אושר שימוש חופשי בתמונות מהאתרים הממשלתיים

תותר העתקה, הפצה והתאמה של צילומים אלה לאמצעי מדיה ולפורמטים אחרים; אושר גם שימוש מסחרי בתצלומים, בכפוף לתנאים שייקבע כל משרד ממשלתי ■ ויקימדיה ישראל: נוסח החוק הנוכחי מונע מיוצרים לשפר את היצירה

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

הממשלה פירסמה היום (ב') את החלטתה לאשר שימוש חופשי בחינם בצילומים המועלים לאתרי האינטרנט של משרדי הממשלה. המשמעות היא שתותר העתקה, הפצה והתאמה של צילומים אלה לאמצעי מדיה ולפורמטים אחרים. הממשלה גם תאשר שימוש מסחרי בתצלומים, בכפוף לתנאים שייקבע כל משרד ממשלתי.

באתרי האינטרנט של משרדי הממשלה מועלים צילומים רבים שזכויות היוצרים שלהם שייכות למדינה, ועד עתה שררה אי וודאות בנוגע לאפשרות לעשות שימוש חופשי בתמונות. המהלך, שהובל על ידי מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, היה כרוך בתיאום בין כל משרדי הממשלה - והגיע לאחר הצעת חוק פרטית שהוביל ח"כ מאיר שטרית. היוזמה להצעת החוק הגיעה בין השאר מנציגי ויקיפדיה בישראל, שטענו כי הם נתקלים בקשיים בשימוש בתמונות ממשלתיות.

ישיבת ממשלה צילום: אמיל סלמן

עם זאת, בהחלטת הממשלה הוטל סייג שנועד למנוע שימוש פוגעני בתמונות. "יצירת יצירה נגזרת, ובפרט סילוף, פגימה או ביצוע פעולה אחרת העלולים לפגוע בשמו או בכבודו של היוצר המקורי או במעניק הרישיון תהא אסורה", נכתב בהחלטת הממשלה. "ואולם ביצועם של שינויים הנדרשים, מבחינה טכנית, כדי לממש את השימוש בתצלום בכל מדיה או פורמט יהא מותר". השימוש החופשי מותנה גם במתן קרדיט לאתר הממשלתי שממנו נלקחה התמונה.

במשרד המשפטים מסבירים כי "ההחלטה צפויה להקל על הציבור ועל משתמשים נוספים, למשל עיתונאים, משום שהיא יוצרת וודאות בנוגע לשימושים המותרים בתצלומים, וכן לעודד מטרות חברתיות בהן רואה הממשלה חשיבות עליונה כמו הסברה, חינוך, וחיזוק הזיקה הערכית וההיסטורית למדינה".

מויקימדיה ישראל נמסר כי "ויקימדיה מברכת את משרד משפטים על אימוץ המלצות העמותה וקידום החלטת ממשלה שתאפשר לציבור לממש את זכותו לעשות שימוש בחומרים שהופקו בכספו. את הליכי החקיקה הובילה ויקימדיה ישראל בסיועו של חבר הכנסת מאיר שטרית כבר ב-2010, ואנו שמחים שרוב ההמלצות וההערות שהעלו נציגי ויקימדיה בישיבות הוועדה התקבלו.

"עם זאת, צר לנו שהוחלט להשאיר את ההחלטה הסופית לידי משרדי הממשלה שכידוע לכל, פועלים באיטיות ובחוסר הבנה של עולם האינטרנט והתוכן החופשי. כמו כן מבקשת העמותה להעיר כי נוסח החוק הנוכחי מונע ''יצירה נגזרת'' - מתן אפשרות ליוצרים לשפר את היצירה ולהאריך את תקופת החיים שלה. היה נכון למנוע רק סילוף, פגימה או פגיעה בשמו הטוב של היוצר המקורי או במעניק הרישיון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker