נתי טוקר

דירקטוריון ערוץ 10 וחדשות 10 החליטו הערב כי כ-500 עובדי הערוץ יפוטרו בתוך 48 שעות והערוץ יתחיל לבצע הליך של סגירה - זאת לאחר שלטענתם הם הבינו כי הצעת החוק להארכת זיכיון הערוץ בשנתיים לא תעלה לדיון בוועדת השרים מחר (יום א'), וככל הנראה כלל לא בכנסת הנוכחית – ולכן המשמעות היא שהערוץ ייסגר בסוף 2012. לטענת הדירקטוריון, האצבעות מופנות בשלב זה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמעכב את העלאת ההצבעה בעניין בוועדת השרים לענייני חקיקה.

יוסי מימן ודירקטריון ערוץ 10

בישיבת הדירקטוריון השתתף גם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, שביקש להגיע ולהופיע בפני דירקטוריון ערוץ 10 וחדשות 10. לוקר הוא זה שחתום על המתווה להצלת ערוץ 10, שאומץ על ידי שר האוצר יובל שטייניץ, שלפיו יוארך זיכיון ערוץ 10 בשנתיים, והוא יקבל הלוואת מדינה על סך 65 מיליון שקל – שתכסה את החובות הישנים של הערוץ למדינה.

במהלך הישיבה ביקש לוקר מהדירקטוריון לעכב את ביצוע ההחלטה על פיטורי העובדים בשבוע, ולאפשר ליו"ר הכנסת, רובי ריבלין, לנסות לכנס את המליאה כדי שתדון בחוק. הסיכוי היחיד שהליך הפיטורים לא ייצא לפועל הוא שוועדת השרים תאמץ את החוק ותיקבע ישיבת מליאה לדון בו.

הפגנת עובדי ערוץ 10צילום: דניאל בר און

מדירקטוריון ערוץ 10 נמסר: "הואיל ולא חלה כל התקדמות ביישום המלצות ועדת לוקר והצעת החוק שגובשה על ידי שר התקשורת לא תעלה מחר לדיון בישיבת הממשלה, החליט דירקטוריון ערוץ 10 ודירקטוריון חדשות 10 פה אחד על פיטורי כלל העובדים. יחד עם זאת, לאור בקשתו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר בפני דירקטוריון ערוץ 10 וחדשות 10, החליט הדירקטוריון להיענות לבקשתו ולעכב את הוצאת המכתבים ב-48 שעות".

בלשניקוב פתח את הישיבה ואמר ללוקר: "ועדה בראשותך גיבשה המלצות וחתמה עליהם. ההמלצות קיבלו גם החתימה של שר האוצר של מדינת ישראל. כעת משהו נתקע באמצע. אנחנו נרצה לברר את הדברים היום. על סדר היום החלטות לא פשוטות. זהו איננו יום של שמחה, אלא יום של עצב לחופש הביטוי במדינת ישראל".

סגן יו"ר ערוץ 10, יוסי מימן, אמר בישיבה: "לפני יותר מעשר שנים היה לנו חלום שתהיה אלטרנטיבה בטלוויזיה ושהמצביע האמיתי יהיה האזרח עם השלט אצלו בבית", אמר מימן, שמחזיק 51% מבעלות בערוץ והזרים לו כ-600 מיליון שקל במהלך השנים. מימן האשים את הממשלה במצבו של ערוץ 10: "בביקורים הרבים שלי במשרד התקשורת אני כל פעם סופר כמה שרים היו, ומגלה כי היו הרבה יותר שקרים והבטחות שווא מאשר שרים".

הראל לוקרצילום: גיל כהן מגן

לדבריו, "לא היה רגע אחד שהיה ניסיון כן להתמודד עם הבעיות של התעשייה הזו. לפעמים בציניות, לפעמים על ידי תפיסה של נקודות לגמרי לא רלוונטיות. במקום לעודד את התעשייה נעשה כל מאמץ להחריב אותה. קרוב לוודאי שהם הצליחו לחסל את החלום. אני לא מדבר על כסף, מעל 500-600 מיליון שקל שהשקעתי בערוץ. אנחנו נתקלים באטימות מוחלטת שבאה אחרי סדרה של שקרים. לא ידעתי שיהיו פה עיתונאים, אבל אם הייתי יודע הייתי מגעי גם גופיה שעליה כתוב 'רפובליקות בננות'. יש אטימות מוחלטת של כל המערכות. זה יום עצוב לדמוקרטיה הישראלית. אין הסבר למצב הזה, ואם יש הסבר שכל אחד ינחש מה שהוא רוצה. נישאר עם ערוץ אחד שמתחרה בעצמו".

יו"ר ועד העובדים, הכתב הכלכלי מתן חודורוב, הזהיר כי בכוונת העובדים לעשות שימוש במסך כדי להילחם נגד ראש הממשלה. "מדובר ביום עצוב מאוד. לא האמנו שנתכנס לדבר כאן על סגירת דירקטוריון. העובדה שאנחנו יושבים כאן רגע לפני סגירה היא תעודת עניות קשה מאוד. ההנהלה ביקשה לשמור עד כה את המסך נקי וכיבדנו את זה, אבל אנחנו לא נשב מנגד ונצפה בערוץ שלנו קורס. זה הבית העיתונאי שלנו. כבר הערב, אם לא תהיה התקדמות, אנחנו מתכוונים להעלות תשדיר מטעם העובדים שיסביר למה עומד להיסגר ערוץ טלוויזיה בישראל. את מכתבי הפיטורים נגיש לכם במשרד ראש הממשלה, כי האחריות מוטלת בראש ובראשונה על הממשלה ועל ראש הממשלה".

מנגד, בלשניקוב ויו"ר ועדת הכספים של הערוץ, הראל לוקר, הבהירו לעובדים כי עמדתה המוצהרת של מועצת המנהלים של ערוץ 10 לא להשתמש במסך במסגרת המאבק.

בוועד הערוץ אומרים כי יעלו את תשדיר השירות בכדי להבהיר לצופים על המהלכים ועל הסיבות לסגירת הערוץ. התשדיר יעלה מיד עם קבלת ההחלטה בדירקטוריון הערוץ, וישובץ לסירוגין במקבצי הפרסומות. סגנון המסרים, תדירותם ואופן ביטויים ילכו ויחריפו בימים הקרובים – אם לא יימצא עד אז פתרון שיסיר סופית את חרב הסגירה.בנוסף, מהוועד נמסר כי החל ממחר יעסקו מידי יום 3 תכניות אקטואליה של חברת החדשות במשבר בענף התקשורת בכלל ובערוץ 10 בפרט.

בוועד מאיימים כי הם יחריפו בצורה הדרגתית את צעדיהם עד כדי השתלטות מלאה על המסך והפקת תכניות מיוחדות לדיון במניעיו של ראש הממשלה האחראי לסגירתו הצפויה של הערוץ. במקביל, שוקל הוועד להגיש לצופים בשידור חוזר כמה מתחקירי "חדשות 10" הבולטים בשנים האחרונות, תוך התמקדות במערכת הפוליטית, על-מנת להזכיר למקבלי ההחלטות את החיוניות הגלומה בשידורי הערוץ עבור הדמוקרטיה הישראלית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום