שמחון הורה לבדוק חשדות לפגיעה בזכויות עובדי "מעריב" - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שמחון הורה לבדוק חשדות לפגיעה בזכויות עובדי "מעריב"

החלטת שר התמ"ת היא התגובה הממשלתית הראשונה למשבר הפיטורים הצפוי במעריב ■ יחימוביץ': "על נמרודי למכור את בית מעריב ולהעביר את התמורה להבטחת זכויות העובדים"

35תגובות

תגובה ממשלתית ראשונה למשבר הפיטורים במעריב. שר התמ"ת שלום שמחון פירסם הודעה בה הוא מודיע על פתיחה של בדיקה של התנהלות "מעריב" בסוגיית שכר העובדים והפיצויים המגיעים להם כחוק. "בעקבות המשבר בעיתון מעריב והסוגיות העולות הנוגעות לזכויות העובדים, הורה הערב שר התמ"ת, שלום שמחון, למינהל הסדרה ואכיפה במשרד, לפתוח בבדיקה של חשד להפרת חוקי עבודה ופגיעה בזכויות העובדים". על פי הבקשה לצו הקפאת הליכים שהגיש היום בצהריים "מעריב", מסתכמים החובות לעובדים בכ-95 מיליון שקל.

עוד נמסר ממשרד התמ"ת כי "השר הנחה את מנכ"ל שירות התעסוקה, בועז הירש, להיערך לטיפול במאות העובדים, במידה ויפוטרו. במשרד התמ"ת ציינו הערב כי אי תשלום שכר או מתן זכויות לעובדים, משמעותו עבירה על החוק ולא רק חובה שבין המעסיק לעובד".

דודו בכר

על פי העסקה שנחתמה היום למכירת פעילות מעריב למו"ל שלמה בן צבי, צפויים מרבית עובדי מעריב למצוא עצמם ללא עבודה בטווח של חצי שנה. כבר בשבועות הקרובים צפויים כ-300 עד 400 עובדי מעריב לאבד את עבודתם, כאשר חלקם צפויים לקבל הצעות עבודה חדשות ממעריב החדש, שייצא לאור תחת בן צבי.

מהנהלת מעריב נמסר: "כל ההפרשות בוצעו כדין ואנו מברכים על כל בדיקה של הרשויות המוסמכות כדי שהעובדים יקבלו אישור רשמי לכך".

"קניית בית מעריב על ידי נמרודי נעשתה בעסקה נכלולית"

"חובה על נמרודי למכור את בית מעריב שנמצא בבעלות 'הכשרת הישוב' שבשליטתו ולהשתמש בכסף להבטחת הזכויות הסוציאליות של העובדים, למניעת פיטורים מסיביים ולהבראת העיתון", כך אמרה יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ'. "לעופר נמרודי יש חלק עצום בהידרדרות של עיתון מעריב ועל פי החשד גם בעבריינות של אי הפרשת כספי הפנסיה לעובדים ובעושק מתמשך שלהם ללא ידיעתם".

מנתונים שריכזה יחימוביץ' עולה כי בשנת 2009, רגע לפני שמכר את מעריב, מכר נמרודי לעצמו בעסקת בעלי עניין מפוקפקת את הבניין שבו שוכן העיתון ברחוב קרליבך בתל אביב בסכום מגוחך של 32 מיליון שקל. לפי הנתונים של יחימוביץ', לפני כשנה פירסמה חברת האחזקות של נמרודי כי הערכת שוויו של בית מעריב הוא 53 מיליון שקל. היא אף טוענת כי שוויו של בית מעריב עשוי להגיע ל-200 מיליון שקל - כמחצית מכלל חובות העיתון - בעקבות שינוי התב"ע בכל מתחם "השוק הסיטונאי", הסמוך לבית מעריב.

"נמרודי נפטר ממעריב לא לפני שהשאיר לעצמו מתנה בדמות של נכס במרכז תל אביב וכסף זמין. מדובר בעסקה נכלולית שנעשתה תוך שהוא עושק את כספי הפנסיה של עובדים שנתנו את חלבם ואת דמם לעיתון ולא ידעו כי מרמים אותם", אמרה יחימוביץ'. "אין ספק שנוחי דנקנר, בלהיטותו להחזיק ברשותו בכל מחיר כלי תקשורת, עשה עסקה כושלת, רשלנית וחובבנית כשרכש במחיר מופקע עיתון שמתבצעים בו, על פי החשד, מעשים בלתי חוקיים כלפי העובדים".

עו"ד זאב שרף פנה הערב אל ח"כ יחימוביץ בשם עופר נמרודי ו"הכשרת הישוב" בדרישה להסיר את הפרסום מדף הפייסבוק שלה, ואף "לפרסם התנצלות הולמת על דברי הדיבה" כדבריו.

יחימוביץ' כתבה בעמוד הפייסבוק שלה בין היתר כי על עופר נמרודי להעמיד מיידית למכירה את בנין מעריב אותו רכש בעסקת בעלי עניין נכלולית ולתת את מלוא התמורה להבטחת הזכויות הסוציאליות של העובדים, למניעת פיטורים מסיביים ולהבראת העיתון.

שרף ציין כי המדובר ב"פרסום אסור, דיבתי, וכוזב של דברים שאין בהם שחר. במהלך התקופה שבה "הכשרת הישוב" שלטה ב"מעריב" עד לשלהי שנת 2010 הוקפד בהקפדה יתירה שעל ההפרשות המתחייבות מיחסי עובד מעביד , לרבות הפרשות לקרנות הפנסיה, הגמל וההשתלמות תבוצענה במלואן וכסדרן על פי דין".

עוד קבע כי השליטה ב"מעריב" נמכרה פעמיים בשנים האחרונות ובמסגרת בדיקת הנאותות שנעשו על ידי שניים ממשרדי הרו"ח הגדולים בארץ, נבדק גם נושא ההתחייבויות של מעריב כלפי עובדיה באופן פרטני ויסודי ובשני המקרים נמצא שקיימת הפרשות מלאות בגין ההתחייבויות לעובדים. במשך השנים שבהן היתה "הכשרת הישוב" בעלת השליטה ב"מעריב", וגם לאחר מכן במסגרת העברת השליטה לזכי רכיב ולדסק"ש לא חסכה "הכשרת הישוב" באמצעים והשקיעה עשרות רבות של מיליוני שקלים ומשאבים רבים אחרים בניסיון לקדם את "מעריב" וענייניה ולהבטיח את מירב תעסוקת עובדי מעריב".

שרף הוסיף כי "הכשרת הישוב ניאותה לשלם בגין "בית מעריב" סכום של 32.5 מיליון שקלים, שנקבע על סמך חוות דעת של שמאי בלתי תלוי שפורסמה בדיווחים של "מעריב" אודות ההסכם עם הכשרת הישוב. בין הצדדים הוסכם כי במידה ש"מעריב" תקבל הצעה טובה יותר למכירת "בית מעריב" בתוך פרק זמן מתאים אזי היא תתקשר בעסקה הטובה ביותר, הסכם המכר ל"הכשרת הישוב ידחה ולהכשרת הישוב לא תהיה כל תביעה או טענה בעניין זה".

שרף טען במכתבו ליחימוביץ' כי "מהדברים שפירסמת בדף הפייסבוק שלך ניתן להבין בנקל כי הם כוללים תכנים כוזבים שבינם ובין האמת אין כלום. לאמירה כאילו עיסקת "בית מעריב" נעשתה "רגע" לפני מכירת השליטה ב"מעריב" אין כל בסיס עובדתי, והיא כמו יתר אמירותיך אינה אלא דמגוגיה כוזבת, זולה ומתלהמת. גם לטענה שעסקת מכר "בית מעריב" היתה עסקה נכלולית אין כל יסוד ויש בה כדי להוות הוצאת דיבה. העיסקה בוצעה בין קונה מרצון למוכר מרצון בעבור תמורה המשקפת שווי שוק נכון למועד המכירה וכפי שנקבעה על פי חוות דעת שמאי בלתי תלוי ובשעה שלא נמצא לאורך חודשים מציע אחר שהיה מוכן לרכוש את הנכס בתמורה גבוהה מזו שהוצעה".

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם