אדלסון ועזור נותרו בחוץ: "מעריב" יימכר לבן צבי, בית הדפוס לעמוס מימון

בן צבי שישלם 80 מיליון שקל עבור מעריב, התחייב להעסיק 450 עובדים לשנה וחצי ■ מימון ישלם 65 מיליון שקל עבור בית הדפוס ■ שכר העובדים יקוצץ ב-6% בשל המצוקה התקציבית של העיתון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

העיתון "מעריב" יימכר לאיש העסקים שלמה בן צבי תמורת 80 מיליון שקל ובית הדפוס בבת ים יימכר לקבוצת עמוס מימון, בעלי חברת צמרות סלע - כך ממליצים נאמני העיתון לאחר הליך התמחרות שנערך אתמול עד לשעות הערב. רכישת העיתון תכלול את המקומונים, את אתר NRG, את כתבי העת ואת ההוצאה לאור.

הנאמנים, עורכי הדין ד"ר שלמה נס וירון ארבל, מציינים כי במסגרת ההצעות יימכרו הנכסים כ"עסק חי" בכ-145 מיליון שקל. הסכום מורכב מהתמורה עבור פעילות העיתון, המגזינים ואתר האינטרנט, בית הדפוס וגביית חובות מחייבים של קבוצת מעריב. קבוצת מימון תשלם 65 מיליון שקל תמורת בית הדפוס וקבוצת בן צבי תשלם עד 80 מיליון שקל, הכוללים בנוסף את גבייה חובות החייבים של קבוצת מעריב.

שלמה בן צביצילום: מוטי קמחי

אישור ההצעות, לפי הנאמנים, עשוי לאפשר בעקיפין פיתרון תעסוקתי לכ-1,400 עובדים לתקופה של כ-18 חודשים,מתוך כ-2,000 עובדי קבוצת מעריב - אם אכן יתמלאו כל התנאים. הנאמנים מציינים כי לנגד עיניהם עמד שיקול מרכזי, בדמות גורלם ושמירת מקור תעסוקתם של עובדי הקבוצה, ולכן נוהל המו"מ - על מנת להגדיל את מספר העובדים שיוותרו בקבוצה.

קבוצת בן צבי מבקשת להפעיל את קבוצת "מעריב" ולהמשיך להוציא לאור את העיתון "מעריב" והמגזינים תחת המותגים הקיימים. בן צבי שיפר רק במעט את הצעתו הקודמת בהסכם עם דסק"ש בכל הקשור לתשלום עבור פעילות העיתון. בהצעה הקודמת הציע בן צבי כי התמורה במזומן בעת העסקה תהיה 10 מיליון שקל, וכעת סכום העסקה עלה ל-12 מיליון שקל, ובנוסף 3 מיליון שקל שישולמו לאחר שייסגר הסכם נושים לעיתון. סכום נוסף של כ-20 מיליון שקל ישולם לאחר 12 חודשים. בנוסף, בן צבי יעביר לקופת הנאמנים חלקים מההכנסות מפעילות "מעריב" וכן יישא בחובות למנויים עד סכום של כ-50 מיליון שקל, אך לא יגיש ביטחונות לכך.

את בית הדפוס של "מעריב", כולל הקרקע, המכונות וציוד כמו נייר, יקבל עמוס מימון, בעלי חברת צמרות סלע, תמורת 65 מיליון שקל. מדובר בסכום הנמוך ב-7 מיליון שקל לעומת מחיר המינימום שדרשה "מעריב" בשבועות האחרונים עבור בית הדפוס.

ההצעה של בן צבי שופרה לעומת ההסכם הקודם עם דסק"ש לרכישת פעילות מעריב בעיקר בכל הקשור להמשך התעסוקה של עובדי מעריב - אך גם כרגע לא ברור מצבם של רוב עובדי העיתון, ועתידם תלוי במו"מ שיתקיים בין בן צבי לרוכש בית הדפוס ולחברת ההפצה.

בהצעה הקודמת התחייב בן צבי להעסיק כ-300 עובדי מעריב, והודיע כי באם יגיע לתנאים מסחריים מתאימים - יעסיק גם את עובדי ההפצה והדפוס של העיתון. בניגוד לבקשות העובדים, רצף הזכויות לא יישאר לעובדים, כלומר הם יפוטרו ממעריב ויועסקו מחדש על ידי בן צבי.

אלי עזורצילום: מוטי קמחי

לפי ההצעה הנוכחית, מתחייב בן צבי להעסיק למשך 18 חודשים 330 עובדי מערכת ועובדי מנהלה. בנוסף, יעסיק בן צבי 70-50 עובדי הובלה למשך 18 חודשים. בהצעה התחייב בן צבי גם להעסיק 110-70 עובדי דפוס למשך תקופה של לפחות שישה חודשים, רק אם יגיע להסכם עם עמוס מימון לגבי הפעלת בית הדפוס במחירים תחרותיים. בסך הכל, התחייב בן צבי להעסיק כ-500 עובדי מעריב.

ההצעות השונות שהוגשו לנאמנים לא כללו הצעות לרכישת חברת ההפצה 'גל מעתון' המעסיקה כ-900 עובדים. נציגי עובדי ההפצה והנאמנים הגיעו להסכמה כי פעילותה של החברה תימשך בשלב זה תחת הנאמנים. לפי ההסכם עם בן צבי, הוא יקיים מו"מ עם העיתון או עם גוף שיקימו העובדים, ואם יגיע להסכם שיכלול מחירים תחרותיים - כ-900 עובדי ההפצה יועסקו לתקופה של 24 חודשים.

על מנת לאפשר את אישור ההצעות המשולבות הושג הסכם ולפיו הסכימה קבוצת מימון להשכיר את בית הדפוס לקבוצת בן צבי, בהתאם לתנאים שנקבעו בין הצדדים בהסכם עקרונות. בין מימון לבין בן צבי נחתם הסכם ראשוני לשכירות בית הדפוס לתקופה של עד 60 חודשים, תמורת 1.25 מיליון שקל לשנה הראשונה, שיעלו ל-2.5 מיליון שקל בשנה השנייה ו-5 מיליון שקל לשנים לאחר מכן.

המפסידים הגדולים מהמלצות הנאמנים הם אלי עזור, בעלי העיתון "ג'רוזלם פוסט", שהגיש הצעה מטעמו לרכישת כלל פעילות העיתון, כולל בית הדפוס. סכום ההצעה של עזור הגיע ל-122 מיליון שקל בכמה תשלומים, כש-50 מיליון שקל מהם מגיעים מגבייה עתידית. עזור גם הציע להמשיך להעסיק כ-500 עובדים לתקופה של 18 חודשים.

הצעתו של העיתון "ישראל היום", בבעלות שלדון אדלסון, היתה רק לרכישת בית הדפוס בבת ים והמקרקעין. "ישראל היום" הגיש הצעה על סך 50 מיליון שקל, ולהמשיך להעסיק את עובדי בית הדפוס לטווח רחוק. "ישראל היום", שמדפיס כיום בעיקר בבית הדפוס של "הארץ", התכוון להעביר את הדפסת החינמון לבית הדפוס של "מעריב". 

צילום: מוטי קמחי

מפסיד נוסף מהמלצת הנאמנים הוא הדר גולדמן, שהציע הצעה לרכוש את פעילות מעריב תמורת סכום של 75 מיליון שקל, ובמקביל להעניק 7% מהון המניות לעובדי החברה ולהמשיך להעסיק כ-400 עובדים לתקופה של לפחות שנה. עם זאת, ההצעה של גולדמן כללה פריסת התשלומים עד ל-10 שנים, וכן התבססות על גבייה עתידית של כ-50 מיליון שקל.

הנאמנים, עוה"ד ירון ארבל וד"ר שלמה נס, מציינים בדו"ח כי הקמפיין הפרסומי של "מעריב" בשבוע האחרון הביא לתוצאות חיוביות, הן בהיבט הציבורי-תודעתי של שמירת המותג "מעריב", והן בהיבט של יצירת מנויים חדשים בהיקפים הגבוהים מאלו שהיו טרם ההקפאה.

ההצעות הזוכות כפופות לאישור בית המשפט, בדיון שיתקיים מחר (שלישי) בבוקר בפני השופטת ורדה אלשיך וכן לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים. מועד ההעברה יהיה כבר בתחילת אוקטובר, באישור בית המשפט והממונה על ההגבלים העסקיים.

קיצוץ שכר של 6% לעובדים

הנאמנים גם הודיעו היום כי כדי להתמודד עם המצוקה התזרימית הקשה של העיתון, הוחלט על קיצוץ שכר רוחבי של כ-6% במשכורות אוקטובר, אך העובדים יוכלו לתבוע קיצוץ שכר זה מהביטוח הלאומי.

הפגנת עובדי מעריבצילום: אלון רון

הדבר יביא לחיסכון של כ-800 אלף שקל בהוצאות העיתון בתקופת ההקפאה. הנאמנים מקיימים מו"מ בעניין זה מול ועד העובדים, וייתכן כי הקיצוץ יהיה פרוגרסיבי בהתאם לרמת השכר של העובד.

בעקבות המלצות הנאמנים ולקראת הכרעת בית המשפט ביום שלישי, עובדי מעריב יקיימו היום אסיפה בדסק החדשות של העיתון לעדכון העובדים בהתפתחויות האחרונות. במכתב ששיגר הוועד לעובדי מעריב, הובעה התנגדות נחרצת לכל מהלך של פיטורי עובדים. בוועד אמרו כי הם מקיימים מו"מ למזעור הנזקים לעובדים בתקופת ההקפאה.

בנוגע לכספי הפנסיה, עידכן ועד העובדים כי נפגש עם נפגשו עם מנכ"ל סוכנות קריב, עופר קריב, וזה מסר להם כי הכסף הועבר ממעריב, אך חלו טעויות רבות ברשומות והדבר בר תיקון. עוד נמסר כי חברות הביטוח השונות עידכנו כי נושא הכספים שהופרשו לפנסיה יטופל.

בתגובה להמלצת הנאמנים, אמרו בוועד העיתונאים של "מעריב" כי "ההצעה החדשה מהווה שיפור קל לעומת ההצעה הקודמת, אולם לטעמינו לא די בכך. אנו ממשיכים לנהל  מו"מ עם כלל הגורמים במטרה להמשיך ולשפר את ההצעות הן מבחינת זכויות עובדים והן מבחינת חופש העיתונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker