2,000 עובדי "מעריב" בסכנת פיטורים מיידיים; החובות לעובדים: 90 מיליון שקל

ההנהלה הודיעה כי רוב עובדי החברה יפוטרו עד אוקטובר ■ ההסתדרות: "בלי הבטחת זכויות העובדים - אין עסקה" ■ בשלב זה, המו"מ למכירת "מעריב" נתקל בקשיים, שכן בן צבי דרש הפחתה משמעותית במחיר, אחרי שביצע בדיקת נאותות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הנהלת העיתון "מעריב" הודיעה היום לכ-2,000 העובדים בעיתון כי רובם יפוטרו עד אוקטובר. העובדים טענו כי התברר להם שלעיתון אין כסף לשלם את מלוא פיצויי הפיטורים למפוטרים במקרה של סגירת העיתון, ושלא ברור אם יקבלו את משכורת ספטמבר.

המגעים למכירת "מעריב" למוציא לאור של העיתון "מקור ראשון", שלמה בן צבי, נקלעו היום לקשיים. בבדיקת הנאותות שערכו אנשי בן צבי התברר כי מצבו של העיתון גרוע מכפי שסברו, וכי ההכנסות החזויות נמוכות מכפי שקיוו.

בעקבות זאת דורש בן צבי הפחתה משמעותית במחיר העסקה, שסוכם כבר על 85 מיליון שקל. היום התקיימה פגישה בעניין זה בנוכחות הצדדים ועורכי דינם. במגעים בין "מעריב" לבן צבי סוכם כי הבעלים החדש יקלוט 400-300 מעובדי העיתון לאחר פיטוריהם, מבלי שזכויותיהם יישמרו.

במקרה כזה, הבהירה ההנהלה לעובדים, משכורות ספטמבר ישולמו לעובדים מתמורת המכירה. ב"מעריב" דורשים כי תמורת המכירה תוזרם לעיתון ולא לחברה האם שלו, דיסקונט השקעות (דסק"ש), כדי לאפשר ככל הניתן את תשלום משכורות העובדים בספטמבר.

"גילינו שבמרוצת השנים לא הופרשו כל הפיצויים של עובדי 'מעריב'", נכתב בעדכון שהעביר ועד העיתונאים ב"מעריב" לעובדים. "ברגע זה לא ברור לנו מהו עומק הבור, ואנו פועלים מול נציגי ההסתדרות כדי למנות ממונה מטעמנו שיבחן את ספרי החשבונות. מובן שהמחדל הזה לא יעבור בשתיקה,ואנחנו מתכוונים בהחלט להילחם על הזכויות המגיעות לנו".

החובות של "מעריב" לכ-2,000 עובדיו במקרה שהעיתון ייסגר יגיעו ל-90 מיליון שקל. סכום זה מופיע בבקשה להקפאת הליכים שבהכנתה התחילו עורכי דינו של העיתון לפני כמה שבועות, אך לא הוגשה.

הבקשה להקפאת הליכים נגנזה לאחר שדירקטוריון דסק"ש החליט לפני כשבוע וחצי להעמיד ביטחונות נוספים בסך 15 מיליון שקל נוספים כנגד הלוואה לעיתון מהבנקים. לפי הבקשה, החוב לעובדים הוא הגבוה ביותר. מלבדו יש לחברה חוב של 60 מיליון שקל לחברה האם דסק"ש, 55 מיליון שקל לבעלי האג"ח ו-45 מיליון שקל לבנקים.
את הבקשה הכין עו"ד דוד חודק, ראש משרד עורכי הדין גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג. המשרד ייצג את דסק"ש ברכישת "מעריב" ובענייניו השוטפים של העיתון. חודק ייצג גם את קבוצת אי.די.בי בשימוע בפני ועדת הריכוזיות.

היום נפגשו עובדי "מעריב" עם הנהלת העיתון והובהר להם כי אם לא תצא לפועל עסקת המכירה לבן צבי, העיתון ייכנס להקפאת הליכים. בפגישה הבהירה ההנהלה לעובדים לגבי משכורות אוגוסט כי העברת התשלום לשאר המשכורות מעוכבת כיום, וכי התקיימה פגישה מכרעת בעניין, שלאחריה ייקבע אם העובדים יקבלו את יתרת המשכורת לפני ראש השנה.

הנהלת העיתון הבהירה לעובדים כי אם העסקה עם בן צבי לא תצא לפועל, היא תפנה לבית המשפט ותבקש למנות נאמן מטעמה לתהליך של הקפאת הליכים - שבסופו יוחלט על סגירת העיתון עד סוף החודש.

המשמעות היא עצירת כל התביעות נגד החברה ומינוי נאמן שתפקידו לבדוק את מצב החברה ולהמליץ לבית המשפט אם להמשיך להפעילה, לבצע תוכנית הבראה, לגייס משקיע או לסגור את החברה ולפרק אותה.

כבר לפני כשנתיים טענו עובדים ב"מעריב" כי כספי הפנסיה לא מועברים להם. לטענתם, סכומי כסף שירדו ממשכורתם בשנות עבודתם כהפרשות פנסיה לא הועברו לקרנות הפנסיה שלהם, אף שהעברת הכסף צוינה בתלושי השכר.

העובדים ניסו להתאגד ולפנות לעורכי דין כדי לטפל בעניין. מדו"חותיו הכספיים של "מעריב" עולה כי נכון לתום 2011, הסכום שנתבע מהחברה בגין טענות להפרת הוראות הדין ביחס לסיום העסקת עובדים ותשלומי חובה לעובדים, טענות להפרת הסכמים ותשלומי חובה לרשויות, מגיע לכ-42.4 מיליון שקל. יש לציין כי תביעות אלה עדיין נידונות.

מההסתדרות נמסר כי "ההסתדרות היא הארגון היציג של עובדי 'מעריב'. הכרזנו סכסוך עבודה וכולם נרתמים לטיפול בנושא". בשעות הערב הוציאו עובדי "מעריב" וההסתדרות הצהרה משותפת, שבה נכתב כי בישיבת חירום שנערכה הערב בין יו"ר ההסתדרות עופר עיני, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי אבי ניסנקורן, ועד עובדי "מעריב" וארגון העיתונאים, הוחלט כי העובדים יוצאים למאבק נחרץ לשמירת זכויותיהם לקראת המכירה.

עיני אמר לוועד כי "מדובר במכירת מותג ופעילות. המשמעות האמיתית היא סגירת 'מעריב' ופתיחת עיתון חדש תחת אותו שם מותג. כרגע אין שום הבטחה לעובדים, ולא ברור אפילו אם הם יקבלו את הפיצויים וההפרשה לקרנות הפנסיה. אנחנו חייבים כדרישה ראשונית להבטיח את זכויות העובדים. אין גם שום ביטחון אם ייקלטו העובדים בעיתון החדש ובאילו תנאי העסקה. אם זכויות העובדים לא יהיו מובטחות, מבחינתנו לא תהיה עסקה".

בפגישה הוחלט כי ניסנקורן יפנה ליו"ר דירקטוריון "מעריב" בדרישה להיכנס להידברות על מנת להבטיח את זכויות העובדים בהסכם. ההסתדרות וועד העובדים יבדקו האם באמת העסקה מבטיחה את זכויות העובדים, וידרשו לעגן את הזכויות בהסכם.

"לכל ברור כי פיטורי 2,000 איש יעלו לכל הצדדים כסף רב ואין בהם טעם, בעיקר אם חלק מהאנשים יגויסו לעיתון מחדש. עם זאת, המצב הפיננסי של 'מעריב' אינו ברור ולא ידוע אם בקופה יש די הון לשלם את משכורות החודש הבא, לא כל שכן פיצויים לאלפי אנשים. ניתן לקוות כי בימים הקרובים הנתונים יתגלו. נעשה הכל כדי שזכויות העובדים לא יפגעו, כולל נקיטה בצעדים ארגוניים מתבקשים", נמסר מההסתדרות.

נכון לתום 2011 , ב"מעריב" מועסקים 2,010 עובדים, שמתוכם 850 עובדים קבועים והיתר משתכרים על בסיס שעות. בית הדפוס של "מעריב" מעסיק 177 עובדים. ההערכות הן כי חלק מעובדי הדפוס ישארו עובדי "מעריב" בתקופת הביניים, עד שבית הדפוס יימכר.

קבוצת מעריב העמידה למכירה בשבוע שעבר את הקרקע שעליו עומד בית הדפוס. לפי הערכות, מכירת הנכס תניב כ-80 מיליון שקל. בהנחה כי אכן סכום זה יתקבל בטווח הקרוב, תוכל החברה להפנות את המזומנים לתשלום החוב שלה לעובדים.
עם זאת, לא ברור מה יעלה בגורל החוב של "מעריב" לבנקים ולבעלי האג"ח. דיסקונט השקעות, השולטת ב"מעריב", לא מסרה תגובה.

"מבחינת עובדי 'מעריב', הכי טוב שהבעלים הנוכחי ישלם הפיצויים"

מי אמור לשלם את הפיצויים לעובדי "מעריב" שיפוטרו, ומה מגיע למפוטרים?

"זהותו של משלם הפיצויים במקרה של 'מעריב' תלויה במידת האיתנות הכלכלית של המוכר", אומרת עו"ד סיגל פעיל, מומחית לדיני עבודה.

לדבריה, אופציה אחת, נדירה ויקרה, היא שהרוכש את "מעריב" ייקח על עצמו לשלם את לעובדים את כל זכויותיהם, כמו פיצויי פיטורים ודמי הבראה שלא שולמו - כל אחד על פי שנות הוותק שלו.

במקרים יותר שכיחים, המוכר לוקח על עצמו לשלם את זכויות העובדים. קיימת אופציה שלישית, של חתימה על הסכם שיפוי בין המוכר לרוכש, שלפיו המוכר משפה את הקונה על תשלום זכויותיו של העובד שפוטר.

אופציה נוספת היא שכל 2,000 עובדי "מעריב" יפוטרו, יחסי עובד מעביד בחברה ינותקו - ואז הרוכש יקלוט אותם מחדש. אופציה זו היא הזולה ביותר לקונה, מכיוון שהוא מקבל עובדים חדשים עם אפס ותק.

לדברי פעיל, "מבחינת העובדים הכי טוב הוא שהבעלים הנוכחי של 'מעריב', דיסקונט השקעות, ישלם את כל המגיע להם. במצב זה העובדים יוכלו להיות אדישים לאירוע המכירה. אבל אני בספק אם זה יקרה, כי יכול להיות שהקונה ירצה להעסיק רק חלק מהעובדים, כלומר 'להתנקות' מהעובדים הקיימים ולגייס בשלב מאוחר יותר חלק מהם".

מה מגיע לעובדים במידה ויפוטרו?

"בעיקרון, עובד מפוטר זכאי לפיצוי בגובה המשכורת האחרונה כפול מספר שנות העבודה. עם זאת, יש הזכאים לפחות מכך, אם בהסכם ההעסקה שלהם מופיע סעיף 14 לחוק פיצויים, הקובע כי העובד יקבל עם פיטורים סכום הנמוך מהוראות החוק. במקרה זה הוא זכאי לסכום שנצבר לזכותו בקופת הפנסיה.

כמו כן, העובד זכאי לקבל את החלק היחסי של דמי ההבראה שלא שולם לו ואת התמורה הכספית הנובעת מאי ניצול של ימי החופשה המגיעים לו.

"המעסיק חייב לקיים שימוע לעובד בטרם יפטר אותו. לעובד יש סיכוי לשכנע את המעסיק שאין מקום לפטרו, אם כי במקרה של פיטורים כלכליים, כפי שקורה ב'מעריב', הסיכוי לבטל את הפיטורים נמוך. יחד עם זאת, אסור למעסיק לפטר עובדת בהריון או בטיפולי פוריות, אלא רק באישור הממונה על תעסוקת נשים במשרד התמ"ת".

בית מעריבצילום: דודו בכר
החובות של מעריב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker