"דנקנר לא קנה את 'מעריב' להרוויח אלא כדי לשמר את השיטה"

יו"ר מרצ תקפה היום את יו"ר קבוצת אי.די.בי בכנס מחאה באוניברסיטת תל אביב ■ "מעריב": "העיתון שומר על חופש הביטוי של כל כותביו ועורכיו בכל חלקי העיתון ובכל הנושאים. מו"ל העיתון אינו מעורב ומעולם לא היה מעורב בשום צורה בתכני העיתון"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

"נוחי דנקנר לא קנה את מעריב כדי להרוויח מהמכירות של העיתון. הוא עשה את זה כי במבנה הנוכחי של המשק, אחזקה של עיתון יומי מאפשרת לו לשמר את השיטה, שהוא מרוויח ממנה על ידי עיצוב והכוונת השיח הציבורי", כך אמרה היום יו"ר מרצ, זהבה גלאון, בכנס על סיקור המחאה באוניברסיטת תל אביב.

גלאון האשימה את כלי התקשורת בישראל בסיקור חסר של סוגיות הנוגעות למצבם של מעמד הביניים בישראל. "התקשורת עסוקה בלסקר את החיים של אנשי האלפיון העליון, לחגוג את עליית מחירי נדל"ן ולהלל מהמרים אובססיביים שמתעללים בכספי החסכונות שלנו, כמו אילן בן דב ויצחק תשובה", אמרה גלאון. יו"ר מרצ הדגישה במיוחד את התנהלות "מעריב": "מה הפלא שמעריב, באופן עקבי, מסקר את המחאה באופן שלילי ומתעלם מבעיות הריכוזיות במשק הישראלי, שדנקנר הוא מהגורמים המרכזיים האחראים לה".

יו"ר מרצ, זהבה גלאוןצילום: אמיל סלמן

גלאון הסבירה כי בקיץ האחרון נטען כי המחאה התפוצצה בשל הפער בין המדיניות הכלכלית של הממשלה לבין צורכי האזרח. "זה כמובן נכון, אבל זו רק חלק מהתמונה", אמרה גלאון. "הפער נוצר גם בין האזרחים לבין התקשורת, שהיתה אמורה לשקף להם את המציאות. התקשורת לא יודעת איך לאכול את המחאה. היא לא רוצה לנהל שיח על דברים כמו שירותים חברתיים, סולידריות וערבות הדדית, נושאים, שבמהות שלהם, בכלל זרים לסיקור שהשתרש כאן בשנים האחרונות, שהוא סיקור סנסציוני ושטחי. השיח הזה מנוגד במהותו לאופי השלטון בישראל, שמבוסס על יחסים הדוקים בין הממשלה לבין העשירים. שהם בעצם המרוויחים הגדולים מהכלכלה חסרת המעצורים שנהוגה כאן. התקשורת מכסה ומסתירה את המדיניות המכוונת, שמייבשת את השירותים החברתיים, ושמזרימה את כספי הציבור אל הטייקונים ואל החברות הגדולות".

לפי גלאון, התקשורת מתנהלת לפי האינטרסים של בעלי ההון ו"משמשת כשופר של בעלי אינטרסים כלכליים ופוליטיים, תוך התפרקות מהעקרונות האתיים והערכיים הבסיסיים ביותר בעולם התקשורת. התקשורת של היום היא שופר ההון שלטון".

גלאון התייחסה בדבריה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, וטענה כי הוא "המרוויח הגדול" מהתנהלות התקשורת. "הוא נהנה משופר אישי ב'ישראל-היום'", אמרה גלאון. "הוא מרוויח מכיוון שהסיקור השלילי של המחאה, וקידום האינטרסים של המגזר העסקי, על חשבון האוכלוסיות החלשות בישראל, הוא חוק הטבע של מדינה שנשלטת על ידי בעלי הון".

גלאון חיברה בי התנהלות של "מעריב" לבין החלטת רשות השידור להציב מגישים "מאזנים" בתוכנית "סדר יום" של קרן נויבך. "קו ישר מחבר בין מעריב של דנקנר לבין הכנסת משגיח הכשרות לאולפן של קרן נויבך, שחס וחלילה לא תאמר דבר ביקורתי", אמרה גלאון. "זה ביטוי לאותה תפיסה ולאותה שיטה כאשר כאילו בעל הבית של השידור הציבורי הוא לא הציבור אלא הממשלה.

"מקובל לדבר על פגיעה בחופש העיתונות, כנובעת מהתערבות ישירה של הממשלה; ראינו את הניסיון המחפיר של הממשלה להרוס את השידור הציבורי, לפגוע בערוץ 10, ולסגור את הטלוויזיה החינוכית. הכול נכון.אבל פה מדובר בהתערבות עקיפה, שפועלת באמצעות שליח - בעלי ההון. במעורבות צינית, הולכת וגוברת, של אנשי עסקים בעלי אינטרסים בשוק התקשורת. זהו בון טון, להחזיק שופר שמאפשר לטייקון לשווק את דעתו וליהנות מחסינות לביקורת. בעלי ההון עושים עבור הממשלה את 'העבודה המלוכלכת'".

נוחי דנקנרצילום: יח"צ

ממעריב נמסר בתגובה: "מעריב שומר על חופש הביטוי של כל כותביו ועורכיו בכל חלקי העיתון ובכל הנושאים. מו"ל העיתון אינו מעורב ומעולם לא היה מעורב בשום צורה בתכני העיתון, והעורך הראשי מקבל את כל החלטותיו על בסיס שיקולים עיתונאיים ומקצועיים בלבד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker