הצעת חוק הספרים אושרה; "צריך פתרון לבעיה שהשוק לא פותר"

שרת התרבות: "אנחנו לא יכולים לחיות במצב שבו סופר מקבל בגין ספר שהוא עובד עליו 4-3 שנים, בין 80 אגורות לשני שקלים על עותק" ■ צפו בוויכוח הסוער בין המו"ל עילי מלצר לפרשן הכלכלי נחמיה שטרסלר: "מכיוון שהממונה על ההגבלים לא עושה את עבודתו - צריך את חוק הספרים"

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

ועדת השרים לחקיקה אישרה בצהריים ברוב קולות של 13 בעד מול 3 מתנגדים את הצעת חוק הסופרים שהגישה שרת התרבות והספורט לימור לבנת. לבנת אמרה לאחר ההחלטה כי: ״ספר זה לא קוטג', חייבים לעשות הבחנה בין ספרים שהם מוצר תרבותי לבין מוצרי צריכה אחרים. המצב היום בלתי נסבל וגרם לזילות של הספרים שמחירם נמוך היום ממחיר ההדפסה שלהם. אני מאמינה שהחוק יבטיח שהציבור הישראלי יוכל להמשיך ליהנות מספרות ישראלית עברית איכותית ומגוונת. בענף הספרים קיימים היום כשלים חמורים שפוגעים גם בציבור הקוראים שהמגוון הספרותי שלהם הצטמצם וגם בסופרים שמתקשים להתקיים מיצירתם".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו אמר כי "בעולם המודרני שבו אנחנו נמצאים, יש אפשרות של פרימה ואובדן היכולת של הכתיבה ושל סופרים לכתוב ולהתפרנס בכבוד, וגם אובדן כושר הקריאה. כשאנחנו היינו ילדים היינו קוראים הרבה. אני חושב שגם רבים מאיתנו הורגלו לכך שלפני שהולכים לישון ההורים היו קוראים סיפור. אני הייתי רוצה לחזור לזה, אבל לא רק לפני השינה, אלא לגרום לכך שבאמת ילדי ישראל יקראו וסופרי ישראל יוסיפו לכתוב.

"נפגשנו הבוקר, השרה לבנת ואנוכי, עם שלושה סופרים והם כולם במצוקה גדולה. כולם בעצם קובלים על כך שסופר עובד, משקיע, ופשוט בלתי אפשרי לרוב רובם של הסופרים להתפרנס מפרי עמלם, מפרי יצירתם, וזו בעיה שאנחנו צריכים לתת עליה את הדעת.

"אנחנו רוצים לפעול במישור רחב גם בבתי הספר, במערכת החינוך, וגם בסיוע שאנחנו נותנים כממשלה וכמשרד התרבות, בכך שנעודד קריאה בעברית וכתיבה בעברית. זו משימה קשה משום שהבסיס הכלכלי של מדינת לאום שמספר דוברי השפה הוא קטן, כמה מיליוני בני אדם, יוצר בעיות כלכליות מובנות. הדבר הזה נכון בנורבגיה, הדבר הזה נכון בשוודיה, הדבר הזה נכון בדנמרק, והוא נכון אפילו למדינות גדולות כצרפת. צרפת, שיש לה כ-60 מיליון איש, עם מאגר פרנקופוני גדול יותר, עדיין לא מספיק גדולה כדי לטפל בבעיה הזאת. המקום היחיד שאולי עונה על הבעיה זה העולם האנגלוסקסי וייתכן מאוד שגם העולם הסיני. דבר אחד בטוח: אם רוצים לקיים תרבות, גם אם מדובר בתרבות תיאטרון, תרבות של כתיבה, אמנויות אחרות או ביטוי תרבותי אחר - אנחנו צריכים למצוא פתרונות לבעיה שהשוק, מנגנון השוק הרגיל, לא תמיד פותר אותם".

צומת ספריםצילום: אייל טואג

סטימצקי: "לומדים את החוק"

ח"כ ניצן הורביץ (מרצ) אמר כי "המבחן האמיתי לרצינות הכוונות של הממשלה יהיה במהלך הדיונים בכנסת, כאשר יהיה צורך לעמוד מול הלחצים הכבדים של בעלי האינטרסים. כבר שלוש שנים, בעלי האינטרסים בעזרת הלוביסטים ששכרו, מונעים את העברת החוק שיאזן את המצב בענף הספרים. רשתות הספרים הגדולות מחסלות את הספרות בישראל".

יצויין ש"צומת ספרים" שוכרת את משרד הלובינג גורן-עמיר, סטימצקי את משרד הלובינג פוליסי, והתאחדות המו"לים את משרד הלובינג כהן רימון כהן.

איריס בראל, מנכ"ל רשת סטימצקי, מסרה כי רשת סטימצקי מברכת את השרה לבנת, על פעילותה למען העברת חוק הסופרים בישראל ושמחה על הצבעת ועדת השרים בעד הצעת החוק להגנת הסופרים והספרות בישראל.

מהרשת נמסר כי סטימצקי לומדת בימים אלה את החוק ותתאים את עצמה למצב החדש, וכי ברשת פעלו בשנתיים האחרונות לקידום חוק המבטיח תגמול הולם לסופרי המקור בישראל והיצע מגוון של ספרי מקור לציבור הישראלי, למען המשך קיומה של תרבות וספרות מקור בישראל.

לבנת, אמרה בישיבת הממשלה כי "יש כאן כשל שוק. אנחנו לא יכולים לחיות במצב שבו סופר מקבל בגין ספר שהוא עובד עליו שלוש-ארבע שנים, בין 80 אגורות לשני שקלים על עותק. זה מצב בלתי אפשרי ובלתי נסבל, ולכן צריך לתקן אותו".

לדברי לבנת, מדובר בסופרים הכי נקראים: "אני לא מדברת על סופר שפחות רוצים לקרוא אותו או פחות נקרא. זהו כשל שחייבים לתקן. אנחנו עושים את הניסיון הזה, נבחן אותו כל שנה, כרגע הניסיון הוא לשלוש שנים, אבל נעקוב אחריו כל שנה, זה חלק מהחוק אגב. אני מאמינה שבכך נוכל לתקן את הכשל הזה, וסופרים יוכלו לכתוב, לא יודעת אם יוכלו להתפרנס, כי הם מתפרנסים גם מהרצאות, מאקדמיה, מדברים נוספים, אבל יוכלו לפחות לקבל תגמול הולם, הוגן במידת מה בגין הכתיבה שהם עמלים עליה כל כך הרבה.

במשרד התרבות ציינו שכל הגורמים השותפים לגיבוש הצעת החוק מעריכים, בין השאר בהתבסס על אמירות מפורשות מצד המו"לים בארץ, כי כתוצאה מהחוק המחיר לצרכן של ספר יהיה נמוך בעשרות אחוזים מהמחיר המומלץ לצרכן כפי שהוא היום. זאת מאחר שכללי השוק החופשי יכתיבו למו"לים לקבוע מחירים שיהיו סבירים על מנת ליצור בקרב ציבור הקוראים ביקוש ראוי לאותם סופרים.

עוד אמרו במרד התרבות כי החוק לא מונע בשום צורה את מבצעי ההנחות של הרשתות על ספרים, אלא רק על ספרים שנמצאים בתקופת ההגנה, וכי אין מניעה שהרשתות ימשיכו להציע לצרכנים מבצעי הנחה על ספרים שאינם בתקופת ההגנה.

"בעיית השורש בענף הספרים - הריכוזיות"

מפגש בין ראש הממשלה והשרה לימור לבנת לסופריםצילום: משה מילנר

"המשמר החברתי", תנועה מחאה חברתית שהוקמה להידוק הפקוח הציבורי על הח"כים והשרים, טוענת כי "חוק הספר" שידון בצהריים בוועדת השרים לענייני חקיקה אומנם בא להגן על שכרם של הסופרים, אך מתעלם מהבעיה השורשית של ריכוזיות ענף הספרים, שתוצאותיה אפליה במכירת ספריהן של הוצאות ספרים קטנות. גרסתו המוקדמת של החוק כוללת סעיף שמטרתו לטפל בבעיית הבעלות הצולבת הגורמת לאפליה אך סעיף זה הושמט מגרסתו העדכנית של החוק.

תנועת "המשמר החברתי "בכנסת מתריעה כי לצד החשיבות בהגנה על שכרם של הסופרים, ישנן בעיות שורשיות המשפיעות על ענף הספרים כולו אשר להן החוק אינו נותן מענה, כדוגמת הבעלות הצולבת, אותה התקשרות בין יצרן לבין משווק. ליה נירגד, ממייסדי המשמר החברתי, מציינת כי "הריכוזיות והבעלויות הצולבות בענף הספרים הן שיקוף מושלם לבעיית הריכוזיות של המשק הישראלי בכללותו".

אסתי סגל, מהמשמר החברתי בכנסת, מסבירה כי "על הממשלה לטפל בבעיית הבעלות הצולבת של יצרן שהוא גם משווק בתוך שוק ריכוזי מאוד. החוק שמונח על שולחן הממשלה מטפל בסימפטום ולא במחלה. ללא טיפול שורש במבנה השוק, יימשך תהליך קריסת הענף, כשהוצאות ספרים קטנות וחנויות ספרים עצמאיות ימשיכו להיפגע ולהיסגר ואנחנו רואים בכך סכנה גדולה לתרבות במדינה".

עוד טוענים במשמר החברתי כי "לא לחינם החוק בצרפת מגן על חנויות הספרים העצמאיות, כי הוא יודע שהתרבות נמצאת באותן חנויות ספרים עצמאיות ולא ברשתות המסחריות".

המשמר החברתי חושף כי בגירסתו המוקדמת של החוק, שהוגש ע"י חבר הכנסת ניצן הורוביץ ב-2009, מופיע סעיף האוסר על בעלות צולבת אך סעיף זה הושמט מהצעת החוק בגירסתה הממשלתית.

פעילי המשמר החברתי מסבירים כי ענף הספרים נשלט היום בידי 2 רשתות גדולות; צומת ספרים וסטימצקי ולצידן חנויות ספרים קטנות אשר הולכות ונכחדות. אלא שבנוסף לדואופול קיימים גם הסכמים, פחות מוכרים לציבור, בין רשת למכירת ספרים ובין "יצרן", דהיינו, הוצאה לאור. כלומר, היצרן הוא גם המשווק. הסכמים אלה מכונים מיזוג אנכי או בעלות צולבת.

צומת ספרים היא שותפות שווה בין 3 שותפים שהם רשת השיווק (צומת ספרים) עם 2 הוצאות ספרים "כנרת-זמורה ביתן" ו"מודן". שותפות זו אושרה ע"י הממונה על ההגבלים העסקיים על אף האפליה המובנית כלפי הוצאות ספרים שאינן מקושרות.

לדברי הפעילים, התקשרות זו והתקשרויות דומות הולידו תופעות כגון העדפת הוצאת ספרים אחת על פני אחרות; במיקום על המדף, בהשתתפות במבצעים ובהמלצות ע"י המוכרים. בנוסף לאפליה שיצרו ההתקשרויות בין הוצאות לאור שנכנסו להסכם לבין אלה שנותרו בחוץ, נפגעה הסודיות של היקף המכירות. שכן, אין לצפות ששותף בצומת ספרים, שהינו גם בעלים של הוצאה לאור, לא ייחשף לנתוני המכירות של מתחריו בהוצאות ספרים אחרות.

"המשמר החברתי" פועל לפיקוח אזרחי ולמעקב אחר חקיקה חברתית ואנטי חברתית ולהגברת השקיפות בתהליכי קבלת ההחלטות. מטרתו של "המשמר החברתי" היא לדאוג לנוכחות אזרחית רציפה ועיקשת בכנסת שתחזק את בית הנבחרים אל מול לחצי ההון ותזכיר לח"כים שצהיבור לא שכח את תביעתו ל"צדק חברתי".

לצד הצעת החוק, הביאה היום לבנת לישיבת הממשלה הצעה לקידום הספרות העברית באמצעות קידום אירועי ספרות ושירה לקהל הרחב. על פי ההצעה מוצע כי משרד התרבות יקצה מתקציבו שלושה מיליון שקלים מדי שנה לקידום הספרות העברית באמצעות פרויקט ישראל קוראת - אירועי ספרות ושירה ברחבי הארץ פתוחים לקהל הרחב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker