יציאתו של נוחי דנקנר ממעריב יכולה להחזיר לעיתון את עצמאותו

מכירת מעריב לבן צבי היא בשורה טובה עבור קוראי העיתון, ועבור שוק העיתונות בכללותו

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג
אמיר טייג

כך כתבנו ב-24 ביוני 2011, היום בו נודע כי מעריב מצטרף לקבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר: ""מעריב" ייהפך לגוף תקשורת שצבוע באינטרסים הרבים מדי של בעל השליטה שלו. דנקנר אמנם מציל את העיתון מכליה, ואת עובדיו מפיטורים, ועל כך מגיע לו קרדיט, אך בראייה כלל משקית הוא כנראה בעל ההון האחרון שצריך לעשות זאת. יותר מכל אחזקותיו, האחזקה ב"מעריב" תסמן את דנקנר כחלק מהותי מבעיית הריכוזיות במשק הישראלי. אם עד כה היו מי שחלקו על כך, רכישת העיתון תוכיח זאת סופית - "מעריב" יהפוך את דנקנר לבעיה כלל משקית".

שנה ומעט לאחר מכן, המציאות הוכיחה שטעינו - דנקנר לא הציל את מעריב. אומנם ההרפתקה המוזרה הזאת עלתה לבעלי המניות של דיסקונט השקעות מעל 300 מיליון שקל, אך לא די כדי לעורר את מעריב לחיים.

העיתון ששורף מעל 30 מיליון שקל ברבעון לא ביצע שום מהלך ניהולי מהותי בתקופה בה היה חלק מקבוצת אי.די.בי. ניהול העיתון הסתמך כולו על הנחת הבסיס כי דנקנר ימשיך להיות איש העסקים החזק במשק וימשיך להזרים עוד ועוד מזומנים מכספי ציבור על מנת לשמור בחיים את העיתון שכבר מעל 5 שנים אין לו זכות קיום עצמאית. את תקופת הגרייס שקיבל מעריב מגורלו הבלתי נמנע הוא ביזבז בהתנגחות ביריבים מסחריים וצידוד בבעל הבית, ולא בגיבוש מודל עסקי חדש שיבטיח הישרדותו. טוב שתקופה זו הסתיימה.

מכירת מעריב לשלמה בן צבי היא בשורה טובה עבור קוראי העיתון, ועבור שוק העיתונות בכללותו. אומנם מהלך השינוי הצפוי במעריב יהיה כואב ויכלול פיטורים של מרבית עובדיו, אך עצם יציאתו של דנקנר משוק המדיה היא חיובית מאוד וצפויה להחזיר למעריב את הערך שאיבד בתקופה בה היה חלק ממשרתיה של פירמידת חוב. מעריב תחת בן צבי, איש תקשורת רב נסיון, יהיה נקי יותר משיקולים זרים ויוכל לעמוד טוב יותר במחויבות שלו לקוראיו.

חשוב שבן צבי יצליח להחזיר לחיים את מעריב, גם אם הדבר יעשה באמצעות עיתון רזה יותר. חשוב שהמערכת של מעריב, כלומר מאות האנשים שעובדים בו ומתפרנסים מיצירת תוכן, תשאר על כנה והפיטורים בה יהיו מינימאלים, שכן תעשיית התוכן המקומית תתקשה לספק לאנשים טובים אלו תעסוקה אלטרנטיבית. חשוב כי מעריב בגלגלו החדש יהיה גוף תוכן מהותי שיתרום למגוון הדעות ויהווה אלטרנטיבה רצינית ומעמיקה לזרם המרכזי. חשוב שבן צבי יעניק לאנשי מעריב החדש את מה שלא היה להם בשנה וחצי האחרונות - עצמאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker