הפתרון לערוץ 10: פריסת החוב, לאודר יזרים 60 מיליון ש'

ועדה ממשלתית צפויה להמליץ לפרוס את חובות ערוץ 10, המסתכמים ב-64 מיליון שקל, לכחמש שנים ■ המלצות נוספות של הוועדה: יוסדר מבנה השליטה של הערוץ, כך שרון לאודר יהפוך לבעל המניות העיקרי בו

נתי טוקר

הוועדה שהוקמה על ידי משרדי ראש הממשלה והאוצר במטרה למצוא פתרון לסוגיית ערוץ 10 צפויה להמליץ לפרוס את חובות הערוץ לכחמש שנים. הוועדה צפויה להגיש את מסקנותיה לכל המאוחר לאחר הסוכות. המסקנות יתקבלו רק לאחר שיוברר כי קיימת היתכנות עסקית להמשך פעילות ערוץ 10 תחת רישיון, וכן כי במסגרת ההזרמה שלה התחייב רון לאודר יוסדר מבנה השליטה בערוץ.

הוועדה הוקמה כדי למצוא פתרון לחובות הערוץ בהיקף של 64 מיליון שקל (45 מיליון שקל נטו, לאחר החזרים שצפוי הערוץ לקבל) וכן חובות של זכיינית ערוץ 2 רשת בהיקף של כ-24 מיליון שקל. החובות נצברו בגין אי-תשלום דמי זיכיון ודמי תמלוגים עד 2006. הוועדה הוקמה ב-30 באוגוסט, כמה ימים לפני שהרשות השנייה אמורה היתה לחלט את ערבויות הערוץ ובכך להביא לסגירתו.

הוועדה אמורה היתה להגיש מסקנות בתוך 45 יום שמסתיימים מיד לאחר חג הסוכות. חברי הצוות הם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר; הממונה על התקציבים, גל הרשקוביץ; והחשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו.

בשבועות האחרונים נפגשו נציגי הוועדה כמה פעמים עם אנשי ערוץ 10, ובהם יו"ר הערוץ אבי בלשניקוב והדירקטורית מיכל גרייבסקי, וכן עם ליאו מלמוד, נציגו של יוסי מימן בדירקטוריון. מטעם הנהלת ערוץ 10 נפגשו עם הוועדה המנכ"ל בפועל יואב הלדמן וסמנכ"לית הרגולציה דבורה קמחי. פגישה נוספת בין נציגי ערוץ 10 לאנשי הוועדה צפויה היום. גם נציגי זכייניות ערוץ 2, קשת ורשת, נפגשו עם הוועדה.

מקורב לוועדה אומר כי במפגשים שררה אווירה חיובית ומקצועית, וכי לוועדה היה את המנדט לקבל החלטה בנוגע לפריסת החובות. עיקר עבודת הוועדה היה לוודא כי קיים לערוץ 10 מודל עסקי שיבטיח את המשך פעילותו בשנים הקרובות ואת החזר חובו למדינה.

מקורבים לוועדה אומרים כי אחת הדרישות שהעלתה היתה כי ערוץ 10 יציג תוכנית בנוגע לעתידו, הכוללת הזרמה של כ-60 מיליון שקל מצד הבעלים ב-2013, וכן קיצוץ בעלויות השוטפות של הערוץ כדי לשפר את יכולת הישרדותו.

הוועדה גם דרשה כי לאחר ההזרמה יוסדר מבנה השליטה בערוץ, כך שלאודר ייהפך לבעל המניות הגדול בערוץ. כיום מחזיק לאודר 25% ממניות ערוץ 10, בעוד שמימן מחזיק 51% וארנון מילצ'ן 24%. לאחר שמימן הפסיק להזרים לערוץ כסף, נהפך לאודר לבעל הבית דה פקטו בערוץ - אך לא עלה בשיעור המניות שלו. כעת דורשת הוועדה כי לאודר ייהפך לבעל הבית באופן רשמי ואנשיו יהיו הכתובת לכל פנייה בנוגע לערוץ. אנשי לאודר הצהירו בעבר כי לאחר הזרמה משמעותית לאודר אכן יגדיל את שיעור אחזקותיו בערוץ.

רישיון ב-2013

לצד זה, ערוץ 10 הבהיר כי המשך פעילותו תלוי בביטול תשלום דמי הזיכיון של כ-20 מיליון שקל בשנה, זאת לאחר אישור הצעת החוק לאיחוד גורמי הרגולציה בין הרשות השנייה למועצת הכבלים והלוויין. שר התקשורת, משה כחלון, הודיע כי ינסה להעביר את הצעת החוק בעניין עד סוף 2012 לאחר שזו אושרה בוועדת השרים.

בנוסף, המודל העסקי העתידי של ערוץ 10 מותנה גם בשינויים בתשלום דמי התמלוגים של הזכייניות למדינה. התמלוגים הופחתו אמנם במשך השנים עד לכ-1% מההכנסות ב-2013, אך בזכייניות דורשים כי הם יושוו לאלה של HOT ו-yes, שבוטלו כליל. אם אכן שני תנאים אלה ימולאו, בערוץ 10 הציגו תוכנית שתאפשר לו לקבל רישיון שידור ב-2013 והמשך פעילות לאחר מכן.

עם זאת, באוצר דורשים מערוץ 10 כבר כיום לפרוע מיידית חובות אחרים שצבר בהם תשלום של כ-12 מיליון שקל דמי תמלוגים שלא שולמו ב-2011 וכן השלמת דמי הזיכיון השוטפים שלא שולמו ב-2012 בסך כ-12 מיליון שקל נוספים.

אם אכן תמליץ הוועדה על פריסת החובות, יידרשו שינויי חקיקה כדי לאפשר את המהלך. במקרה כזה, ייתכן כי שינויי החקיקה ישולבו בהצעת החוק לאיחוד הרגולציה ויאושרו עד סוף השנה. עם זאת, קשת מנהלת בימים אלה עתירה בבג"ץ ודורשת התנהלות שוויונית במקרה שערוץ 10 יקבל פריסה חובות כך שיוחזרו לה כספים ששילמה בעבר. הוועדה תיאלץ להתחשב בדרישות קשת כך שההחלטות הנוגעות לערוץ 10 ורשת יביאו בחשבון גם את דרישותיה של קשת.

משרד האוצר, ערוץ 10 ובלשניקוב סירבו להתייחס לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker