החלטה דרמטית: ערבויות ערוץ 10 ורשת יחולטו עד ה-2 בספטמבר - מדיה ושיווק - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

החלטה דרמטית: ערבויות ערוץ 10 ורשת יחולטו עד ה-2 בספטמבר

(עדכון) ההחלטה מאיימת על המשך קיום הערוץ שחייב 64 מיליון שקל ■ רשת חייבת 24 מיליון שקל ■ מנכ"ל ערוץ 10 במכתב בהול לראש הממשלה: "הגענו לרגע האחרון ועל כן נדרשת התערבותך המיידית"

44תגובות

מועצת הרשות השנייה קיבלה הערב החלטה לחלט את ערבויות ערוץ 10 וזכיינית ערוץ 2 רשת. אלו חובות למדינה בגין דמי תמלוגים ודמי זיכיון שמועד פירעונם היה סוף 2011, אך שני הגופים לא שילמו את הסכום. הסכומים יחולטו בתוך 19 יום - עד ה-2 בספטמבר.

המשמעות של חילוט הערבויות, אם אכן יבוצע המהלך, עלולה להיות דרמטית לעתידם של ערוץ 10 ורשת. אם יחולטו מערוץ 10 כל דמי הערבויות שבידי הרשות השנייה, הערוץ צפוי להתמודד כעת מול הבנק שהעמיד את הערבויות, שידרוש את את התשלום באופן מיידי. גם עבור רשת מדובר במכה קשה. חילוט הערבויות בהיקף החוב מכניס את הזכיינית, שבין כה נמצאת במצב קשה, למצוקה שלא בטוח שתצליח לצאת ממנה. הזכיינית תאלץ גם היא לגייס את סכום הערבות לתשלום מיידי.

ניו יורק טיימס

בכך למעשה מגלגלת מועצת הרשות השנייה את האחריות לסגירת ערוץ 10 חזרה למגרש הפוליטי. הרשות כבר קראה לשר האוצר, יובל שטייניץ, להתערב בנעשה ולנסות לפתור את הבעיה כדי שערוץ 10 לא ייסגר. כעת מבצעת המועצה מהלך דרמטי שתוצאותיו, לולא התערבות המחוקק, עלולות להיות סגירת ערוץ 10.

גורמים בערוץ 10 אמרו הערב בעקבות ההחלטה: "הסיפור כרגע עובר להחלטה של שר הרווחה – הוא זה שיצטרך לטפל ב-600 עובדים של ערוץ 10 ונענע. יש בעל מניות שרוצה לשמור על העובדים ולשלם כסף כדי להחזיק את הערוץ, אבל המדינה לא מאפשרת לו".

הדיון מתקיים לאחר לאחר הצגת חוות דעת משפטית של היועצת המשפטית של הרשות השנייה, הילה שמיר, והמלצה של המנכ"לית בפועל של הרשות, אילת מצגר. שמיר קבעה בחוות דעת כי אי תשלום החובות של ערוץ 10 ורשת היא הפרה מהותית של כללי הזיכיון, ועל המועצה לפעול לחילוט ערבויות הערוץ.

לפי חוות הדעת של שמיר, "החלטה שלא לחלט ערבויות, תהיה, בנסיבות העניין, החלטה הלוקה בחוסר סבירות מהותי מבחינה משפטית, ויהיה בה כדי לפגוע בשלטון החוק ובאמון הציבור ברשויות המדינה". מחוות הדעת עולה כי בעקבות ריבית הפיגורים וההצמדה, החוב של ערוץ 10 עומד כיום על 64 מיליון שקל ושל רשת על 24 מיליון שקל.

בהמלצה של מצגר היא מציינת כי הועברה לאחרונה דרישה מהאוצר לתשלום מיידי של 20 מיליון שקל על חשבון דמי התמלוגים. בעקבות דרישה זו, גובר הלחץ על הרשות לגבות את חובות הזכייניות, כדי לא לפגוע בתקציב השוטף של הרשות.

בלומברג

שמיר מציינת כי בניגוד לעמדת הזכייניות, אין בסמכות הרשות השנייה לדחות את החובות, מאחר שמדובר במועד שנקבע בחקיקה. שמיר גם מציינת כי למרות ניסיונות החקיקה לדחיית החובות, שנכשלו בינתיים, אין באפשרות הרשות לפעול בוואקום חקיקתי אלא היא צריכה לפעול על פי החוק הקיים שמחייב את גביית החובות.

שמיר הציגה בחוות הדעת את טענות הזכייניות שלפיהן חלה התכווצות בשוק הפרסום וקיים כשל שוק בענף, ולכן יש לדחות את החובות. ואולם לפי שמיר, למרות זאת אין בסמכות המועצה להתחשב בנושא זה כל עוד החוק הקיים בעינו. גם בקשות של ערוץ 10 לדחיית חובות בשל האפשרות לכניסת משקיע חדש, נדחו על ידי שמיר משום ש"עד כה ישראל 10 לא הצליחה לגייס משקיע חדש".

ערוץ 10 הבהיר לרשות כי חילוט הערבויות יוביל לסגירתו. "הטענה כבדת משקל", כותבת שמיר בחוות הדעת, "אולם כל עוד לא תוקן החוק, לא ניתן להימנע מיישום הוראות החוק בנימוק כי יישומו יוביל לסגירת הערוץ".

מהדיווח של שמיר עולה עוד כי ערוץ 10 גם לא עמד בתשלום דמי הזיכיון השוטפים ב-2012, והוא כרגע נושא חושב של 12 מיליון שקל לרשות השנייה. לפי שמיר, מדובר על הפרה מהותית בפני עצמה שעלולה להוביל לביטול הזיכיון של הערוץ.

רשת טענה בפני הרשות השנייה כי אין בידה כרגע מקורות לתשלום החוב, אך יהיה בידה את המקורות בעתיד. רשת דיווחה לרשות השנייה כי הפסידה במהלך השנים 170 מיליון שקל, וכן ציינה כי היא נפגעת ממתחרתה קשת באמצעות ערוץ 24. ואולם גם טענות אלה נדחו על ידי שמיר, בטענה כי על הרשות ליישם את הוראות החוק.

שמיר מציינת כי הסמכות הרשות השנייה לשלול את הזיכיון של ערוץ 10 ורשת בשל ההפרה המהותית של אי תשלום החוב, אך בשלב זה היא יכולה להסתפק בסנקציה של חילוט ערבויות. בנוסף, לדבריה, בשל השיהוי הרב עד כה, אין הצדקה לבצע חילוט מדורג של הערבויות, אלא יש לבצע חילוט של כל הסכום בפעם אחת.

בידי הרשות יש כיום ערבויות בגובה 42.7 מיליון שקל מערוץ 10 שאותן היא יכולה לחלט עבור החוב הנוכחי - סכום הנמוך מהיקף החוב. לכן מליצה שמיר שלא לאפשר לערוץ 10 להגדיל את חובו. בכל הקשור לרשת, בידי הרשות ערבויות לגביית החוב בהיקף של 22.6 מיליון שקל - גם כן סכום הנמוך מהיקף החוב. ואולם באפשרות הרשות לחייב את בעלי המניות להזרים סכומים נוספים לכיסוי החוב בהיקף של 12.3 מיליון שקל.

בתוך כך, ארגון העיתונים שעל ידי ההסתדרות קרא הערב למועצת הרשות השנייה שלא ארגון שלא לקבל שום החלטה שתסתום את הגולל על גורלו של ערוץ 10 עד סיום המגעים שמנהלים ועד העובדים של הערוץ ארגון העיתונאים וההסתדרות אל מול מקבלי ההחלטות. "כל מהלך שיוביל לסגירת ערוץ 10, יגרום לפגיעה בדמוקרטיה ובפרנסה של יותר מ-1000 משפחות", נמסר מהארגון.

"הגענו לרגע האחרון"

בעקבות החלטת הרשות השנייה, פנה הערב המנכ"ל בפועל של ערוץ 10, יואב הלדמן, לראש הממשלה בנימין נתניהו שבו קרא לו להתערב באופן מיידי בנוגע לערוץ 10. "זה עתה החליטה הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו על חילוט הערבויות הבנקאיות של ערוץ 10 המצויות בידה", כתב הלדמן. "למעשה קבעה בכך את יום ה-2 בספטמבר כמועד האחרון לגיבוש הסדר תשלומים לחוב. בפני הגורמים הרגולטוריים מונחות מספר הצעות קונקרטיות להסדרי תשלום, ורק סחבת מונעת התכנסות לפתרון מיידי. אדוני, הגענו לרגע האחרון ועל כן נדרשת התערבותך המיידית להנחות את שר האוצר ושר התקשורת לחדול מהסחבת ולהפעיל לאלתר את סמכותם לקבוע הסדר לתשלום החוב".

סיון פרג'

יו"ר המועצה, ד"ר אילן אבישר, מסר "במשך תקופה ארוכה התנהלנו מתוך מודעות רבה למצוקה הכלכלית הקשה של כל זכייני השידור המסחרי בטלוויזיה בשנים האחרונות. עמדתנו היא שאין מקום להתפשר עם דרישות התוכן וההפקות של יצירה ישראלית על המסך, אך יש מקום להקל עם דרישות כספיות כפי שנעשה לגבי פלטפורמות שידור אחרות. מתוך חשש אמיתי לאפשרות שדרישת תשלום החוב עלולה להוביל לקריסה כלכלית ולהפסקת השידורים, פעלה המועצה בזהירות רבה מתוך ציפייה ששינוי חקיקה יאפשר דחיית תשלום החוב. גם בעת הזאת, אני קורא לפעילות נמרצת של המחוקק כדי למנוע משבר חמור ולהבטיח את קיומם של לפחות שני ערוצי שידור מסחריים ושתי חברות חדשות ולקיים פלורליזם תקשורתי, לטובת האינטרס הציבורי וכלל הציבור בישראל.

אילת מצגר, מנכ"לית בפועל של הרשות, מסרה: "הרשות עשתה כל מאמץ על מנת לאפשר מיצוי הליכי החקיקה שיתנו פתרון לחוב הדחוי. הרשות רואה חשיבות רבה בהמשך פעילותם של שני ערוצים מסחריים ובהם שתי חברות חדשות עצמאיות, אשר יתרמו לפלורליזם בשוק התקשורת ולפיתוח של שוק היצירה המקומי. לכן הרשות עשתה כל מאמץ על מנת לאפשר מיצוי של הליכי החקיקה שיתנו פתרון לחוב הדחוי. הרשות הינה גוף ציבורי וחלה עליה האחריות והחובה לפעול במסגרת החוק והמנהל התקין, ובאופן שוויוני כלפי כל זכייניותיה".

ח"כ ד"ר נחמן שי פנה הערב לשר התקשורת ואמר כי "החלטת הרשות השנייה לחלט את ערבויות ערוץ 10 וחברת רשת היא מכה בלתי נסבלת לטלוויזיה המסחרית בישראל". ח"כ שי הוסיף כי "במשמרת שלך ירשם כי הטלוויזיה המסחרית התרסקה ובמילא יכולתה של התקשורת למלא את תפקידה הציבורי נפגעה באופן אנוש".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#