דרמה בעיתון החרדי "יתד נאמן": העורך הראשי פוטר

פיטורי העורך הראשי מסמנים את רגע השיא בקרבות פוליטיים חריפים בין פלגים שונים בקהילה החרדית הליטאית בשנים האחרונות

נתי טוקר
נתי טוקר

זעזוע בעיתון החרדי "יתד נאמן": העורך הראשי, נתי גרוסמן, פוטר היום על ידי ההנהלה החדשה של העיתון. גרוסמן משמש כערוך העיתון ומוביל את הקו הנוקשה נגד כל תופעת ההשכלה והיציאה לעבודה של צעירי המגזר החרדי.

פיטורי העורך הראשי מסמנים את רגע השיא בקרבות פוליטיים חריפים בין פלגים שונים בקהילה החרדית הליטאית בשנים האחרונות. "יתד נאמן", ביטאון מפלגת "דגל התורה", הוא העיתון המוביל בקרב הקהילה החרדית הליטאית, ולתכנים ולעמדות המתפרסמות בו יש השפעה מכרעת על עמדות המגזר החרדי כולו ועל הדרג הפוליטי החרדי.

רפרודוקציה: אוליביה פיטוסי

העיתון נשלט עד כה על ידי מקורבים לחצרו של הרב יוסף שלום אלישיב מירושלים - והוא זה שהנחה את הקו המערכתי בעיתון. מנגד, אנשי חצרו של הרב אהרון לייב שטינמן מבני ברק טענו במשך שנים כי העיתון אינו מתחשב בעמדת מנהיגם ואינו מייצגו כראוי. כך למשל, עורכי העיתון החליטו להצמיד את התואר היוקרתי "מרן" אך ורק באזכור שמו של הרב אלישיב, ואילו הרב שטינמן הסתפק ב"ראש הישיבה".

מזה כמה שנים ניסו המקורבים לחצרו של הרב שטינמן מבני ברק לשנות את התמונה, אך ללא הצלחה. איש העסקים מארה"ב שמעון גליק, אחד מאילי ההון המשפיעים במגזר החרדי, איים בחודשים האחרונים כי אם העיתון לא ישנה את דרכו, הוא יקים עיתון חדש לפלג הליטאי. במקביל, בחודשים האחרונים הידרדר מצבו של הרב אלישיב, וכיום הוא מאושפז בבית החולים ואינו מתפקד.

האיום בהקמת העיתון החדש וההידרדרות במצבו של הרב אלישיב איפשרו לאנשי חצרו של הרב שטינמן להשתלט מחדש על העיתון. לעיתון מונו חברי הנהלה חדשים – שכולם מקורבים לחצרו של הרב שטינמן. כתוצאה מכך, היום נמסר לעורך הראשי, גרוסמן, על פיטוריו. מקורות בעיתון מסרו כי ייתכן וייערכו פיטורים נוספים בעיתון של עורכים וכתבים בכירים, וכן של המנכ"ל יעקב לבין.

המהלך עורר סערה במגזר החרדי, ועשויות להיות לו השלכות נוספות בעתיד. העיתון "יתד נאמן" ניהל בשנים האחרונות מלחמת חורמה ב"חרדים החדשים", וגינה כל עידוד של רכישת השכלה ויציאה לעבודה. מנגד, הרב שטינמן נחשב למנהיג פרגמטי יותר, ואף אישר בזמנו לחיילים להתגייס לנח"ל החרדי. ואולם העיתון אימץ לחלוטין את עמדותיו של הרב אלישיב, למורת רוחם של אנשי חצרו של הרב שטינמן. כעת השליטה בעיתון עובר לידי חצרו של הרב שטינמן, וייתכן כי יהיו לכך השלכות נוספות בעתיד.

מנכ"ל עיתון, יעקב לבין, סירב להגיב. לא ניתן היה להשיג את תגובתו של גרוסמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker