בניגוד לעמדת ההגבלים: ועדת השרים תצביע על חוק הספרים

בניגוד לעמדת ההגבלים: החוק לא מונע בשום צורה את מבצעי ההנחות של הרשתות על ספרים, אלא רק על ספרים שנמצאים בתקופת ההגנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בניגוד לעמדת הרשות להגבלים העסקיים, החליט ראש הממשלה לתמוך בחוק הספרים. משרד ראש הממשלה הודיע היום כי "לאחר התייעצות משותפת עם השרה לבנת ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא תומך בחוק הספרים". לפיכך, משרד התרבות והספורט יעלה ביום ראשון הקרוב בוועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל שגובש בחודשים האחרונים על ידי השרה לימור לבנת בשיתוף משרד המשפטים, המועצה הלאומית לכלכלה בראשות יוג'ין קנדל והתאחדות הסופרים והמו"לים בישראל.

בהודעת משרד ראש הממשלה נמסר, כי כל הגורמים השותפים לגיבוש הצעת החוק מעריכים, בין השאר בהתבסס על אמירות מפורשות מצד המו"לים בארץ, כי כתוצאה מהחוק המחיר הנקוב לצרכן של ספר יהיה נמוך בעשרות אחוזים מהמחיר המומלץ לצרכן כפי שהוא היום. זאת, מאחר שכללי השוק החופשי יכתיבו למו"לים לקבוע מחירים שיהיו סבירים על מנת ליצור בקרב ציבור הקוראים ביקוש ראוי לאותם סופרים.

נתניהו שוחח אמש עם השרה לבנת ופרופ' קנדל שהבהירו לו כי לנוכח התנאים הייחודיים והכשלים הקיימים היום בתחום הספרים בישראל, אין מנוס מלהסדירו באמצעות חקיקה. בעקבות זאת, הודיע ראש הממשלה כי הוא תומך בחוק.

בהודעה הודגש, כי החוק לא מונע בשום צורה את מבצעי ההנחות של הרשתות על ספרים, אלא רק על ספרים שנמצאים בתקופת ההגנה. אין מניעה שהרשתות יוכלו להמשיך ולהציע לצרכנים מבצעי הנחה על ספרים שאינם בתקופת ההגנה.

נתניהו אמר, כי "כעם הספר אנו מחויבים לשמירה על פרנסתם של הסופרים אשר יוצרים את אוצרות התרבות שלנו. חוק הסופרים יוצר את האיזון הנכון בין השאיפה לכך שספרים לא יהיו מוצר יוקרה ושכולם יוכלו ליהנות מחווית הקריאה לבין הצורך להגן על היוצרים ועל היצירה".

לבנת אמרה, כי "החוק נועד בראש ובראשונה להבטיח שהציבור הישראלי בהווה ובעתיד יוכל ליהנות מספרות ישראלית עברית איכותית. זכות זו תמומש רק אם סופרים ומשוררים בישראל יקבלו גמול הולם וראוי תמורת יצירתם, כך שיוכלו להמשיך ליצור ולקדם את הספרות בשפה העברית. אני מודה לראש הממשלה על החלטתו לתמוך בחוק וקוראת לחברי בועדת השרים לחקיקה לראות ביום ראשון את טובת הדורות הבאים ואת זכותם לקרוא וליהנות מספרות עברית איכותית ומגוונת".

עיקרי חוק הספר:

■ במהלך 18  חודשים מתאריך ההוצאה לאור של ספר, לא ישתנה המחיר לצרכן של הספר. חנות ספרים לא תהיה רשאית למכור לצרכן את הספר במחיר שהוא נמוך מהמחיר לצרכן, למעט בתקופות ההנחה הקבועות בחוק.

■ על גבי כל ספר יציין המוציא לאור את החודש והשנה של הדפסת המהדורה הראשונה שלו, המהווים, למעשה, את מועד תחילת מניין תקופת ההגנה על הספר. חזקה היא, כי מועד הפצת הספר על ידי המוציא לאור לחנויות הספרים ייעשה בתאריך ההוצאה לאור הנקוב על גבי הספר או בסמוך מאוד לכך, ואולם, בכל מקרה, לא תוכל חנות ספרים למכור את הספר בתאריך שהוא קודם לתאריך ההוצאה לאור המודפס על גבי הספר.

■ במהלך תקופת ההגנה יקבל סופר ישראלי, בגין כל כותר שנכתב על ידו ופורסם על ידי המוציא לאור, תמלוגים בשיעור של 8% מהמחיר הנקוב לצרכן (לאחר ניכוי מס ערך מוסף מקום בו מס זה חל) עבור 6,000 העותקים הראשונים שיימכרו מאותו כותר,  ותמלוגים בשיעור של 10% עבור כל עותק של הספר החל מהעותק ה-6,001 ואילך (ללא הגבלת תקרה של מספר העותקים).

■ התמלוגים האמורים ישולמו לסופרים עבור כל הספרים שנמכרו על ידי המוציא לאור עד לסיום הרבעון שבו חל היום האחרון של תקופת ההגנה. יודגש כי חישוב התמלוגים לסופרים על פי האמור בחוק הם המינימום הנדרש, אך אין מניעה  שסופרים יגיעו להסכמים עם מו"לים שבמסגרתם יקבלו תמלוגים בשיעור גבוה מזה המצוין בחוק.

■  במשך 7 שנים מתום מועד תקופת ההגנה, ישלם מוציא לאור לסופר ישראלי תמלוגים בשיעור של 16% מגובה התקבול שיתקבל בפועל על ידי המוציא לאור עבור הספר.

■ בגין ספר ראשון של סופר ישראלי שיצא לאור למכירה בישראל, יהיה הסופר זכאי לתמלוגים בשיעור שלא יפחת מ-80% מהשיעורים הקבועים לעיל.

■  חנות ספרים לא תתנה מכירתו של ספר לצרכן במהלך תקופת ההגנה ברכישתו של ספר או מוצר אחר על ידי הצרכן או יחד עם ספר או מוצר אחר, והיא לא תציע לצרכן למכירה ספר במסגרת עסקות המשלבות אותו יחד עם ספר או מוצר אחר.

חוק הספר במתכונתו הראשון הוצע כבר לפני שלוש שנים על ידי ניצן הורוביץ, זבולון אורלב ושלי יחימוביץ' וחברי כנסת אחרים ואף נדון בועדת השרים לענייני חקיקה אך החוק נהדף מיד ליד ולבסוף נתקע. אולם בסביבת לבנת מאמינים כי גורל הצעת החוק הנוכחית יהיה שונה, הן משום שמדובר בהצעת חוק ממשלתית והן עקב תמיכת ראש הממשלה.

הדיון יתקיים ברקע מאבק שמקיימים בימים אלה הסופרים נגד סטימצקי וצומת ספרים, שבחרו לצאת במבצעים אגרסיביים מהרגיל של 4 ספרים ב-100 שקלים לשבוע הספר. למעלה מ-150 סופרים ומשוררים חתמו על מכתב כי אינם מעוניינים שספריהם ישתתפו במבצעי הרשתות. מוקדם יותר השבוע, יצאו בהצהרה פומבית דומה עשרה סופרים בכירים, בהם עמוס עוז, יורם קניוק ודויד גרוסמן.

לצד הצעת החוק, תביא לבנת לישיבת הממשלה הקרוב ביום ראשון גם הצעת מחליטים לקידום הספרות העברית באמצעות קידום אירועי ספרות ושירה לקהל הרחב. על פי ההצעה, משרד התרבות יקצה מתקציבו  שלושה מיליון שקל מדי שנה לקידום הספרות העברית באמצעות פרויקט ישראל קוראת - אירועי ספרות ושירה ברחבי הארץ פתוחים לקהל הרחב. משרד התרבות והספורט מקיים את הפרויקט זו השנה השלישית, והיקצה לטובת כך 1.2 מיליון שקל בשנת 2010, 1.7 מיליון שקל ב-2011 ו-3 מיליון שקל בשנה הנוכחית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker