יהב: "יגאל עמיר הצליח ב-100% ולא ירחק היום שתקום ממשלה שתשחרר אותו מהכלא"

"לא קיים בהיסטוריה רצח פוליטי שהצליח כל כך כמו רצח רבין. רוב העם הפך ימני, השיח הפוליטית הפך להיות לגמרי ימין. הפסקנו לחלוטין את השיח עם שכנינו ועם הפלסטינים תושבי ישראל", טען יהב בכנס אילת היום

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

"תלכו בתל אביב ב-10 בבוקר, אין בית קפה שיש בו מקום אחד. מתי הם עובדים? מאז רצח רבין איבדנו את הערכים, הפכנו להיות חברה הדוניסטית", כך אמר הערב ראש עיריית חיפה, יונה יהב, בכנס אילת לעיתונות.

יהב כלל את הדברים במסגרת פאנל שעסק בשינויים בחברה הישראלית מאז רצח רבין. לטענת יהב, ההשפעות של הרצח מרחיקות לכת. "לא קיים בהיסטוריה רצח פוליטי שהצליח כל כך כמו רצח רבין. רוב העם הפך ימני, השיח הפוליטית הפך להיות לגמרי ימין. הפסקנו לחלוטין את השיח עם שכנינו ועם הפלסטינים תושבי ישראל. גרמנו להתרחקות של הדור הצעיר בארה"ב ממדינת ישראל. התחלנו להימאס על המועמדים לנשיאות בארה"ב. אם ייבחר ברק אובמה לנשיאות, חכו ותראו מה יקרה. יגאל עמיר הצליח ב-100% ולא ירחק היום שתקום ממשלה שתוציא אותו מהכלא. יסבירו לנו שהרצח של רבין לא שונה מרצח במועדון".

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, מחה נגד ההאשמה של תנועות הימין בהסתה לרצח. "אני הייתי בהפגנה בכיכר ציון ואני גאה בעובדה שהייתי שם, כי זו היא היתה הפגנה דמוקרטית, לגיטימית ונכונה, נגד מה שאנחנו ראינו כסכנה מהותית לאזרחי ישראל וכדבר שיגרום וגרם ל-1,000 הרוגים חפים מפשע", אמר דיין. "בגלל קבוצת מטורפים קטנה מנסים לרפות את ידינו שלא נוכל לצאת למאבקים ציבוריים".

שלום קיטל הגיב לדיין: "להיות בהפגנה ולתאר אותה כדמוקרטית כשבאותה הפגנה היו תמונות של רבין במדי אס.אס, זו הסתה לרצח".

עד מהרה הרוחות בכנס התלהטו, וכללו צעקות מהקהל וקריאות שמנעו את המשך קיום הדיון. ח"כ אחמד טיבי תקף בחריפות את העיתונאי חגי סגל, שהיה חבר במחתרת היהודית, שישב על הבמה: "תארו לכם שטרוריסט ערבי היה ישוב כאן על הבמה, כזה שפוצץ רגליים של אנשים. כאן יושב טרוריסט על הבמה הזאת. אתה חבר ארגון טרור, אתה טרוריסט", אמר לסגל.

סגל הגיב לטיבי: "אתה היית היועץ של ערפאת, הוא היה הבוס שלך". לאחר מכן ציטט דיין אמירות של אחמד טיבי בזכות השהידים, שבהן אמר "אין דבר נעלה יותר מאשר אלה שמתו למען המולדת".

טיבי הודה שאמר כל מילה שצוטטה, אבל טען כי התכוון רק לשהידים שנהרגו על ידי ירי של חיילים ולא כאלה שהרגו אזרחים. "שאהיד הוא מי שנהרג תוך כדי סכסוך, ולא בכדי אמרתי שמות של קורבנות שלא פגעו באיש", אמר טיבי.

מנחה הפאנל, עודד בן עמי, שעבד בזמנו בצמוד לראש הממשלה יצחק רבין, טען כי היתה לפני רצח רבין הסתה קשה. "ראיתי את שלטי ההסתה נגד רבין יום-יום, ואני לא אדם פחדן, אבל זה היה מפחיד. זו היתה הסתה נוראית, ואף אחד מאנשי השמאל לא הוציא פסקי הלכה בעד רצח", סיפר בן עמי.

יונה יהבצילום: חגי פריד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker