קיקה תעבור ל"שלם וקח" ותשלם שכר עד סופ"ש

(עדכון) בקשת הקפאת ההליכים אושרה בבית המשפט המחוזי ■ אם לא יימצא קונה - תיערך מכירת חיסול

השופט אילן שילה מבית המשפט המחוזי בפתח תקוה נתן צו הקפאת הליכים זמני לחברת קיקה ומינה את עו"ד רון ברניר והכלכלן אלון כהן לנאמנים. עוד קבע השופט כי הנאמנים ישלמו לעובדים את המשכורות בהקדם האפשרי ועד סוף השבוע. עם מתן ההחלטה, נשמעו מחיאות כפיים רמות בקרב העובדים הרבים שנכחו באולם בית המשפט. ההקפאה תהיה בתוקף עד ה-3 ביוני ובאותו מועד תתקיים ישיבה נוספת בבית המשפט.

החנות צפויה להיפתח רק בשבוע הבא ואופי המחירים יהיה בהתאם להתעניינות ברכישת החברה. "בהמשך השבוע נקבל החלטה אם הולכים על כיוון של מכירת חיסול או על המשך הפעלת החנות. הכל בהתאם להתעניינות ברכישת החנות שתהיה או לא תהיה בימים הקרובים. לפני פתיחת החנות נפרסם לציבור את הפתיחה ואת ההנחות שנציע להם", אומר רון בר-ניר, הנאמן שמונה לחברה.

לדבריו, העובדים צפויים לקבל את שכר חודש אפריל כבר מחר ובמקביל מתנהלת בדיקה לגבי הלקוחות שהזמינו סחורה ולא קיבלו אותה: "אנחנו בודקים את הלקוחות אחד אחד - האם שילמו את מלוא המחיר, האם הסחורה כבר הגיעה לארץ וכדומה. אנחנו עוד לא יודעים מה יעלה אבל אנחנו בודקים בגישה אוהדת".

עובדי קיקה מוחיםצילום: נמרוד גליקמן

יום רביעי, 23 במאי, בנייני האומה - הכנס השנתי של יוזמת ישראל 2021. לרישום, לחצו כאן.

ביום חמישי הגישה קיקה באמצעות עורכי הדין רון בר ניר, חדווה כהן הרמתי ושי בר ניר בקשה דחופה למתן צו להקפאת הליכים לבית המשפט המחוזי בפתח תקוה. הבקשה הוגשה על מנת לאפשר לה לגבש הסדר נושים, זאת על רקע חובותיה העצומים בסך 177 מיליון שקל. מנגד, במקביל, מספר עובדי קיקה הגישו גם הם בקשה לפירוק. העובדים כתבו בבקשה כי קיקה חייבת להם שכר בסך 125 אלף שקל עבור חודשים אפריל ומאי וביקשו למנות את עו"ד רמי קוגן כמפרק זמני.

במהלך הדיון שהתקיים היום בבית המשפט המחוזי ציין קוגן כי "אין התנגדות להקפאה אולם בתנאי שמשכורות העובדים תתקבלנה ותשולמנה עוד היום". במקביל, קוגן הוסיף כי "אנו מבקשים לוודא שכל העבדים יהיו מועסקים, יש שמועות שאומרות שמפטרים כ-200 עובדים ומשאירים כמות מצומצמת של עובדים על מנת לממש את המלאי - לצורך כך לא נועד הליך הקפאת הליכים". לשאלת השופט האם בכוונת הנאמנים להפעיל את החנות השיב עו"ד ברניב כי יחליטו אם להפעיל את החנות או להפעיל אותה במתכונת מצומצמת המהלך השבוע הקרוב. הוא הוסיף כי המשמעות המיידית של פתיחת החנות היא מיליונים לחודש ומאות אלפים ליום".

עו"ד רון ברניר הרגיע את העובדים הרבים שמילאו את האולם. "אנו מבקשים להרגיע את העובדים שאנו מאמינים שבמהלך השבוע הקרוב, בעקבות הצו הארעי שבית המשפט נתן ביום חמישי, במשך שישי-שבת אלון כהן ואנוכי ניהלנו פגישות ושיחות גם עם בעלי המניום וגם עם הבנקים והגענו להבנה שיש מקור כספי מיידי לשלם את המשכורות". עו"ד ברניב הוסיף: "אני מאמין שהשקעה של 100 מיליון שקל לא מתאדה וגם אם חלק מהשווי הלך לאיבוד או יש הפסד עדיין יימצא קונה או משקיע".

עו"ד ארז חבר המייצג את בנק הפועלים ציין כי "בנק הפועלים יהיה מוכן להזרים כ-1.3 מיליון שקל בתקופת ההקפאה". יחד עם זאת הוא הוסיף כי בנק הפועלים מתנגד להפעלה גרעונית בעת הקפאת ההליכים. "אנו מבקשים שהתשלומים שנשלם יחשבו כהוצאות פירוק ויחשבו כחשבון החוב של החברה לעובדים בדין קדימה". לעמדת בנק פועלים הצטרף אף עו"ד ערן רייף מבנק לאומי .

ב"כ כונס הנכסים הרשמי, עו"ד כלנית הרמלין-וגנר ציינה כי הכונס הרשמי מסכים להקפאה בתוך פרק זמן קצוב. היא הוסיפה כי "לפתוח את הדלת של החברה זה לפחות 3 מיליון שקל לחודש, השכירות היא כמיליון שקל לחודש ושכר העובדים כ-2 מיליון שקל". הרמלין-וגנר אף הוסיפה כי "אני מבקשת לקבל הצהרה מהנאמנים המוצעים שהם לא היו מעורבים בקריסת החברה, מאחר ולפי הדו"חות שהומאצו  עם הבקשה להקפאת הליכים, החברה נוהלה בצורה גרעונית, היה רווח גולמי של 10 מיליון שקל בלבד, לעומת הוצאות הנהלה של כ-50 מיליון שקל וזה לא נשמע סביר, יש צורך בבעלי תפקיד שלא יהיו מזוהים עם קריסת החברה".

מנהלי קיקה ישראל, יום הפתיחהצילום: ניר קידר

בסופו של הדיון הדגיש השופט שילה כי "הכל מסכימים יש מקום להקפיא את ההליכים בענייניה של החברה ולו לזמן קצר כדי בראש ובראשונה לדאוג לעובדים וכן לבחון אפשרויות למכירת החברה אם בכסף פעיל או בכל דרך אחרת". השופט מינה את עו"ד רון בר ניר והכלכל אלון כהן וקבע כי "יפעלו להסדרת תביעות חוב של רוכשים, ספקים וכל נושה אחר וככל האפשר בסייגים עליהם הצביעה נציגת כונס הנכסים ובאי כח הבנקים".

השופט קבע כי הנאמנים יקבלו מימון משני הבנקים ומבעלי מניות המיעוט וכי "המימון הראשוני ישמש לתשלום משכורות לעובדים". השופט הדגיש כי הנאמנים ישלמו את המשכורות לעובדים עד סוף השבוע.

בקיקה מאשימים את בנק לאומי

ככל הנראה, הסניף יפעל בינתיים במתכונת של "שלם וקח" - לא עוד הזמנות מיוחדות עם זמן אספקה של כמה שבועות או חודשים, אלא מכירת המלאי הקיים במחירים אטרקטיביים. זאת, מתוך הבנה שלקוחות לא יסכימו לסכן את כספם על מוצרים שאולי לא יסופקו. במקביל, תנסה החברה למצוא קונה ואם לא תמצא אחד כזה תערוך מכירת חיסול.

בסביבת קיקה ישראל חשים שמי שאחראי למצבה הנוכחי הוא בנק לאומי, שחילט בתחילת מאי יותר מ-2 מיליון שקל, שהועברו על ידי חברות האשראי לחשבונות הבנק של החברה. בנק הפועלים החליט אף הוא לאחר כמה ימים לחלט יותר ממיליון שקל שהועברו, וביחד חילטו שני הבנקים כ-3.5 מיליון שקל.

ככל הנראה, בנק הפועלים הסכים להסדר לשחרור הכספים, אך בנק לאומי התנגד. כתוצאה מכך, טוענים בקיקה, החברה לא יכלה לשלם לעובדים ולספקים. בלאומי כנראה הבינו כי קיקה העולמית החליטה שלא להשקיע בחברה אחרי משא ומתן שהתקיים בין הצדדים. מבנק הפועלים ובנק לאומי לא נמסרה תגובה.

חובות של 180 מיליון שקל

עוד נודע כי אשטרום נכסים, בעלת המבנה של קיקה, צפויה להסב את החנות הענקית לבית כלבו, שבו יפעלו במתכונת של "חנות בתוך חנות" מותגי חשמל וריהוט. מאשטרום סירבו להגיב.

העובדים: "המנכ"ל ביקש שנימנע מפרובוקציות"

ביום חמישי בערב, אחרי שהתגודדו כל היום מחוץ לסניף, קיימו עובדי קיקה הפגנה נגד החברה בדרישה לקבל את משכורות אפריל, שלא שולמו להם. העובדים הניפו שלטים עם סיסמאות, כמו "אזל מלאי המשכורות" או "משכורת. אספקה תוך 90 יום אולי", ואף תלו את חלקם על הסניף. כעבור 20 דקות כובו האורות בחניון והעובדים נאלצו לסיים את ההפגנה.

חלק מהעובדים אף תיכננו להישאר בסוף השבוע באוהלים מחוץ לסניף, אך נסוגו מכך לאור בקשת המנכ"ל, צביקה גולדנברג. "הקמתי אוהל ופירקתי אותו אחרי שדיברתי עמו", סיפר רפאל לוגסי, מנהל מחלקת ריהוט ומערכות ישיבה בסניף. "ניהלתי אתו שיחות במשך הלילה והוא ביקש שנימנע מפרובוקציות עד הדיון ביום ראשון בבוקר. אם היום לא תתקבל הבקשה להקפאת הליכים, נפנה לבית המשפט העליון. אנחנו רוצים לקום בבוקר לעבודה ולא לחפש עבודה אחרת. יש לנו סימפטיה למקום". בסוף השבוע הוצבה שמירה על הסניף מפני ספקים ולקוחות מתוסכלים.

לפי בקשת הקפאת ההליכים שהגישה קיקה לבית המשפט, על ידי עו"ד רון בר-ניר, חדוה כהן הרמתי ושי בר-ניר ממשרד מ. פירון ושות', חובותיה של קיקה מסתכמים ב-177 מיליון שקל. לקיקה חוב של כ-27.2 מיליון שקל לבנק לאומי, חוב של 42.7 מיליון שקל לבנק הפועלים, חוב עבור משכורות בסך 1.8 מיליון שקל, חוב לספקים בסך 30 מיליון שקל, התחייבויות כלפי לקוחות בסך כ-4 מיליון שקל והתחייבות כלפי בעלי מניות בסך 72 מיליון שקל, מתוכם 47 מיליון שקל כלפי אשטרום נכסים.

קיקה ישראל מתייחסת בבקשה גם לנתוניה הכספיים, שנחשפו בדו"חות של אשטרום נכסים, שלפיהם סיימה את 2011 עם הפסד של 44.5 מיליון שקל. בעקבות הפסדיה, סובלת קיקה ישראל מגירעון של 58 מיליון שקל בהון העצמי. החברה דיווחה כי רואי החשבון שלה הצביעו על כך שקיימים ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה כעסק חי.

דו"חות החברה ל-2011 אף מגלים את תנאי השכר של מנכ"ל קיקה ישראל. לפי הדו"ח, שכרו החודשי של גולדנברג הוא 50 אלף שקל, בנוסף לבונוס שנתי בסך 2% מרווחי החברה לפני מס או בגובה חמש משכורות, לפי הגבוה מביניהם. עוד נכתב כי מנכ"ל קיקה יקבל מענק הקמה חד-פעמי על הסניף הראשון בסך 4 מיליון שקל. בנוסף, נכתב, יזכה למענק התמדה ביחס למספר שנות העבודה.

מבול של תביעות והליכי הוצאה לפועל

בתשעת החודשים שעברו מאז שנפתחה, ספגה קיקה תלונות רבות של לקוחות בנוגע לליקויים באספקת מוצרים, שחלקן אף מוזכרות בתזכיר הבקשה.

החברה כתבה בבקשה כי עוד קודם לפתיחת הסניף, הושקעו בהקמה ובמלאים כ-65 מיליון שקל. ואולם, "המציאות טפחה על פניה של החברה ולמרות המאמצים והמשאבים העצומים שהושקעו, ואף שהיתה תנועת קונים רבה בחנות, מחזורי המכירות נשארו נמוכים ביותר, החנות סבלה מהפסדים משמעותיים ונקלעה למצוקה תזרימית". עוד נכתב בבקשה כי אשטרום נאלצה להזרים בחודשים האחרונים 27 מיליון שקל לחברה. גם משאים ומתנים שניהלה קיקה ישראל להכנסת משקיע נוסף, ובראשם החברה העולמית, לא התקדמו לדבריה.

החברה הוסיפה כי הגישה את הבקשה כדי שתוכל להגיש הסדר נושים וכי הנושים המובטחים, בנק הפועלים ובנק לאומי, נתנו את הסכמתם לצו בכפוף לסייגים שצורפו. לדבריה, בשל המצוקה התזרימית שנקלעה אליה אין ביכולתה לבצע כל תשלום, והיא צפויה למצוא עצמה בימים הקרובים תחת מבול של תביעות והליכי הוצאה לפועל.

לטענת קיקה ישראל, רק המשך פעילותה תחת פיקוח בית משפט יאפשר מיצוי הבדיקות למציאת משקיע ומימוש מלאי בשווי 19 מיליון שקל. עוד נמסר כי אשטרום תהיה מוכנה להעמיד לטובת הנאמנים בתקופת הקפאת ההליכים 750 אלף שקל בכפוף למימון זהה על ידי כל אחד מהבנקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ