רשת מאשימה: הפסדנו בגלל קשת 54 מיליון שקל בשנה

דיון סוער בוועדת בעקבות האשמות רשת כי התנהלות קשת בערוץ 24 פוגעת בה ■ מנכ"ל רשת: "הנושא צריך אולי להיחקר במשטרה"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

הקרב בין זכייניות ערוץ 2, קשת ורשת, הגיע היום לשפל חדש: במהלך דיון בוועדת הכלכלה של הכנסת הטיחו שני הצדדים האשמות קשות זו בזו. הדיון נערך כחלק מטענות רשת כי שותפתה לפלטפורמה של ערוץ 2 פוגעת בה באמצעות ערוצים 24 ו-20.

באופן חריג, התאפשר למנכ"ל רשת, אבי צבי, להציג מצגת במשך כחצי שעה שכללה את עיקר הטענות כלפי קשת. לפי צבי, "תחת המעטפת של ערוץ 24 מתנהל מהלך מאוד מקולקל שמשפיע על כל שוק הטלוויזיה המסחרית. זה נושא שאולי צריך להגיע להגבלים עסקיים, למבקר המדינה או למשטרה".

מנכ"ל רשת אבי צבי ומנכ"ל קשת אבי נירצילום: אנצ'ו גוש

צבי טען כי היקף הקידום של רשת לערוץ 24 הוא חריג והגיע לפרסום בשווי של 9 מיליון דולר מתחילת 2012. "לפי החוק אסור לקשת לתעדף גוף אחד שבבעלותה על פני אחר, וזה תעדוף. האם ערוץ 24 שילם 9 מיליון דולר על הפרסומות האלה?", שאל צבי.

במהלך הדיון הציג צבי נתונים שלפיהם ערוץ 24 בוחר להפחית משמעותית את דקות הפרסום דווקא בימים שבהם משדר הערוץ מול רשת בערוץ 2. לטענתו, הנזק המצטבר של רשת בשנה האחרונה מהתנהלות קשת הגיע ל-54 מיליון שקל.

סמנכ"לית הרגולציה של קשת, טלי גורן, טענה בדיון כי הפסדיה של רשת ברייטינג בתקופה האחרונה גורמים לה להכפיש את קשת. "רשת הציגה ברבעון האחרון שפל של שמונה שנים בשיעור הרייטינג. זה לא קורה בגלל ערוצים 20 ו-24", אמרה גורן. "בכל מה שקשור לערוץ 24, ההבדל בממוצע בין הימים של רשת לקשת הוא זעום".

יו"ר הרשות השנייה, אילן אבישר, הבהיר בדיון כי לא נותר לו אלא "להביע תמיהה מעצם הדיון במקום הזה. קיבלנו את המכתב מרשת לפני שבוע ובהחלט התחלנו בבדיקה. אני אשמח לשמוע אם יש איזו פרספקטיבה שהמחוקק יכול להתערב בנושא הזה".

יו"ר ועדת הכלכלה, כרמל שאמה-הכהן, הגיב לדברי אבישר ואמר כי הוא חושש לעתידה של רשת. "אנחנו לא רוצים שרשת תגיע למצב של ערוץ 10 כתוצאה מתחרות לא הוגנת ורוצים לוודא שאתה פועל בצורה הכי מהירה. במבט ראשוני נראה שבשם התחרות קשת עושה דברים מאוד לא יפים".

כרמל שאמה הכהןצילום: אמיל סלמן

שאמה-הכהן המשיך ותקף בחריפות את קשת - ואף רמז כי הזכיינית "מענישה אותו" כשאינה מעניקה לו חשיפה תקשורתית. "אני יודע עוד עובדות על הנורמות של קשת שהן מבהילות ואי אפשר לחלוק עליהן. אני מכיר את מדיניות הענישה שלהם ואני קורא את הסמסים שלהם", אמר שאמה-הכהן.

כבר בתחילת הדיון הבהירו חברי הכנסת שהשתתפו בדיון כי הוא לא צריך להיערך בוועדת הכלכלה, אלא צריך לאפשר לרשות השנייה לקבל החלטה בעניין - מה גם שכרגע לא עומד על הפרק שום הליך חקיקה שקשור לשתי הזכייניות. ח"כ נינו אבזדסה אף הזהירה כי הדיון בעניין עלול לפגוע בעיתונות החופשית. "כמחוקקת אני לא רוצה להתערב במאבק בין כלי התקשורת", אמרה אבזסדה. "כיום מצד אחד יש משבר גדול, ומצד שני לתקשורת יש השפעה ענקית ואנשי ציבור מאוד תלויים בה.

בדיון ניתנה זכות דיבור גם לנציג עובדי ערוץ 10, דוד אוחיון, שקרא לחברי הכנסת להתערב לטובת הערוץ. "זה ערוץ שמפרנס 500 משפחות באופן ישיר. כולנו רואים את המשבר. עוד שבועיים הכנסת תצא לפגרה, וכשהיא תחזור כבר לא יהיה ערוץ 10". אוחיון קרא לחברי הכנסת לקדם את החקיקה לדחיית חובות הערוץ, שכיום מונעים ממנו לקבל רישיון לשידור ב-2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker