מנכ"ל ערוץ 10, יוסי ורשבסקי, מתפטר: "מיציתי את כוחותיי"

בהודעה לעובדי הערוץ אמר ורשבסקי: "אחרי ארבע שנים סוערות ומספר משברים קיומיים, אני מרגיש שכבר אין בי את היכולת להמשיך ולהוביל מאבק בלתי פוסק בכל החזיתות, בתוך ענף שנתון בכשל שוק ובמבנה רגולטורי שאיננו מאוזן" ■ סמנכ"ל הכספים, יואב הדלמן, יחליפו

נתי טוקר

דרמה בערוץ 10: מנכ"ל הערוץ, יוסי ורשבסקי, הודיע היום כי הוא מסיים את תפקידו. ורשבסקי מתפטר לאחר ארבע שנים בתפקיד. מחליפו יהיה סמנכ"ל הכספים, יואב הדלמן.

בהודעה ששלח לכל עובדי הערוץ כתב ורשבסקי: "לא נכון יהיה להשליך מהצעד שלי לגבי עתיד הערוץ או לגבי כניסת המשקיעים שאני מאמין ומקווה שייכנסו במהרה. אבל, אני חש שמיציתי את כוחותיי. אחרי ארבע שנים סוערות ומספר משברים קיומיים אני מרגיש שכבר אין בי את היכולת להמשיך ולהוביל מאבק בלתי פוסק בכל החזיתות בתוך ענף שנתון בכשל שוק ובמבנה רגולטורי שאיננו מאוזן".

יוסי ורשבסקיצילום: אוליבייה פיטוסי

עבור ערוץ 10 מדובר במשבר חמור: הערוץ אמנם נמצא כיום על גל חיובי, לאור נתוני רייטינג גבוהים יחסית ושיפור בהכנסות, אבל עתיד הערוץ עדיין שרוי בערפל: הערוץ חייב למדינה 60 מיליון שקל (מתוכם 15 מיליון שקל אמורים להיות מושבים לו). הליכי חקיקה שונים לדחיית חובות ערוץ 10 נדחו שוב ושוב. חובות ערוץ 10 גם מנעו כל אפשרות של כניסת משקיעים חדשים. בעלי המניות הנוכחיים, יוסי מימן, רון לאדור וארנון מילצ'ן, כמעט לא מזרימים כיום כספים לערוץ.

במהלך חצי השנה האחרונה היה זה ורשבסקי שהוביל את מאבק ערוץ 10, ולא פעם התבטא כי לשכת ראש הממשלה היא זו שעומדת מאחורי הניסיונות לסגור את הערוץ. כעת גם ורשבסקי מרים ידיים והחליט לעזוב את הערוץ.

"כולם פה בערוץ, ובראש ובראשונה בעלי המניות של הערוץ, עושים את כל שביכולתם כבר הרבה מאוד שנים כדי שהערוץ ימשיך לפעול", כתב ורשבסקי לעובדים. "לצערנו, רגולציה לא מאוזנת מחייבת את זכייני הטלוויזיה לשלם כעת עשרות מליוני שקלים, ללא קשר למציאות הכלכלית של שוק הטלוויזיה, כשאפילו הרשות השנייה מצהירה שהיא לא זקוקה לכספים הללו. כשאין איזונים אני כמנהל נדחק פעם אחר פעם להסתמך על הכיס של בעלי המניות. זה נכון שעברנו פה כבר כמה וכמה משברים והתמודדנו במשך שנים עם חוסר האיזון במבנה הרגולציה, אבל בכל פעם המשברים האלו באו על פתרונם מכיסם של בעלי המניות ולא משוק הפרסום או מרווחים שנצברו. עכשיו נכפית עלינו סיטואציה דומה״.

עוד הוסיף ורשבסקי: "על המסך ומהבחינה המסחרית אנחנו נמצאים בתקופה הטובה ביותר שהערוץ ידע. אבל בואו לא נתבלבל. לצערנו המצב הזה זמני, וישתנה רק כשהערוץ יחזור לתנופה של עשייה ועבודה של הפקה לטווח ארוך. אני רוצה לקוות שהשינויים הרגולטוריים שמתוכננים אכן יצאו לפועל כדי לאפשר המשך פעילות של הערוץ וכדי ששוק הטלוויזיה, המדיה והעיתונות לא יחזרו עשור שנים אחורה. אני מאוד מקווה שבעתיד הקרוב שוק הטלוויזיה המסחרית יהפוך להיות גם עסק כלכלי ושהמשקיעים בו יזכו לראות ברכה כלכלית בהשקעתם. אני חושב שכולם מבינים את חשיבות קיומו של ערוץ 10 וחדשות 10 לדמוקרטיה, לפלורליזם, לשוק היצירה הישראלית, וכמובן לתחרות שהיא נשמת אפה של הכלכלה".

בערוץ 10 מסרו כי בתקופה הקרובה יתבצע תהליך להעברת המושכות להלדמן, סמנכ"ל הכספים של ערוץ 10 מאז 2006. הדלמן היה שותף במהלך החודשים האחרונים לגיוס המשקיעים לערוץ 10 – ללא הצלחה בינתיים. הלדמן, 45, רואה חשבון במקצועו, שימש בעבר סמנכ"ל הכספים של חברת התוכן ICP.

ורשבסקי מונה לתפקיד מנכ"ל ערוץ 10 ב-2008 והחליף את המנכ"ל הקודם, מודי פרידמן. בתקופתו הוא שינה את התנהלות הערוץ בכל הקשור לעמידה בכללי הרגולציה, והזרים השקעות גבוהות לתוכן כדי לנסות להתמודד עם ערוץ 2. ואולם הערוץ רשם שנה אחר שנה הפסדים. לפי הערכות בענף, הפסדי הערוץ מ-2008 הגיעו לכ-300 מיליון שקל.

ערוץ 10צילום: ניו יורק טיימס

בשנתיים האחרונות הפסיק מילצ'ן את הזרמות הכספים לערוץ. בהמשך, גם מימן הודיע כי לא יעביר יותר כספים והערוץ נאלץ להתבסס רק על הזרמות הכספים של לאודר. ואולם במהלך 2011 גם לאודר משך את ידו מהערוץ – והזרים לו בחודשים האחרונים מיליוני שקלים בודדים בלבד. הערוץ ספג בשנה שעברה מכה כואבת בין השאר בעקבות המשבר החריף בענף הפרסום לאחר המחאה החברתית של הקיץ הקודם.

כתוצאה מכך, הערוץ נקלע לקשיים תזרימיים כבדים. הוא נאלץ לפטר עשרות עובדים מהערוץ ומחברת חדשות 10, משכורות של בכירי הערוץ עוכבו והפקות הוקפאו וקוצצו. כיום הערוץ מתבסס על תוכניות שהופקו במהלך 2011, בעיקר "הישרדות" ו"היפה והחנון", וכן על רצועות קבועות שהצליחו להתבסס ולייצר הכנסות קבועות. ואולם כיום לא יוצאים בערוץ להפקות חדשות, ומיד לאחר שתסתיים עונת הקיץ מסך הערוץ יישאר כמעט ריק – וייאלץ להתבסס בעיקר על סדרה כמו "אלנבי" שמצולמת בימים אלה והשעשועון "לעוף על המיליון" שממומן מהצלחת המכירה של הפורמט בחו"ל.

הערוץ זקוק כיום להזרמה של כ-120 מיליון שקל - מלבד חובותיו למדינה בהיקף 60 מיליון שקל. בעלי המניות של הערוץ וההנהלה ניהלו מגעים עם כמה משקיעים מאירופה, וכן עם איש העסקים חזי בצלאל, אך עד כה אף אחד מהם לא נעתר לפתוח את הכיס. הסיבה לכך היא בין השאר היא החוב המעיק על הערוץ. בשבועות האחרונים התגבשה יוזמה לדחות את חובות הערוץ באמצעות הליך חקיקה שייזום ח"כ אופיר אקוניס (הליכוד), אך ורשבסקי הניח את המפתחות ועוזב את הערוץ.

מאחורי הקלעים - סכסוך עם בעלי המניות

מאחורי הקלעים לפרישתו של ורשבסקי עומד סכסוך קשה עם בעלי המניות. ורשבסקי ניהל בימים האחרונים פגישות עם נציגי בעלי המניות והציג בפניהם דרישה להזרמת כספים דחופה כדי לייצב את תזרים המזומנים של הערוץ, וכן להוציא לדרך הפקות חדשות כדי שיהיה לערוץ תוכניות לשדר בעונות הבאות. במהלך פגישות אלה הבהירו בעלי המניות לערוץ כי לא יוכלו להזרים סכומים משמעותיים – והמשמעות של כך, מבחינת ורשבסקי, היתה כי הערוץ לא יוכל להוציא לדרך הפקות חדשות, ייאלץ לקצץ עוד יותר בתקציבו ואף להוריד תוכניות קיימות מהאוויר.

במקביל, ורשבסקי הבין כי החוק שאותו יוזם אקוניס לא יוצא לפועל – ולכן גם כניסת המשקיעים החדשים תידחה. במהלך פגישות אלה ניסו נציגי בעלי המניות לשכנע את ורשבסק לחזור בו מההחלטה – אך אתמול בערב הוא הודיע באופן סופי כי יעזוב את תפקידו. "נמאס לו כל היום לנסות לשכנע את הפוליטיקאים להעביר את החוק של אקוניס, והוא פשוט קם ועזב", אומר גורם בערוץ. "התקווה שלו היא שהזעזוע שהוא יצר יביא תוצאות טובות ויבינו שצריך להסדיר את חובות הערוץ".

המינוי של הדלמן לתפקיד אינו ברור מאליו – הדלמן אינו איש תוכן בתחום הטלוויזיה, אלא איש כספים. ואולם השיקול למינוי שלו כמנכ"ל בפועל הוא הצורך של ערוץ 10 כרגע באיש פיננסים שיוכל להוביל את גיוס ההון ולייצב את תזרים המזומנים של הערוץ כדי שיוכל להמשיך לשרוד.

בעקבות התפטרותו של ורשבסקי מסר יו"ר דירקטוריון ערוץ 10, יוסי מימן: "קיבלתי בצער את בקשתו של יוסי לסיים את תפקידו, ואת החלטתו שלא להיעתר לפנייתי שישקול שוב את החלטתו, אך אני מבין ושותף לתחושות שלו בדבר הבלתי אפשריות של ענף הטלוויזיה המסחרית בארץ. זהו מצב שאינו ייחודי לערוץ 10, אלא הוא נחלת כל השחקנים בענף. אף אחד מבעלי המניות שהשקיעו ביחד למעלה ממיליארד שקל לא מצפה לקבל כעת משהו חזרה, אלא את הסדרת פעילותם של ערוץ 10 וחדשות 10 המשמעותיים כל כך לשיח הציבורי, ליצירה הישראלית ולדמוקרטיה. אני כולי תקווה שיגובש כבר בקרוב פתרון רציני שישפיע על כל הענף. אני מאחל הצלחה ליואב הלדמן".

בתגובה להתפטרותו של ורשבסקי אמר היום ל-TheMarker ח"כ נחמן שי: "אני חושב שהוא השקיע בערוץ הזה מדמו ואת כל מה שאפשר. זה היה מאבק אמוציונלי מאוד קשה. הוא עשה באמת את כל המאמצים בעולם להחזיק את הערוץ".

שי הדגיש כי ההתפטרות לא מעידה על סופו של ערוץ 10. הצעת החוק שהגיש בעבר להמרת חובותיו של ערוץ 10 במחויבויות תוכן אמורה לעלות לדיון בוועדת השרים בעוד שבוע וחצי, ולדברי שי ייתכן כי תאושר. "האוצר מוכן לשקול לתמוך בחוק", אמר שי. "לא צריך לסגור את הדלת על ערוץ 10. עם כל ההתנגדויות שיש לי על כל מיני דברים שהערוץ עשה, אני חושב שיש להם עוד אופק. אני יותר אופטימי ממה שהייתי בעבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker