ועדת הכלכלה

שאמה הכהן: ערוץ 10 פגע בנו, בצופים ובכל היחסים בין נבחרי הציבור לכלי התקשורת

(עדכון) אבי צבי: "אלה ימי בחירות והכל נראה מסריח" ■ אבי ניר: "אם ערוץ 2 לא יקבל הקלות הוא יקרוס" ■ מוקדם יותר הציע לוקר לרשת וקשת פריסה של 240 מיליון שקל בחובות תוכן ■ מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק לעניין ערוץ 10

אמיר טייג
נתי טוקר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

(עדכון) ועדת הכלכלה אישרה הערב פה אחד את הצעת החוק שנועדה להסדיר את המשך הזיכיון של ערוץ 10 בשנתיים, ואת ההקלות השונות שיגיעו לזכייניות ערוץ 2 באמצעות פריסת חוב. הדיונים כעת יעברו למליאת הכנסת לקריאה שנייה ושלישית.

בדיון אמר יו"ר הוועדה, כרמל שאמה-הכהן, כי "אין דמוקרטיה חזקה בלי תקשורת חופשית וחזקה. תקשורת חזקה היא כזו שעומדת על רגליים איתנות וחזקות, ולעובדיה יש עצמאות. וזה לא רק ברצון לחשוף ולדווח אלא בעצם הידיעה שאין חרב של סגירה שמרחפת מעל ראשו של אותו ערוץ".

שאמה-הכהן תקף את התנהלות ערוצים 2 ו-10 שניהלו בימים האחרונים מאבק בממשלה, בין השאר באמצעות המסך. "בשבועות האחרונים הטרידה אותי מאוד ההתנהלות של כלי התקשורת. הכלב אמור לשמור עלינו ולהיות חזק ועצמאי. אסור שיהיה מצב הפוך שהכלב תוקף את השלטון מהאינטרס של הכלב ולא של הציבור, וזה מה שקרה בלא שום תכלית ולא בצורה ראויה. פגעו בנו ובצופים ובכל בסיס מערכת היחסים בין נבחרי הציבור לבין כלי התקשורת. אני מקווה שזו הפעם האחרונה שצופי ישראל חווים חוויות כאלה של שקופיות, שגם התוכן שלהן לא תמיד היה מחובר למציאות, אלא הוצג בצורה די מניפולטיבית. אנחנו באים כעת עם יד מושטת ועניינית לעזור".

ח”כ כרמל שאמה-הכהןצילום: דודו בכר

למרות התנגדות הזכייניות ולאחר ויכוח סוער, הוועדה העניקה לרשות השנייה סמכות לקבוע איזה סוג של מחויבויות תוכן יוכלו הזכייניות לדחות במחויבויות השוטפות מסוגה עילית ב-2015-2013. כלומר, לרשות תהיה סמכות, לדוגמה, להורות לזכייניות לעמוד בחובות התוכן של סוגה עילית מז'אנר דרמה, ולדחות חובות תוכן מז'אנר תוכניות תעודה.

"תמחקו את כל הקלישאות שטייקונים באים לתעשייה הזאת כדי להשפיע"

ח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ' קראה לבעלי הערוצים לטפל בסוגיית עמלות היתר שמשרדי הפרסום גובים מגופי המדיה. "מנהלי הערוצים חייבים להסדיר את נושא עמלות היתר שאתם משלמים למשרדי הפרסום. זו בעיה שלכם", אמרה שמאלוב, שקראה גם להסדיר את נושא הרגולציה "שתהיה ערכית בלבד".

ח"כ אופיר אקוניס דחה את הטענות כאילו מדובר בהטבות לגופי תקשורת ערב בחירות. "הטענה שאנחנו מצמידים את הדיון לבחירות היא טענת שווא. אנחנו הקדמנו את הבחירות לכן זה הצטלב. אין שום קשר", טען אקוניס. לדבריו, ההסדרה הנוכחית אינה מספיקה והשוק ייאלץ לעבור שינויים נוספים בחודשים הקרובים.

מנכ"ל רשת, אבי צביצילום: אנצ'ו גוש - ג'יני

יו"ר מועצת  הרשות השנייה, אילן אבישר, אמר בדיון: "אנחנו עוקבים אחר הסיטואציה הלא קלה של הזכיינים שלנו וכדאי לא להיכנס להיסטריה חסרת גבולות. המשבר הכלכלי החריף אחרי המחאה החברתית ואם היתה ציפייה שיהיה איזה גל הסתבר שזה לא קרה. המבצע האחרון של עמוד ענן היה עוד פרק שהמחיש את הקשיים של הזכיינים. עם כל הבעיות שהזכייניות לא מושלמות, אנחנו מודעים לכך שהן מעניקות שירות לאזרחי ישראל. יש הרבה צדק לתת להן את ההקלות".

פרופ' אלי פולק מארגון זכות הציבור לדעת, המזוהה עם הימין, היה היחיד בוועדה שהתנגד לאישור החוק. "את החוק צריך לכבד גם כאשר המחיר מאוד כבד. אתם יוצרים דוגמה לאומה שאומרת כי לפני בחירות אפשר להפעיל לחץ. החוק הוא צחוק ולא צריך לכבד אותו. אנחנו הולכים לבג"צ על הדבר הזה כי אנחנו חושבים שלא היה ראוי שהדיון הזה יתקיים עכשיו אלא רק לאחר הבחירות", אמר פולק.

בלשניקוב התפרץ כלפיו ואמר: "זהו רוע לב ושנאת חינם. בגלל אנשים כמוך נחרב בית המקדש. ד"ר יובל שטייניץ היה נשיא הארגון שאתה מייצג ואיתו חתמנו על ההסכם. הוא איש ישר לב והגון. רוע לב. אתה רוצה לשלוח 600 איש הביתה, תתבייש לך"

הלחץ עבד, הפגנת עובדי ערוץ 10צילום: אמיל סלמן

קודם להתפרצותו נשא יו"ר ערוץ 10 אבי בלשניקוב נאום ארוך בו אמר כי "שנה וחצי ניהלנו מו"מ עם הממשלה, ובשלב מסוים החליטה הרשות השנייה לחלט את הערבויות שנמצאת אצלה. במשך שנה וחצי אנחנו מתברברים, ולכן גם לא הגיעו משקיעים", אמר בלשניקוב.

לדבריו, "ערוץ 10 לא קיבל שום הנחות. גם את ההלוואה הזאת הוא מקבל תמורת ערבות בנקאית של בעל הבית בריבית ובהצמדה. לבעל המניות רונלד לאודר יש אחריות כלפי העובדים שלו, הוא רואה את עובדי ערוץ 10 כעובדיו וכמשפחתו וכואב לו עליהם. יש לו גם ערכים. בתור נשיא הקונגרס היהודי העולמי חשובה לו מדינת ישראל והוא רוצה שהיא תהיה מדינה דמוקרטית עם חופש ביטוי".

בלשניקוב התייחס גם לטענות כי האינטרס של לאודר באחזקת הערוץ הוא השפעה פוליטית. "תמחקו את כל הקלישאות שטייקונים באים לתעשייה הזאת כדי להשפיע. תשאלו את מוזי ורטהיים ואודי אנג'ל אם אפשר להשפיע על אבי וייס (מנכ"ל חדשות 2)".

בלשניקוב ענה לטענות חברי הכנסת שלפיהן שק הטלוויזיה לא נוהל באופן נכון. "המשבר בשוק התקשורת מגיע לכולם. כולנו יודעים, מבינים והפנמנו את המצב שלנו ושל שוק התקשורת בעולם כולו. בשוק הטלוויזיה בישראל יש את המנהלים הטובים ביותר שיש במשק", אמר בלשניקוב. "אנחנו מתחייבים שאם ממשלת ישראל תיתן לנו לעבוד, נעסיק עוד עובדים ונגדיל את התעשייה הזאת. הצעת החוק הזו מבורכת".

הוא הוסיף כי המשבר תקף את כל זכייניות הטלוויזיה. "תראו מה קורה ברשת וקשת מצמצמים משרות ותוכניות מקצצים שכר". בלשניקוב גם תמך בהסדר שיעניק גם לזכייניות ערוץ 2 הקלות.

יו"ר ערוץ 10 הבהיר כי הצעת החוק הנוכחית לא תפתור את כל בעיות הערוץ. "אנחנו צריכים אופק ברגולציה. אין אוטופיה. הוועדה הזאת עשתה צעד חשוב. אחת המטרות הכי חשובות של הממשלה החדשה שתקום בעוד כחודשיים זה להקים ועדה רצינית כמו שהוקמה ועדת לוק לטפל בנושא התקשורת", אמר בלשניקוב.
.
מנכ"ל זכיינית ערוץ 2 רשת, אבי צבי, הדגיש גם הוא כי שוק התקשורת כולו נמצא במשבר חמור. "כולנו בחדר מיון עכשיו, מיטה ליד מיטה, אולי קשת עכשיו באמבולנס בדרך לחדר המיון", אמר צבי. "חזרנו ואמרנו בצורה ברורה בכל פורום אפשרי שמדינת ישראל צריכה לעשות כל מה שהיא יכולה כדי להציל את ערוץ 10. האם המתווה של ערוץ 10 מספיק כדי לפתור את הבעיה לטווח רחוק? לא. זה מאפשר להעביר אותנו פרק זמן מסוים".

צבי דרש כי יוענקו הקלות גם לזכייניות ערוץ 2. "זו לא פעם ראשונה שמצילים את ערוץ 10, קשה לו להתמודד עם ערוץ 2 וקשה בשוק המתכווץ הזה. בכל הפעמים הקודמות ישבנו מנגד כי לא ריחף איום קיומי על ערוץ 2. לא נלחמנו. אבל כשמתסכלים על המספרים ועל הזרמות הבעלים של ערוץ 2, על לחץ ועל ביטולי הפקות, מצבנו זהה. ערוץ 2 כמקשה חייב לקבל כל הקלה שמדינת ישראל עומדת לתת לערוץ 10. הימים הם ימים שלפני בחירות והכל מסריח ולא נראה טוב. פעולות המחאה שלנו לא נראות טוב. כרגע אם תאפשרו את החקיקה ואת החקיקה המשלימה לתיקון התנאים של ערוץ 2 תתנו את האוויר הנדרש כדי שיהיה אפשר לקיים דיון בהמשך".

גם אבי ניר, מנכ"ל קשת, הבהיר כי מצבו של ערוץ 2 קשה והוא זקוק להקלות. "חקיקה לערוץ 10 ללא התאמות לערוץ 2 משמעותה קריסה כלכלית לערוץ 2", אמר ניר. "לא במקרה מגיע לכאן ערוץ 10 בפעם החמישית או השישית להסדרים. כשמנתחים את מבנה ההוצאות וההכנסות מקבלים מינוס של 140-150 מיליון שקל. השנה הזו יפסיד ערוץ 2 הרבה יותר מערוץ 10. אנחנו מגיעים לכאן שוב ושוב כי הרגולציה הנוכחית אינה מאפשרת לשני הגופים האלה לחיות. זאת הכלכלה, ונדרש פתרון כלכלי".

קשת סירבה עד כה לצאת לרישיון, אבי נירצילום: מיכה קירשנר

בדיון בוועדת הכלכלה השתתפו מנהלי ובכירי זכייניות קשת, רשת וערוץ 10, וכן עיתונאים בחדשות 10, בהם אלון בן דוד, ברוך קרא, מתן חודורוב, דורון הרמן, גיא מרוז, אורלי וילנאי, שרון גל, דב גלהר.

פריסת חובות חסרת תקדים לשוק הטלוויזיה

ההסכם שגובש עם ערוץ 10 הוא על פי מתווה לוקר. הערוץ יקבל אפשרות לזיכיון נוסף לשנתיים, ולאחר מכן לקבל רישיון לשידור ל-15 שנה. כחלק מהמחויבויות, הערוץ ישלם מיידית חובות בהיקף של כ-35 מיליון שקל עבור דמי זיכיון ותמלוגים מהשנתיים האחרונות, וכן עבור דמי ההפצה על גבי עידן פלוס. הערוץ התחייב גם להעביר את פעילות חברת החדשות שלו לירושלים עד ספטמבר 2013 כדי לעמוד במחויבויות ולקבל רישיון.

בכל הנוגע לחובות הישנים של הערוץ, בסך 65 מיליון שקל, הערוץ יקבל הלוואת מדינה בסכום זה שתיפרע במשך כשש שנים. תמורת ההלוואה יעמיד בעל המניות הדומיננטי, רון לאודר, ערבות בנקאית בסך 10 מיליון שקל - והשאר יגובה בביטחונות מול הכנסות שונות של הערוץ ושל נענע 10. לאודר גם יזרים לערוץ לפחות 65 מיליון שקל, כגובה הלוואת המדינה.

השינויים שנעשו בחקיקה מאפשרים לקשת ורשת להישאר בזיכיון בערוץ 2 עד נובמבר 2017 - כלומר שנתיים נוספות לאחר תום עשר שנות זיכיונן ב-2015. במקרה כזה יחולו על הזכייניות החובות הרגולטוריים שהיו בשנה העשירית לזיכיון. הזכייניות לא יצטרכו לשלם ביד עבור הזיכיון הנוסף, אך שר האוצר יוכל לקבוע תשלום ככל הנראה של כמה מיליוני שקלים - בדומה להארכת הזיכיון של ערוץ 10 כעת. במקביל, קשת ורשת יוכלו לצאת לשידור ברישיון בערוץ עצמאי שבעה ימים בשבוע כבר ב-2014.

ההקלה המשמעותית שניתנה לזכייניות ערוץ 2 היא פריסת חוב של כ-240 מיליון שקל של  מחויבויות תוכן מסוגה עילית. החובות שייפרסו הם חובות עבר בהיקף של כ-80 מיליון שקל שרבצו כיום על קשת ורשת, וכן 27% ממחויבויות התוכן העתידיות של קשת ורשת בשנים 2013, 2014 ו-2015 - כלומר כ-160 מיליון שקל. פריסת החוב תהיה לשש שנים מהיום הראשון שבו יתחילו הזכייניות לשדר ברישיון. כלומר בפועל, הזכייניות יוכלו לפרוס את החוב עד 2023.

תשדיר ערוץ 10צילום: טלוויזיה

בדיון הציג שר התקשורת את הליך החקיקה ואמר: "אני מרוצה שהגענו ליום הזה. אני חושב שהפתרון החלקי הזה הוא אקמול לשוק הטלוויזיה בישראל. חייבת להיות רפורמה אמיתית. יש בעיה אמיתית בטלוויזיה במדינת ישראל. חשבתי שהרפורמה שתעביר אותם מזיכיונות לרישיונות תיתן מענה, אבל כנראה שיש כשל הרבה יותר גדול ממה שחשבנו. בסיום תפקידי אני עומד פה ומבקש מהכנסת לתמוך בהסדרה נוספת".

כחלון הדגיש כי הוא תומך ביישום של רפורמת הרישיונות. "זה לא מחזה נעים לראות אנשי תקשורת שמשחרים לפתחם של פוליטיקאים לבקש עבור עצמם. זו חוויה לא נעימה שאני הייתי מוותר עליה. למה אנחנו צריכים את זה? תנו להם רישיונות ותתאימו להם את הרגולציה וחופש. אנחנו יודעים מה צריך לעשות ואיך, רק צריך לקבל אומץ ולעשות", אמר כחלון.

"פגיעה קשה ביצירה הישראלית"

שר האוצר יובל שטייניץ, שהקים את הוועדה להסדרת סוגיית הערוץ, דחה היום את הטענות כאילו נעשו ניסיונות לסגור את הערוץ על ידי הממשלה. "אני רואה לפעמים את הבוטות המוגזמת החריפה. מי שאומר שהתקשורת שבויה של הממשלה - זו שטות".

שטייניץ הדגיש כי "ההסדר הזה לא היה אפשרי בלי אור ירוק של ראש הממשלה, ואת זה צריך להגיד". הוא הדגיש כי "זה לא ברור מאליו שהממשלה נחלצת לטובת הערוץ. ההסדר הזה הוא לא להבראתו, הוא יצטרך להבריא בעצמו. אני מקווה שהם לא יגיע לכאן פעם חמישית, אני לא חושב שתהיה הזדמנות חמישית".

הכנסת גם אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק להארכת פעילות החדשות המקומיות בשישה חודשים באמצעות מימון מכספי ציבור מתשלומים שונים בסך של כ-9 מיליון שקל, וכעת נערך דיון בנושא בוועדת הכלכלה.

ח"כ דב חנין תקף את התנהלות הממשלה בנוגע לזכייניות: "מה פתאום שמנכ"ל משרד ראש  הממשלה מוביל את הפרוצדורה הזאת בתקופת בחירות. זה דבר פסול ולא הגיוני. זה מדהים אותי ששר התקשורת נעלם. למרות שהוא הציג את החוק במליאה, השאלה איפה הוא היה בגיבוש של החוק הזה. במתכונת הזאת יש גם פגיעה קשה מאוד, ויתור על חובות לסוגה עילית - ובעולם שלנו דחייה זה ויתור - הוא חמור ופוגע קשות ביצירה הישראלית. יהיה לזה מחיר".

יו"ר איגוד המפיקים, אסף אמיר, טען כי פריסת החוב לקשת ורשת תפגע קשות ביצירה הישראלית. "כשבאים לפתור בעיות של הטלוויזיה נותנים כל פעם את ההטבות בסוגה עילית. בסוף מי שמשלם את המחיר זה היוצרים", אמר אמיר. "מעבר לזה שזו תרבות והפקות מקור, מאחורי זה יש תעשייה שלמה של אנשים שלא גומרים את החודש. הם התבשרו לפני כמה ימים, תוך כדי הלחצים שהופעלו, שנעצרו 30-20 הפקות. זה אומר שאנשים יאבדו את הפרנסה שלהם. הכי קל לבטל את הסוגה עילית. מי צריך את הדבר הזה, הרי יש את כל תוכניות הריאליטי הנפלאות. איך אפשר לפרוס לגופים כלכליים, לרישיון שלא ברור שהם ידרשו אותו או יקבלו אותו?".

ח"כ איתן כבל תקף את ההסכם, אך אמר כי לא תהיה לו ברירה והוא יתמוך בו. "אני לא מאמין בהסכם הזה. אין שום סיכוי שזה יפתור את הבעיות בשוק התקשורת. אין כאן שום בשורה לשוק התקשורת. רק דחייה של חודשיים-שלושה עד לדיון הבא שניפגש שוב", אמר כבל. 

ח"כ נחמן שי הצטרף גם הוא לביקורת על ההסכם. "יש פה מעשה אונס שמסתיים בהצלחה. אנחנו חייבים בלית ברירה לאשר ולקבל את המתווה הזה למרות שהוא פוגע בחבריי הטובים היוצרים", אמר שי.

לילה של לחצים

לאחר לילה של לחצים על גבי מסך הטלוויזיה ומחוצה לו, הסכימו לשכת ראש הממשלה והרשות השנייה לדון במתווה שלפיו יתאפשר לערוץ 10 להמשיך ולשדר אחרי תום הזיכיון הרשמי ב-31 בדצמבר.

על פי הצעת החוק המתוקנת, יקבלו שלוש הזכייניות הארכת זיכיון של שנתיים, כך שזיכיונו של ערוץ 10 יסתיים בתום שנת 2015 וזיכיונם של רשת וקשת בתום שנת 2017. עוד נקבע כי שלושת הזכיינים יוכלו להגיש בקשה לרישיון בשני מועדים נוספים: בתום שנת 2013 ובסוף תקופת זיכיונם בשנת 2017. שתי נקודת כניסה אלו לרישיון קבוע מצטרפות לנקודה נוספות בתום שנת 2015.

קשת סירבה עד כה לצאת לרישיון לאחר שהציבה שורת דרישות - כמו החזרי ה"ביד" (תשלום חד פעמי עבור הזיכיון) עד תום הזיכיון, דרישה לאחזקה משותפת בחברת חדשות 2 וביטול התמלוגים ודמי הזיכיון. אם אכן תנאים אלה או חלקם יתממשו, ייתכן כי קשת תבחר לתמוך בשינויי החקיקה הנוכחיים ולצאת לרישיון במועד מוקדם יותר. מנגד, האינטרס של רשת הוא להישאר בזיכיון בערוץ 2 זמן רב ככל האפשר. לפי מתווה החוק המסתמן, קשת ורשת ייאלצו להגיע להסכמה ביניהם לגבי המשך האחזקה המשותפת בערוץ 2 או יציאה לרישיון.

במסגרת ההסכם עם ערוץ 10 סוכם כי דמי התמלוגים יבוטלו לחלוטין והצעת החוק למיזוג בין הרשות השנייה לבין מועצת הכבלים והלוויין תוקדם - כלומר, גם דמי הזיכיון יבוטלו. אולם, עדיין לא ברור האם הוועדה המיוחדת תעניק הקלות נוספות לקשת ורשת כדי שייצאו לרישיון במועד מוקדם יותר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות