עוד קריסה בענף הריהוט: רשת 5 נגרים סגרה את החנויות

לאחר קיקה ומטבחי דואיט מגיעה תורה של הרשת שהחלה כנגרייה בשכונת פלורנטין ■ מנכ"ל החברה: "השוק נחלש; אין הצדקה היום לפעול בשוק הריהוט"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עוד נפילה בענף הרהיטים: רשת 5 נגרים, הפועלת בתחום חדרי הילדים והנוער, סגרה אתמול במפתיע את שבעת סניפיה עקב קשיים. "סגרנו את הסניפים כי הספקים לא מספקים לנו סחורה עקב קושי בתזרים מזומנים, והם יהיו סגורים גם ביום רביעי", אמר יורם ענבי, בעלי ומנכ"ל החברה.

5 נגרים החלה את דרכה כנגרייה של האחים ענביאן בשכונת פלורנטין, והתפתחה לרשת ארצית. 50% מהחברה היא בבעלות ענבי, ו-50% מוחזקים על ידי יורשיו של אחיו, אלברט ענביאן.

יום רביעי, 23 במאי, בנייני האומה – הכנס השנתי של יוזמת ישראל 2021. לרישום, לחצו כאן.

יורם עינב, מנכ"ל 5 נגריםצילום: אייל טואג

"השוק מאוד נחלש בשנה האחרונה, וכנראה שאין הצדקה כיום לפעול בשוק הריהוט בכלל - ובשוק הילדים והנוער בפרט. מאז המחאה החברתית המכירות שלנו ירדו ב-30%-40%. מחזור המכירות השנתי שלנו היה 30-40 מיליון שקל בשבע שנים האחרונות. המחאה הקפיאה את האנשים", אמר ענבי.

לדבריו, החברה מעסיקה 40 עובדים, "בינתיים חלקם נשלחו הביתה ועדיין לא קיבלו מכתב פיטורים רשמי. ננהג כפי שצריך לפי החוק". על חובות החברה אמר ענבי כי אינם גבוהים ומסתכמים "בכמה מיליונים בודדים".

ענבי מפנה אצבע מאשימה כלפי בנק לאומי: "בנק לאומי סגר לנו את הברז. הוא הקשיח עמדות ודרש את מסגרת האשראי בפירעון מיידי. החוב שלנו לא בעייתי במיוחד והוא קטן ב-60% ממה שהיה לפני שמונה חודשים. בנק לאומי פשוט לא רוצה את ענף הרהיטים אצלו וחושב שזה ענף מסוכן. אתה עובד עם בנק עשר שנים ומשלם לו עמלות וריביות, ופתאום הוא מתהפך עליך. גם אם אנחנו אחראים לחוב - הם עדיין שותפים שלנו".

מבנק לאומי נמסר: "הבנק מתייחס לכל לקוח בהתאם למאפייניו הייחודיים והתנהלותו העסקית בלי קשר לענף שאליו הוא משתייך".

מאות תלונות של לקוחות

מהמועצה לצרכנות נמסר כי בתקופה האחרונה הוגשו מאות תלונות של לקוחות נגד החברה. בנוסף, נגד החברה מתנהלות תביעות של לקוחות בסך עשרות אלפי שקלים. בשלב זה לא ברור מה יהיה עם לקוחות ששילמו עבור הזמנה, אך טרם קיבלו אותה. חלק מהלקוחות סיפרו כי שילמו סכומים גבוהים טרם קבלת הסחורה, השאירו צ'קים פתוחים או חתומים על שם חברה אחרת, שככל הנראה לא תסכים לבטל את התשלומים העתידים.

לסניף במתחם פולג בנתניה הגיע אתמול אלון, שהזמין מיטה לבנו לפני חודשיים ושילם מקדמה על סך 1,000 שקל. בעת הרכישה נאמר לו שהאספקה בתוך חודשיים ושאין לו מה לדאוג. ביום שישי האחרון התקשרו אליו מהסניף וביקשו כי יבוא לשלם בדחיפות את יתרת הסכום, כדי שיוכלו לספק לו את המיטה מוקדם יותר.

אלון הסכים להעביר צ'קים דחויים, והובטח לו שיקבל את המיטה ביום ראשון. לאחר שעה התקשרו לומר לו שיש בעיה עם הצבע שהזמין, וכי האספקה תדחה בכמה ימים. אלון ניסה לברר מה קורה עם מנהלת הסניף, שמסרה לו כי תחזור אליו בהקדם, ולטענתו, ניסתה למשוך זמן.

"בסופו של דבר", אומר אלון, "מכר שעובד בסניף התקשר אלי הבוקר וביקש ממני להגיע מהר כדי לקחת מיטה מהתצוגה לפני שיסגרו כאן את כל העסק. כמובן שהגעתי מהר, העמסתי את המיטה - שדומה למיטה שהזמנתי - לקחתי את הצ'קים שלי ויצאתי. ברור לי שאני בין היחידים שהצליחו לראות משהו מהעסקה הזו, ולולא היה עוזרים לי, לא הייתי מקבל כלום. הם כבר מזמן בקשיים, ועכשיו אני מבין כמה זה נוראי".

למקום הגיע לקוח נוסף, קובי - שלא הצליח להיכנס לסניף. "אני לא מבין איך דבר כזה קורה ברגע אחד", אמר. "הזמנתי חדר שלם לילדה שלי, בשווי 12 אלף שקל, ובסוף החודש כבר הייתי אמור לקבל את הסחורה. עכשיו אני מבין שכנראה שהצ'ק שנתתי, לפקודת 'תפוח עץ מחסני רהיטים לילדים ונוער', אולי בכלל לא קשור לחברה. אני מאוד מקווה שאצליח לבטל אותו, זה פשוט לא הוגן".

עו"ד ניסים מזרחי, יועץ משפטי למועצה לצרכנות, טוען כי התקופה האחרונה מציגה תמונה עגומה של שוק הריהוט בישראל. "זהו שבוע שלישי ברציפות שבו קורסים בתי עסק גדולים וממותגים, שנראים איתנים כלכלית", הוא אומר, ומזכיר לצרכנים כי עליהם להיזהר שלא ליפול במלכודות ההנחה, הצ'קים הפתוחים וצ'קים לחברות גבייה, ותמיד להעדיף לשלם בכרטיסי אשראי.

מזרחי מסביר כי לחברות יש את הזכות לשמור את מצבן הכלכלי לעצמן כל עוד הן לא נסחרות בבורסה, ולכן הן יכולות "להפיל פצצות" ביום אחד - אף שהן עצמן מודעות לקשיים ימים וחודשים קודם. לדבריו, "אחרי תקופה כזו הממשלה צריכה להתעורר ולהתערב בדחיפות. צריך לבדוק איך משנים את השיטה שבה הצרכנים הם הנושים האחרונים, אולי להבטיח אחוז מסוים גם לצרכנים כנושים או שקיפות מינימלית כאשר משהו כזה עתיד לקרות".

גם באמון הציבור מתייחסים לאירועים האחרונים. בארגון ממליצים לצרכנים לבדוק טוב את אופי הרכישה ולדרוש מבית העסק לבצע את התשלום בכמה פעימות, כשבמעמד הרכישה ישלם הצרכן עד 15% מסך הרכישה ובמעמד קבלת הסחורה תועבר היתרה.

ענף ברמת סיכון גבוהה

"הם מתחרים בשוק מאוד צפוף, ומול רהיטי דורון, שמציעים מוצרים במחירים יותר אטרקטיביים", אומר בכיר בענף הריהוט. "מזה תקופה ארוכה שהם במצב לא טוב ולא משלמים לספקים - וזה לא מפתיע במציאות של היום. הבנקים מקטינים מסגרות אשראי ורוצים יותר ביטחונות, ואנחנו רואים שמי שלא מספיק חזק כלכלית ואין לו גב כלכלי, לא יכול לעבור את התקופה הזאת. זה ממש עצוב מה שקורה בענף. הענף הוא הקטר של המשק, וזה שהוא במקום לא טוב זה לא טוב לכולם".

בכיר אחר בענף אומר כי "כבר הרבה זמן שלקוחות מתלוננים על התנהלות 5 נגרים - על השירות ועל אספקת הסחורה. זה התחיל מזה שהם הפסיקו לייצר בעצמם עקב טרגדיה משפחתית והעבירו את הייצור למפעל דורלן. עד שהמעבר הושלם נוצרו הרבה בעיות באספקה שהמשיכו גם לאחר מכן".

השבועות האחרונים היו קשים לכמה חברות בתחום הריהוט. ראשונה היתה חברת המטבחים דואיט, שנקלעה לקשיים ועובדיה פנו לבית המשפט בבקשה לפירוק החברה; אחר כך פנתה חברת קיקה לבית המשפט בבקשה להקפאת הליכים, לאחר שנקלעה לחובות של יותר מ-170 מיליון שקל.

לפי מדד הסיכון של דן אנד ברדסטריט, רמת הסיכון בענף חנויות הרהיטים בישראל גבוהה בעשרות אחוזים מרמת הסיכון הממוצעת במשק. "בענף ייצור הרהיטים, בדומה לענף חנויות הרהיטים, המגמה בחודשים האחרונים היא עלייה של 2% ברמת הסיכון", מסרה החברה. גם ברהיטי דורון, החברה הגדולה בתחום חדרי ילדים ונוער המתחרה ב-5 נגרים, מספרים על ירידה גדולה במכירות בחודשים האחרונים.

לדברי אסף טייכמן, סמנכ"ל התפעול של רהיטי דורון, "מאז אוגוסט 2011 המצב בשוק לא קל בכלל. מאז המחאה החברתית יש האטה בקנייה. היינו רגילים לצמיחה יפה בכל שנה, ומאז המחאה יש ירידה בכניסה לסניפים וירידה של 10%-20% במכירות. בכל זאת אנחנו במצב יציב כי אנחנו מאוד יעילים ומסוגלים להציג מחיר אטרקטיבי ללקוח ועדיין להרוויח. יש המון בעיות בתחום כמו ריבוי מתחרים, שכר דירה ודמי ניהול גבוהים, מחירי החשמל שזינקו וההאטה בענף הנדל"ן. מה שקורה לא טוב לכל הענף, כי זה מוריד את הביטחון של הלקוח בחברות".

לדברי שלומי גבאי, מנכ"ל איקאה ישראל, "שוק הרהיטים עובר טלטלה גדולה ולא בכדי. עד כה שוק הרהיטים בישראל לא השכיל לעשות התאמות ולהתבגר. ניכר כי החברות שנקלעות לקשיים בימים אלה הן לא החברות הגדולות, אלא חברות בסדר גודל בינוני שאינן יכולות להרשות לעצמן מערך שיווק אגרסיווי ומערך שירות לקוחות שיכול לתת מענה לדרישות הצרכנים.

ענף הריהוט לא נערך לשינויים הגלובליים, בעוד שהאלטרנטיבה שקיימת כיום היא רכישת מוצרים מעוצבים במחירים טובים, עם ערך גבוה בעבור המחיר". גבאי מספר כי נתח השוק של איקאה הוא 8.9% משוק הריהוט ועיצוב הבית, שהיקף המחזור השנתי שלו הוא 6.5 מיליארד שקל.

ספק שעובד עם חברות רהיטים ובהן 5 נגרים ודואיט, אומר כי "זאת מכה לא נורמלית מה שקורה לענף הרהיטים בחודשים האחרונים. דואיט חייבים לי 100 אלף שקל ו-5 נגרים 250 אלף שקל. כשאני מסתכל על העסקים האלה, שקיימים כבר עשרות שנים ונופלים, אני שואל את עצמי מה אני עושה בתור ספק, ומי יהיה פה מחר.

גם כך בשנים האחרונות משלמים לי 'שוטף פלוס 120', אבל כשחברה קורסת אנחנו לא מקבלים כלום". לדבריו, המשבר בענף יחזק את איקאה, שמציעה מוצרים בשיטת 'שלם וקח', "ואם איקאה תתחזק זה יהרוג את התעשייה הישראלית לגמרי".

בכיר בקיקה: 4,000 לקוחות ששילמו לא קיבלו את הריהוט שהזמינו, רק רבע מהסחורה נמצאת במחסנים

"מי ששילם מקדמה והמוצר שהזמין כבר נמצא במחסנים - יוכל לשלם את יתרת התשלום ולקבל את המוצר" - כך אומר עו"ד רון בר ניר ממשרד מ' פירון ושות', שמונה לנאמן חברת קיקה.

לדברי בר ניר, "המצב מסובך יותר עבור צרכנים שהמוצר שרכשו נמצא במחסני החברה העולמית (קיקה האוסטרית; עד"מ) - גם אם הם שילמו את כל סכום הרכישה. אם האוסטרים לא קיבלו את הכסף מקיקה בישראל - כפי שבוודאי קרה - הם לא משחררים את הסחורה".

לפי בקשת הקפאת ההליכים שהגישה החברה, חובותיה ללקוחות נאמדים בכ-4 מיליון שקל, מתוך חובות כוללים של כ-177 מיליון שקל. לפי בכיר בקיקה, 15% מהסחורה בחנות נרכשה מספקים ישראלים והיתר מספקים בחו"ל, למעט בתחומים מוצרי תינוקות וחשמל. לדבריו, קיימים 3,000-4,000 לקוחות שלא קיבלו את הסחורה שהזמינו, ורק כרבע מהסחורה שהוזמנה נמצאת במחסני החברה בישראל.

ביום שני קיבלו עובדי קיקה את משכורות אפריל באיחור של כמה ימים, אחרי שבנק לאומי, בנק הפועלים ואשטרום (המחזיקה ב-15% מהחברה) העבירו לחברה כ-600 אלף שקל כל אחד. עם זאת, שני שלישים מ-240 העובדים צפויים לקבל מכתב פיטורים בימים הקרובים.

"אנחנו בודקים אפשרויות למכירת פעילות החנות והמלאי, ויש גורמים שמתעניינים - אבל זה הולך לאט", אומר בר ניר. "בשבוע הבא נראה אם הולכים לכיוון הזה או שלא מוצאים רוכש והולכים למכירת חיסול לקראת סוף שבוע הבא. במכירת חיסול, הכוונה היא למכור במחירים נמוכים חודש-חודשיים ולהחזיר את המפתחות. הצפי הוא שבימים הקרובים נתחיל לפטר עובדים, כי נצטרך רק שליש מהם למכירת חיסול. את עובדי מחלקת הרכש, למשל, לא נצטרך - בעוד שאת אנשי המכירות נצטרך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום