משבר בתקשורת |

לא רק הגדולים: הטלוויזיה הקהילתית בסכנה

משרדי התקשורת והאוצר העבירו רק רבע מתוך תקציב בסך 3 מיליון שקל שמיועד ל-2,000 יוצרי טלוויזיה מקומית

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

>> אמצעי התקשורת הגדולים הם לא היחידים שנמצאים בקשיים - גם הטלוויזיה הקהילתית בסכנה. הטלוויזיה הקהילתית היא אוסף של גופים שקיים 20 שנה, שמתקיים בעזרת מתנדבים ומקבל תמיכה ממשלתית של כ-3 מיליון שקל בשנה - מחצית ממשרד התקשורת והשאר ממשרד האוצר. נכון להיום, משרד התקשורת העביר תקציב של 750 אלף שקל בלבד לתמיכה לגופים בתחום ל-2012. משרד האוצר לא העביר כסף כלל. כתוצאה מכך, גופים רבים שמשויכים לטלוויזיה הקהילתית נמצאים בסכנת סגירה.

תומכים בקהילה

הטלוויזיה הקהילתית כוללת בין השאר הפקת מגזינים, חדשות מקומיות, חדשות אלטרנטיביות וחוגי קולנוע ווידאו. נכון ל-2011, היא תוקצבה על ידי המדינה בכ-3 מיליון שקל, שהתחלקו בין 62 גופים. בסך הכל, התקציב מאפשר פעילות של כ-2,000 יוצרים, בכ-160 קבוצות וכ-17 מגזינים המשודרים בערוץ 98. התקציב נע בין 15 אלף שקל לגופים הקטנים ועד 160 אלף שקל לגדולים. הסכום הממוצע הוא 40 אלף שקל בשנה.

הנהנים מהתקציב הם קהל מגוון: בני נוער במתנ"סים, קשישים וגימלאים, בעלי צרכים מיוחדים ואחרים. כך למשל, בתקציב התמיכות ל-2011 רשומים גופים כמו האגודה הישראלית לסוכרת, ארגון גימלאי צה"ל, רשת עמל 1, היישוב כישורית, העמותה למען הזקן והקשיש ביישובים שונים והחברה להגנת הטבע.

כתוצאה מהתקציב החסר, פעילויות שונות נסגרו - ואחרות עומדות להיסגר. "זה חלק מהעבודה שלי כבר שנים רבות", מספרת ענת, מורה לקולנוע במרכז ביכורי העתים בתל אביב ובמרכז היהודי-ערבי ביפו. "אנחנו עובדים עם נוער, מבוגרים וגימלאים, אנשים שזה החיים שלהם, גימלאים שממשיכים לבוא גם כשבן הזוג שלהם חולה, שזה נותן להם סיבה, וגם קול. עם הקשישים, למשל, אנחנו עושים מגזין טלוויזיה של חצי שעה, אחת לחודש, על הנושאים שמעניינים אותם, כמו המחאה החברתית בהקשר של גימלאים. היום הייתי אמורה להתחיל שוב ללמד, אבל התקשרו והודיעו לי ולשאר המדריכים לא לבוא, שאין תקציב".

הפעילים חוששים שחלק מהסיבה לאי התקצוב הוא חוסר הנוחות של הממשלה מהביקורת שעולה כלפיה מחלק מהגופים הנתמכים, כמו חדשות "הירקון 70" - מהדורת חדשות אלטרנטיבית זוכה פרס פראט.

אולפן טלוויזיה קהילתית בפתח תקוהצילום: דניאל צ'צ'יק

יו"ר האגודה הישראלית לתקשורת מקומית, יוחאי רוטנברג, הוציא לפעילים מכתב בו הוא מעדכן על המצב ומודיע על צעדי מחאה. היום צפויים המתנדבים לצאת לצמתים עם מצלמות מכוסות ופיות חסומים. במקביל, העמותה מתכננת פעילות לוביסטית - ואף פנייה לבג"ץ. "מדובר בסכום מצחיק שרוצים לחסוך מאתנו", סיכם רוטנברג.

ממשרד התקשורת נמסר בתגובה: "המשרד הקצה את מלוא הסכום העומד לרשותו, 750 אלף שקל, לטובת תקצוב החדשות המקומיות, כמו בכל שנה, כאשר 2011 היתה חריגה וחד פעמית". ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "הנושא נמצא בבדיקה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker