ההשקעה של רשות השידור בהפקות מקור: 19% מהנדרש

המדינה הפחיתה את התחייבויות ההשקעה של הרשות מ-180 מיליון שקל ל-71 מיליון שקל, אך הרשות השקיעה רק 13.4 מיליון שקל ■ רשות השידור: "נחושים לעמוד בהתחייבויות"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

רשות השידור התחייבה להשקיע 71 מיליון שקל בהפקות מקור ב-2012, אך עד כה השקיעה בפועל רק 13.4 מיליון שקל מהסכום - כך עולה מדו"ח שמסרה הרשות לבג"ץ בעקבות עתירה של ארגוני היוצרים נגד הרשות.

מ-2007 מחויבת רשות השידור להשקיע בהפקות מקור 36% מסך הכנסותיה מתחום הטלוויזיה, שהסתכמו בכל שנה מאז בכ-500 מיליון שקל, כלומר השקעה של כ-180 מיליון שקל. בפועל, הרשות השקיעה בשנים אלה 1.7%-3% בלבד מההכנסות בהפקות מקור. ב-2011, לדוגמה, הושקעו 25 מיליון שקל. בתחילת 2012, כחלק מהמהלך ליישום הרפורמה ברשות, אושרה הצעת חוק להפחתת ההשקעה בהפקות מקור ל-71 מיליון שקל בשנה, ולהעלאה הדרגתית בסכום במשך חמש שנים.

מנכ"ל רשות השידור, יוני בן מנחםצילום: רפי דלויה

יו"ר רשות השידור, אמיר גילת, ומנכ"ל הרשות, יוני בן מנחם, התחייבו שוב ושוב כי הרשות תעמוד בהוראות החוק. כעת, כחודשיים לפני סיום השנה, עולה ספק גדול אם הרשות תצליח לעמוד בכך.

ארגוני היוצרים עתרו לבג"ץ בסוף 2011, בדרישה לחייב את רשות השידור להשלים את ההשקעות בהפקות מקור ב-2007-2011. מנגד, הרשות טוענת כי זהו "מעשה עשוי", ועל העתירה להידחות. בג"ץ אמור לתת את תשובתו בעתירת היוצרים ביום רביעי.

לפי דו"ח שהעבירה רשות השידור בשבוע שעבר לבג"ץ, הכנסות הרשות מאגרות הטלוויזיה וחסויות נאמדות ב-477 מיליון שקל ב-2012. לפי הרשות, עד 9 באוקטובר נחתמו הסכמים לרכישת הפקות מקור ב-36.4 מיליון שקל, ומתקיים משא ומתן לרכישת הפקות בכ-30 מיליון שקל נוספים.

"חל גידול משמעותי בהיקף הרכישות של הפקות מקומיות ב-2012, ורשות השידור אמורה ומתכננת לעמוד בהיקף הרכישות", נכתב בדו"ח. עוד מציינת הרשות שקצב התשלומים על הפקות הוא בהתאם להתקדמות ההפקה, ותשלומים שיועברו בשנים הבאות על הפקות 2012 ייכללו בחישובי ההשקעה של השנה הנוכחית.

מארגוני היוצרים נמסר: "תגובת רשות השידור לבג"ץ מראה בעליל שמהרגע הראשון לא היה בכוונתה לעמוד בחוק. הגשנו לרשות כבר באפריל נייר עבודה מפורט, שהיה אמור להסדיר את כל ההתקשרות עם השוק העצמאי, אך לא התקבלה שום תגובה עד אוקטובר.

"הרשות לא עשתה דבר כדי להקל את הביורוקרטיה או לייעל את עבודתה. מעבר לאופן המקומם שבו התנהלה הנהלת הרשות, זועק לשמים המחדל של כל הגורמים המפקחים. המדינה החליטה לעשות רפורמה, להעביר מאות מיליוני שקלים לרשות - ואיש אינו טורח לבדוק כיצד הדברים מנוהלים ובידי מי".

מרשות השידור נמסר בתגובה: "איננו מתייחסים לדברים התלויים ועומדים בערכאות. עם זאת, רשות השידור נחושה לעמוד בכול התחייבויותיה לפי החוק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker