עומק הבור נחשף בבקשה להקפאת הליכים: חובות מעריב - 408 מיליון שקל - מדיה ושיווק - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עומק הבור נחשף בבקשה להקפאת הליכים: חובות מעריב - 408 מיליון שקל

החובות לעובדים - כ-95 מיליון שקל, לבנקים - כ-54 מיליון שקל, לבעלי האג"ח - כ-67.7 מיליון שקל ולחברה האם, דסק"ש -כ-126 מיליון שקל ■ החוב נטו של מעריב בניכוי נכסים - כ-100 מיליון שקל ■ העסקה נחתמה הבוקר: בן צבי קונה את מעריב מפירוק וישלם מכיסו כ-10 מיליון שקל בלבד

48תגובות

(עדכון) חובותיה של קבוצת מעריב מסתכמים בכ-408.2 מיליון שקל - כך עולה מהבקשה להקפאת הליכים שהגישה היום קבוצת מעריב לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

לבנקים חייבת הקבוצה כ-54 מיליון שקל. לבנק לאומי כ- 17.4 מיליון שקל, לבנק הבינלאומי 7.7 מיליון שקל, לבנק דיסקונט - 24. 8 מיליון שקל, לבנק מזרחי - 1.8 מיליון שקל ולבנק אוצר החייל 2.5 מיליון שקל. למחזיקי האג"ח חייבת החברה כ-67.7 מיליון שקל. לספקים - כ-34 מיליון שקל ולחברה האם, דסק"ש - כ-126 מיליון שקל.

ל-1,750 העובדים חייבת החברה כ-95.5 מיליון שקל, כולל פיצויים. בעבור השלמת פיצויים חייבת החברה כ-53.5 מיליון שקל, הודעה מוקדמת - 20.3 מיליון שקל, פדיון חופש - 7 מיליון שקל, הבראה ותשלומים שותפים חצי מיליון שקל, השלמות שכר בגין חודש אוגוסט - 1.13 מיליון שקל, התחייבויות שוטפות - 13 מיליון שקל.  

אלון רון

קבוצת מעריב מחזיקה בנכסים שמוערכים בכ-122 מיליון שקל. השווי החשבונאי של לקוחותיה מוערך בכ-75 מיליון שקל, המלאי - בכ-9.4 מיליון שקל, רכוש קבוע נאמד בכ-24.8 מיליון שקל, כולל הקרקע ובית הדפוס. יתרת המזומנים עומדת על כ-10.4 מיליון שקל וחייבים אחרים חייבים לקבוצה כ-2.6 מיליון שקל.

העיתון ביקש מבית המשפט להוציא צו ל-60 ימים כדי "לאפשר לקבוצת מעריב להתמודד עם המצב הכלכלי הקשה אליו הגיע העיתון ולאפשר היערכות מחודשת תוך שקילה מושכלת של האפשרויות, באופן שיאפשר הגעה להסדר עם נושי העיתון".

במעריב ביקשו למנות כנאמנים של החברות בתקופת הקפאת ההליכים את עו"ד דוד פורר ממשרד עו"ד גרוס, קלינהנדלר, חודק הלוי, גרינברג שמייצג את החברות ואת עו"ד ד"ר שלמה נס.

מעריב מציין כי מימון ההפעלה בתקופת הקפאת ההליכים צפוי לנבוע מיתרת המזומנים שבידי החברות, גביית חובות עבר ותקבולים שוטפים של החברות. לרשות החברה מזומנים בקופה בסך 8.83 מיליון שקל, הגבייה בתקופת ההקפאה צפויה להגיע לכ-12 מיליון שקל ובסך הכל כ-20.76 מיליון שקל.

בתקופת ההקפאה אמור להיות משולם לעובדים שכר בסכום כולל של כ-13.3 מיליון שקל, לא כולל תשלום לקופות הפיצויים. ספקי החשמל, הטלפוניה והרכב אמורים לקבל ממעריב כ-1.78 מיליון שקל בהוראות קבע. תשלומים דחופים אחרים לספקים נאמדים בכ-4.88 מיליון שקל. מלאי הנייר הנוכחי צפוי להספיק לתקופת ההקפאה. בסך הכל ההוצאות הצפויות בתקופת הקפאת ההליכים נאמדות על ידי החברה בכ-20 מיליון שקל. לפי הבקשה, הנאמנים יפעלו לגיבוש תוכנית הבראה והסדר נושים תוך שמירה על פעילות בית הדפוס והפעלה רציפה של העיתון.

"מעריב הוא נכס צאן ברזל של העיתונות בארץ ישראל עוד מימי טרום הקמת המדינה. ראשיתו בפילוג שהתרחש עקב סכסוך בין עורך עיתון ידיעות אחרונות, עזריאל קרליבך, לבין הבעלים של אותו עיתון, יהודה מוזס. במה שנודע כ'פוטש הגדול' הקימה ב-15 לפברואר 1948 קבוצת עיתונאים בראשות קרליבך, עיתון חדש: ידיעות מעריב, ולימים מעריב שהיה לעיתון הנפוץ ביותר במדינה", נכתב בבקשת הקפאת ההליכים.

בן צבי יעביר 10 מיליון שקל מיידית

עסקת מעריב נחתמה הבוקר והמותג העיתונאי הוותיק יעבור לידיו של שלמה בן צבי, המוציא לאור של העיתון הימני "מקור ראשון". על פי מתווה העסקה, אשר דווח לבורסה, חברת מעריב תמכור לבן צבי את כל הנכסים הבלתי מוחשיים שלה תמורת סכום שעשוי להגיע בטווח הארוך לכ-75 מיליון שקל. עם זאת, בטווח המיידי בן צבי ישלם מכיסו רק כ-10 מיליון שקל, ויתר הסכומים יגיעו מגביית חובות עתידית של העיתון וכן מחלוקת הכנסות עתידיות שייצר העיתון החדש. כמו כן, סוכם שמעריב ימשיך להתנהל מבית "מעריב" רק במשך 30 הימים הבאים. כפי הנראה בתום שלושים יום תעבור המערכת למתקנים של "מקור ראשון".

בהודעה לבורסה מפורטים כל הנכסים אותם רוכש בן צבי: הזכויות שלה במותג "מעריב"; ההוצאה לאור; מערכות השיווק והפצה של עיתון מעריב ושל עיתוני רשת המקומונים של מעריב ושל כתבי עת שונים; אתר האינטרנט NRG וכל פעילויות האינטרנט הנלוות לאתר זה; פעילות הוצאה לאור של ספרים; תוכנות ויישומי תכנה, לרבות בתהליכי פיתוח עבור מכשירי סלולר ומחשבי לוח; רשימת המנויים של המוכרת; בקניין רוחני המשמש את המוכרת במסגרת פעילותה העסקית; הסכמים שונים החיוניים לקיום פעילותה העסקית של המוכרת; וכן את יתרות חייבים של מעריב, למעט יתרות לקוחות של בית הדפוס.
 
תמורת נכסים אלו של מעריב ישלם בן צבי עד כ-74 מיליון שקל. במועד השלמת העסקה יעביר בן צבי כ-10 מיליון שקל מכיסו לחברת מעריב. יתר הסכומים שתקבל מעריב עבור מכירת הפעילות יגיעו מגביית חובות עבר של מעריב וכן מהכנסות עתידיות. על פי ההסכם, בן צבי יעביר לחברת מעריב, ממנה הוא קונה את הפעילות, כ-7.6 מיליון שקל מתשלומי המנויים מהתקופה שקדמה לביצוע העסקה. בנוסף, יעביר 7.5 מיליון שקל נוספים עד 15 בנובמבר, שיופחתו מחלקה של מעריב בגבייה. עד סוף 2012 יעביר בן צבי 7.5 מיליון שקל נוספים. בסך הכל, ישלם בן צבי עד סוף 2012 25 מיליון שקל, לא כולל 7.6 מיליון שקל הכנסות קודמות ממנויים. סכום נוסף של 5 מיליון שקל יועבר עד סוף יוני 2013.

בנוסף לסכומים אלו, יפעל בן צבי כדי לגבות חובות הנמצאים כיום בהליכים משפטיים. סכום חובות זה, אשר מיוחס לפעילות העבר של עיתון, עשוי להגיע לכ-24 מיליון שקל. מתוך סכומים אלו, אם ייגבו, יעביר בן צבי למעריב כ-80 מיליון שקל. בנוסף, בן צבי ייקח על עצמו מחויבויות שונות של מעריב ללקוחות בהיקף כולל של 5.5 מיליון שקל, ויעביר תשלום נוסף תמורת עסקות ברטר בעיתון בהיקף של עד 2 מיליון שקל. מעריב הצהירה שוב, בהתאם להודעות בעל השליטה, כי ההכנסות מהעסקה יועברו לתשלומים לעובדים, ולא יועברו לדסק"ש, בעלת השליטה במעריב.

באשר לגורל העובדים, מצוין בהודעה לבורסה כי "במסגרת ההסכם התחייבה הרוכשת להציע לכ-300 מעובדי המוכרת, לכל הפחות, להיקלט כעובדי הרוכשת. בנוסף, הביעה הרוכשת נכונות לפעול לקליטת 100 עובדים נוספים לפי הצורך. המוכרת תהיה אחראית לסילוק כל החבויות בגין יחסי עובד-מעביד טרם תחילת העסקתם של העובדים הנ"ל על ידי הרוכשת". המשמעות היא כי בן צבי יעסיק את עובדי "מעריב" רק לאחר שהם יפוטרו ממעריב, כך שכל פיצויי הפיטורים וחובות החברה לעובדים הם באחריות מעריב ולא יהיו באחריותו. הערכות הן כי העובדים שיגייס יהיו בעיקר אנשי מערכת, כלומר כתבים, עורכים וגרפיקאים.
 
באשר לעובדי ההפצה והדפוס שמספרם גדול מ-1,400, בן צבי אינו מתכוון להעסיקם באופן ישיר. מאחר שהוא קונה רק את הנכסים הבלתי מחושיים, בית הדפוס נותר בידי חברת מעריב הישנה. על פי ההודעה לבורסה, "הצדדים יפעלו, עד למועד השלמת העסקה על מנת לגבש הסכמים לאספקת שרותי הדפסה והפצה לרוכשת כנגד תשלום עלותם של שירותים אלו למוכרת (back-to-back), וזאת למשך תקופה בת 6 חודשים לפחות. כך שלמעשה, המוכרת והרוכשת פועלות לכך שמעל ל-1,400 עובדים המהווים כ-79% מעובדי קבוצת מעריב, צפויים להמשיך ולהיות מועסקים בקבוצת מעריב או אצל הרוכשת". מאחר שקרקע עליה עומד בית הדפוס של מעריב הועמדה למכירה, סביר כי הדפוס לא ימשיך לעבוד בתום ששת החודשים הכלולים בהסכם. תקבולים ממכירת קרקע זו מיועדים להחזר החובות של חברת מעריב.

מוטי קמחי

הצדדים הגיעו להבנות כבר בסוף השבוע שעבר אך המו"מ נדחה לאחר החג. במוצאי החג התקיימה פגישה לקראת סגירת העסקה בין עורכי הדין של הצדדים - דוני טולידאנו וליאור אורן ממשרד צלרמאיר, פילוסוף, רוזובסקי, צפריר, טולידאנו ושות' ועו"ד שרית לויתן ממשרד גרוס קליינהנדלר ושות' מטעם אי.די.בי.

מה יקרה לעובדים?

מקורבים לבן צבי מספרים כי הביע זעם על האירועים אתמול במערכת, כאשר הגיעו ניידות משטרה וכוחות יס"מ, וכן נשכרו מאבטחים פרטיים, בזמן שנערכה בדסק החדשות אסיפת עובדי "מעריב".

כחלק מהמערך העיתונאי החדש של "מעריב", מתכוון בן צבי להמשיך להעסיק כתבים בעלי תפוקה גבוהה שחשובים למערכת העיתון. בכל הקשור ל"טאלנטים" בעלי שכר גבוה בעיתון, שמגיע לעשרות אלפי שקלים, מתכוון בן צבי לבצע שינוי עמוק ולא לשלם סכומים גבוהים כאלה.

במהלך השבוע האחרון נעשה ניסיון מצד בן צבי ו"מעריב" למצוא פתרון לעובדי הדפוס וההפצה של מעריב. בשלב זה, מציע בן צבי ל"מעריב" להגיש הצעה תחרותית להמשך הדפסת העיתון בבית הדפוס בבת ים ולהמשיך לרכוש שירותי הדפסה ממעריב. המשמעות היא כי אם מעריב אכן תגיש הצעה תחרותית, העיתון ימשיך להיות מודפס בבית הדפוס של "מעריב" וכ-200 עובדים ימשיכו להיות מועסקים בעיתון - לפחות בטווח הקצר, עד שמעריב תחליט למכור את בית הדפוס. את "מקור ראשון" מדפיס בן צבי ב"הארץ", וייתכן כי בהמשך יחליט לבצע שינוי גם במקום הדפסתו כדי לחסוך תקורות.

בן צבי ומעריב ניסו להגיע גם לפתרון לכ-900 עובדי ההפצה של מעריב, אך כאן הפתרון מורכב יותר. ככל הנראה כ-900 העובדים יפוטרו על ידי מעריב, אך בן צבי יציע להם להתאגד בחברה חדשה ולהציע לספק שירותים למעריב במחיר תחרותי. אם אכן יצליחו העובדים להתאגד לחברה חדשה, ייתכן כי בן צבי ימשיך לרכוש מהם שירותי הפצה.

עובדי מעריב הביעו היום זעם על אישור העסקה. "עסקה שלא נחתמה איתנו, שלא מבטיחה את הזכויות שלנו בעבר, בהווה ובעתיד, אינה עסקה שנוכל לקבל. אנחנו דורשים להיות צד לכל עסקה, ועסקה בלעדינו היא לא עסקה. נתראה בהפגנה", כך מסר יו"ר ועד העובדים במעריב, חגי מטר.

עובדי "מעריב" מתכוונים היום לצאת להפגנה סוערת מבית מעריב ועד למשרדי אי.די.בי במגדלי עזריאלי במחאה על כך שבעלי העיתון לא הבטיחו להם כי יקבלו את מלוא כספיהם, כולל פיצויים ופנסיה שלא הופרשו להם.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#