אי אפשר לחמוק מזה |

דילמת התוכן השיווקי: האם להילחם בו או להכניס לפיקוח?

הדיון המתקיים כיום בישראל בנושא תוכן שיווקי הוא אנכרוניסטי, ויתרה מזאת, הוא פוגע בטיפול הנכון בתופעה ■ איש לא העלה על דעתו כי גוף הפיקוח יעז לעשות את מה שהיה עליו לעשות כבר לפני שמונה שנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעד תוכן שיווקי

לדעת סיון קלינגבייל צריך להפסיק לצקצק ולהתחיל להסדיר

השחיין האגדי מייקל פלפס מתקרב אל הבריכה, צועד בגב זקוף אל המקפצה. על אוזניו זוג אוזניות גדול. האם הוא מאזין למוסיקה? ייתכן, אבל כמה מהפרשנים טוענים שהאוזניות לא מחוברות לדבר. מה שבטוח הוא שמישהו שילם כדי שייראה איתן. ברגעים שבהם צפיתם בפלפס צפיתם בתוכן שיווקי, או ב"פרסום סמוי" כפי שאוהבים לכנות זאת אלה שמנסים להכניס מסתורין ואפלוליות לדיון.

אולי כדאי לקפוץ ישר לשורה התחתונה: הדיון המתקיים כיום בישראל בנושא תוכן שיווקי הוא אנכרוניסטי, ויתרה מזאת, הוא פוגע בטיפול הנכון בתופעה. בעוד שאצלנו עוסקים בדיון על עומק ההשפעה של פרסום סמוי על קבלת ההחלטות של הצופה, בעולם עוסקים בהסדרתו. בעוד שאצלנו יש איסור גורף ולכן המפרסמים והזכיינים מנסים תדיר לעקוף את האיסורים ובדרך פורצים את כל הגבולות, בעולם המערבי נקבעו תקנות ברורות.

הדיון התעורר ביתר שאת כשהרשות השנייה הורידה את תוכניות הבוקר של קשת, רשת וערוץ 10, מכיוון ששודרו בהן אייטמים ממומנים. למען הסר ספק, יש להוקיע שידורים בתשלום מבלי שהצופים מודעים לכך. עם זאת, האם צריך לבטל את התוכניות, או לנצל את ההזדמנות להסדרת העניין?

נגד תוכן שיווקי

לדעת ענת באלינט אין דבר כזה תוכן שיווקי - יש רק פרסומות

המהלכים הנחרצים של הרשות השנייה באחרונה נגד שורה של תוכניות שנמצא בהן פרסום אסור - החל ב"לילה כלכלי", דרך "משפחה חורגת" ועד להורדת ארבע תוכניות בוקר שנמצא כי "מכרו" אייטמים - הותירו את שוק הטלוויזיה בהפתעה מוחלטת.

איש לא העלה על דעתו כי גוף הפיקוח יעז לעשות את מה שהיה עליו לעשות כבר לפני שמונה שנים: להזכיר לגופי השידור בערוצים 2 ו-10 את כללי המשחק הבסיסיים בהפקת תוכניות ואת מה שהם חייבים לצופים. איש לא חשב שיעזו להפריע לשני הערוצים להפוך, לאט ובנחת, את שעות השידור המוקדמות לשוק לממכר ראיונות לכל מומחה לעיכול ויועץ זוגיות ואת שעות הפריים-טיים ליריד של תאגידים נותני חסות.

צילום: חגי פריד

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker