיע לשיווי משקל צריכים להישאר בו שני שחקנים עצמאיים. מעבר למצב עתידי שכזה אינו טריוויאלי כלל, גם לאחר החוק החדש".

שחורי אינו היחיד שקורא למעורבות נחרצת יותר של הרגולטור. בכיר אחר בשוק הטלוויזיה טוען כי ההחלטה להאריך את הזיכיון לשלושת הזכיינים בשנתיים היתה החלטה מוטעית שרק תדחה את הפתרון המתבקש - כלומר מעבר לשני זכיינים. "פתרון הבית ספר ידוע לכולם, אך הדרך לשם היא בעייתית", אומר הבכיר. "ההחלטה להאריך את הזיכיונות ולא לכפות על שלושת הזכיינים לעבור לרישיון מ-2015 מעניקה לרשת ולקשת יותר מדי גמישות, והן יבחרו להמשיך במצב הנוכחי. ברגע שיש להן אופציה להמשיך לשחק כיפופי ידיים, הן ישתמשו בה. למה להאריך את הזיכיון? למה להמשיך לקשור בין רשת וקשת ולחייב אותן לפרוש מערוץ 2 רק בהסכמת האחרת? הרגולטור היה צריך לכפות עליהן להיפרד זו מזו".

למרות זאת, רוב הבכירים מאמינים שהחקיקה החדשה תסמן את תחילתם של תהליכים אסטרטגיים חשובים, שיובילו את השוק בסופו של דבר למקום יציב יותר. להערכת הבכיר באחד הזכיינים, 2013 תהיה שנה שבה ייערכו כל השחקנים למיזוגים. "כל אחת מהזכייניות תנסה להתחזק ב-2013, לייצר יותר רייטינג ולחזק את נכסי התוכן שלה, תוך מזעור ההפסדים. המטרה של כל זכיין תהיה להגיע ל-2014 חזק ככל הניתן".

להערכתו, בשנה הקרובה צפויות להיכנס לזכיינים הקיימים משקיעים חדשים שיזרימו כסף לחיזוקם, כחלק מההיערכות למיזוגים. "כולם מחפשים משקיעים. ערוץ 10, רשת ואפילו קשת", הוא אומר. "בכל אחד מהם יש בעלי מניות חלשים שלא תומכים ולא לוקחים חלק בהזרמות. ב-2013 ינסו בעלי השליטה להחליף את הידיים החלשות האלה בידיים חזקות יותר". להערכתו, 2014 כבר תהיה שנת המיזוגים. "מדובר בתהליכים לא פשוטים שדורשים הבשלה ארוכה. לקראת תום 2014 יתרחשו מיזוגים בענף וב-2015 יתרחש המפץ הגדול ולפחות זכיין אחד יעבור מזיכיון לרישיון".

"מיזוג של רשת וקשת יחסוך 30 מיליון שקל"

טלי גורןצילום: רונן אקרמן

"המדינה אמנם דחפה את השוק שלב נוסף לקראת המיזוג ההכרחי, אך עדיין לא פתרה את בעיית האגו הגדולה שמנעה מיזוגים עד כה", אומר בכיר נוסף בשוק. "למעשה מדובר בתהליך שבו אם שני שחקנים יתמזגו - הם יחזקו את הזכיין השלישי. אם רשת וקשת יתמזגו, ערוץ 10 יתחזק. אם רשת וערוץ 10 יתמזגו, קשת תתחזק. אף אחד לא רוצה לחזק את המתחרה שלו.

"מעבר לכך, כדי שיתרחשו מיזוגים בענף, צריך הסכמה משולשת. למשל, מיזוג בין רשת ובין ערוץ 10 דורש הסכמה של קשת. רשת הרי לא תסכים לפנות את מקומה בערוץ 2 ולהתמזג עם ערוץ 10 בלי לקבל פיצוי על כך מקשת. לפיכך, כדי שרשת תצליח להתמזג עם ערוץ 10 היא צריכה להגיע לסיכום על פירוק השותפות בחברת החדשות של ערוץ 2 ופינוי ימי השידור שלה. זו עסקה סבוכה מאוד. מיזוג רגיל הוא עסקה קשה; מיזוג הדורש הסכמה של שלושה צדדים - קשה שבעתיים".

מנגד, מיזוג בין רשת לקשת נראה עדיין רחוק ממימוש. אמנם זהו מתווה המיזוג הקל יותר ליישום, אך נוכח העוינות השוררת בין שני זכייני ערוץ 2 נראה כי הסבירות שלו נמוכה יותר. "תהיה זה טעות מצד רשת וקשת לא להתמזג", אומר הבכיר בענף. "מיזוג שכזה יכול לחסוך לחברה הממוזגת כ-30 מיליון שקל בשנה, אולי יותר. אך הבעיה היא בעיקר באנשים. למרות הערך הכלכלי הרב, בעלי המניות והמנהלים לא מתחברים כי כל אחד רוצה לשמור על השליטה בגוף הממוזג".

פרסומאי בכיר סיכם את הדברים ואמר כי "השינויים שיתרחשו בענף תלויים בעיקר בזכיינים: אם יצליחו לשים את האגו בצד ולשבת יחד ולהגיע לסיכומים לגבי מיזוגים והיפרדויות. מה שראינו ביום חמישי בוועדת הכלכלה היה כנראה הופעת סיום של הזכיינים והרגולטורים. סביר מאוד שלא נראה בעתיד הצגות מסוג זה, שבו פוליטיקאים וזכיינים קובעים את עתיד התעשייה. אני מעריך שב-2015 כולם יעבור לרישיון, ואז התלות של הערוצים בפוליטיקאים תסתיים. חברי הכנסת יצטרכו מעתה לטפל ביותר אפקטיביות בערוץ 1 - בהנחה שהם ירצו תעשיית תוכן מקומית שוקקת".

למעשה, ערוצי הטלוויזיה קיבלו ארכה בלבד. בפניהם עוד דרך ארוכה עד שיגיעו לפתרון המתבקש. נסיון העבר מלמד כי כל אוויר לנשימה שקיבלו שימש אותם בעיקר לשם ביצור מעמדן והתנגחות במתחרים. ואולם, הפעם המצב שונה. שלושת הזכיינים מגיעים חבוטים ורצוצים, ובכיריהם מבינים כי אין דרך אחרת מלבד מיזוג. גם המדינה מבינה כי עליה לוותר על חזון שלפיו הטלוויזיה המסחרית יכולה לשאת על גבה הוצאות יצירה מקומית גדולות. האם יצליחו רשת, קשת וערוץ 10 להתגבר על משקעי העבר ולהגיע לסדר חדש בענף? הכל תלוי באנשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker