משבר התקשורת

קשת ביקשה מבעליה הזרמה של 50 מיליון שקל

קשת דורשת מוועדת לוקר כי אם יוארך זיכיון ערוץ 10, היא תקבל 22 מיליון שקל בשנה בחזרה ­בשל צמצום התשלום בעד הזיכיון שלה ■ בקשת ורשת רוצים להשוות התנאים לערוץ 10

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

גם זכיינית הטלוויזיה החזקה נמצאת בקשיים: קשת, זכיינית ערוץ 2, פנתה באחרונה לדירקטוריון החברה בבקשה להזרמה של 50 מיליון שקל מבעלי המניות. ההזרמה מיועדת להשקעות שוטפות של הזכיינית ב‑2013.

המשבר העמוק שפוקד את ענף הפרסום פגע קשות בהכנסותיהן של זכייניות הטלוויזיה המסחרית. רשת הזכיינית המתחרה בערוץ 2 הודיעה באחרונה על קיצוץ שכר של עד  10% לעובדיה - בהם טאלנטים, וקיצוץ בהשקעות בהפקות. בתחילת 2012 הוציאה קשת עובדים לחופשה ללא תשלום, קיצצה עד כ‑20% בתשלום לחברות ההפקה והיא נערכת לקיצוצי שכר רחבים בקרוב, כדי להתאים את גובה ההוצאות למצב השוק.

בעלי האחזקות בקשת

לפי הערכות בענף, ההכנסות מפרסום בטלוויזיה ב‑2012 נפלו ב‑10%‑15% לעומת 2011, בהמשך לירידה של כ‑10% בין 2010 ל‑2011. עוד מעריכים בענף כי סך ניצולת ניצול זמן הפרסום בזכייניות ערוץ 2 הוא 63% בלבד ב‑2012, לעומת כ‑80% בשנים קודמות. הערכות גורסות כי ב‑2012 ירשמו קשת, רשת וערוץ 10 הפסדים של עשרות מיליוני שקלים כל אחת.

בעל השליטה בקשת הוא מוזי ורטהיים, שמחזיק ב‑51% ממניות החברה. במשך השנים קשת היתה זכיינית רווחית רוב השנים, או מאוזנת, ולא נזקקה להזרמות בעלים. ואולם כיום, המשבר בענף שנהפך לשגרה של התכווצות, מאלץ את ההנהלה לבקש הזרמת הון. המהלך תלוי ועומד בוועדת הכספים של הדירקטוריון.

גם בעלי המניות של רשת נאלצו להזרים כ‑75 מיליון שקל לפני כחצי שנה. בערוץ 10, אם יאושר ההסדר לפריסת החובות עם האוצר, אמור רון לאודר, המחזיק 25% ממניות הערוץ, להזרים לפחות 60 מיליון שקל כדי להעמיד את הערוץ על רגליו, בנוסף לכ‑20 מיליון שקל שהזרים עד כה ב‑2012.

ברשת וקשת ממתינים להכרעות ההסדר לפריסת החובות של ערוץ 10. ביום חמישי בלילה, לאחר התבצרות של כמעט יומיים, נרשמה התקדמות במשא ומתן שמנהלים ראשי ערוץ 10 עם בכירי האוצר על בנוגע פריסת החובות של הערוץ בהיקף כולל של בסך 110 מיליון שקל. הסכום מורכב מ‑65 מיליון שקל חובות עבר עבור דמי תמלוגים וזיכיון וכ‑45 מיליון שקל חובות מ‑2010 עבור תמלוגים שוטפים, דמי זיכיון ודמי הפצה בעידן פלוס.

מחר היתה אמורה להתקיים פגישה מכרעת בנוגע להסדר בין הוועדה שהוקמה לעניין ערוץ 10, המורכבת מבכירי האוצר ומנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, לבין בכירי תעשיית הטלוויזיה. בפגישה אמורים להשתתף אנשי ערוץ 10, קשת, רשת והרשות השנייה. עם זאת, הפגישה בוטלה

מנכ"ל רשת אבי צבי ומנכ"ל קשת אבי נירצילום: אנצ'ו גוש

שתי זכייניות ערוץ 2 מביעים תמיכה מוצהרת בהבראת משך פעילות ערוץ 10, אך דורשים כי תהיה התייחסות כוללת לקשיים של כל הענף, וההסדר שמתגבש מול ערוץ 10 יעניק הטבות שוויוניות גם להן. שתי הזכייניות שיגרו מסמכים מפורטים בעניין לאוצר ולמשרד ראש הממשלה.

כך למשל, אנשי הזכייניות טוענים כי הארכת הזיכיון של ערוץ 10 ללא מכרז וללא תשלום למדינה צריך לחול גם עליהן. בפועל, זיכיונו של ערוץ 10 הוארך מ‑2010 ובסך הכל, אם יוארך עד נובמבר 2015, זו תהיה הארכה של כמעט שבע שנים. גם לזכייניות ערוץ 2 הוארך הזיכיון בשנתיים עד 2005. ואולם כעת דורשים ברשת כי גם הזיכיון שלהם יוארך עד 2022, כדי להעניק לחברה אופק עסקי ואפשרות לגייס משקיעים.

בזכייניות ערוץ 2 גם מציגים את הפערים במחויבויות ההשקעה בסוגה עילית בינן לבין ערוץ 10. בעוד שהמחויבויות המכרזיות של ערוץ 2 לסוגה עילית לשתי הזכייניות הן כ‑200 מיליון שקל, ערוץ 10 מחויב למינימום קבוע בחוק של 50 מיליון שקל. בקשת ורשת דורשים שוויוניות בתחום זה, או לפחות הקלות בכללי הרגולציה. כך, שתי הזכייניות סוחבות חובות תוכן גבוהים שמצויים בהסדר תשלומים על פי חוק, שמסתכמים ב‑128 מיליון שקל לקשת וכ‑73 מיליון שקל לרשת.

ערוץ 10 גם מפעיל עדיין את רוב מערכת החדשות שלו מגבעתיים, ורק מגיש החדשות יושב באולפן קטן בירושלים. בעבר התחייב ערוץ 10 להעביר את חברת החדשות לירושלים, אך המהלך עדיין לא ייושם. ברשת טוענים כי תוספת ההשקעה עבור שידורי חדשות 2 (שבבעלות משותפת של רשת וקשת) מירושלים, ולא מתל אביב, היא כ‑8 מיליון שקל בשנה ­ ויש להשוות את מצב ערוץ 10 לערוץ 2 בהקשר זה.

במכתב ששיגרה קשת לחברי הוועדה בסוגיית ערוץ 10, נכתב כי "קשת אינה מתנגדת למתן

הטבות או הקלות לגוף תקשורת זה או אחר. קשת תומכת ביישום פתרונות למצב הקשה שבו מצויים הזכיינים המסחריים, אך תתנגד בתוקף לכל פתרון שייושם באופן בלתי שוויוני רק כלפי אחד הזכיינים, וכתוצאה ייפגעו הזכיינים האחרים בכלל וקשת, כמי שמילאה חובותיה, בפרט".

מסך קטן ומצטמק

לפי קשת, ההקלות לערוץ 10 בלבד "יעמיקו את חוסר האיזון בשוק. אם שיווי המשקל הטבעי של המדיה יופר בצורה מסוכנת וחריפה כמתואר לעיל וקשת לא תזכה לאותם התנאים בדיוק לשידור עד סוף 2015, יהיו התוצאות הרות אסון על התעשייה כולה ועל קשת בפרט".

בעקבות כך, קשת דורשת כי יוחזר לה הביד (התשלום למדינה עבור הזיכיון) על שלוש השנים עד 2015 (כ‑22 מיליון שקל בשנה), מחיקה של חובות תוכן קודמים; הלוואה של עשרות מיליוני שקלים מאוצר המדינה; הפסקת החובה להפעיל את חברת החדשות מירושלים; "וכל תנאי או הטבה אחרת שניתנו וינתנו לערוץ 10".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום