38 ארגונים ליו"ר הרשות השנייה: אל תאפשר הדרת נשים ב"קול ברמה"

הרשות השנייה חייבה את התחנה לשעה שבועית, בשעות הבוקר, שבה יוכלו נשים להעלות לשידור, אולם ההוראה לא בוצעה

נתי טוקר

קואליציה של 38 ארגונים פלורליסטיים וארגוני נשים פנו ליו"ר הרשות השנייה, אילן אבישר, בדרישה כי תבוטל ההחלטה "המאשררת ומאפשרת הדרת נשים בתחנת הרדיו קול ברמה'", כלשונם.

אילן אבישרצילום: שרון בוקוב

רדיו "קול ברמה", שמזוהה עם ש"ס, לא השמיע בעבר נשים בשידור. לאחר התערבות ארגון זכות הציבור לדעת וחברי כנסת, החליטה הרשות השנייה לגבש שעה שבועית, בשעות הבוקר, שבה יוכלו נשים להעלות לשידור. שעות השידור היו אמורות להגיע לפי מתווה שהרשות קבועה ל-6 שעות שבועות – הוראה שלא בוצעה.

כפי שנחשף ב-TheMarker, מועצת הרשות השנייה קיבלה החלטה לפני כשלושה שבועות להעניק הקלות לרדיו קול ברמה בסוגייה: הרשות לא תפתח בהליך הפרה נגד התחנה לאחר שלא עמדה בהוראותיה, ובנוסף תעניק לרדיו הקלות ותדרוש 4 שעות שידור שבהן יושמעו נשים, ולא 6 שעות כפי שדרשה בעבר. ההחלטה התקבלה לאחר שהיה שיוויון בין 8 חברי המועצה בדיון בעניין, ולאחר שיו"ר הרשות, אילן אבישר, השתמש בכוחו להצבעה כפולה והכריע בעניין.

במכתב שנשלח היום לאבישר כתבו הארגונים: "אנו פונים אליכם בדרישה לבטל את החלטת הרשות השנייה, המעניקה גושפנקא חוקית להדרת נשים מן המרחב הציבורי ומאשררת את הגבלת השעות בהן נשים יכולות לעלות לשידור בתחנת הרדיו 'קול ברמה'. החלטה זו של הרשות השנייה תמוהה במיוחד נוכח העובדה שמלכתחילה תחנת הרדיו הקצתה לנשים שעות שידור מצומצמות ומוגדרות בסך של שש שעות שבועיות בלבד, והחלטת הרשות לא רק שמאשררת הדרת נשים פוגענית זו, אלא אף מחזקת ומעצימה אותה על ידי צמצום השעות בהן נשים 'מורשות' להעלות לשידור, לארבע שעות שבועיות בלבד".

לטענת הארגונים, "התנהלות מעין זו של הרשות השנייה הינה מנוגדת לעקרונות היסוד שאושררו על ידי המשפט הישראלי, ובהן עקרון השוויון ועקרון כבוד האישה, ויש בה כדי להעביר מסר פוגעני ומשפיל כלפי נשים שנדרשות לצמצם את נוכחותן במרחב הציבורי של תחנת הרדיו 'קול ברמה', לארבע שעות שבועיות בלבד. החלטה זו למעשה מחזקת ונותנת תיקוף מנהלי בעייתי לתופעת הדרת נשים בחברה הישראלית, תופעה מכוערת שביקורת נמתחה עליה מכל עבר, והכל תוך פגיעה בוטה בזכותן של נשים לשוויון, חופש ביטוי וכבוד ותוך השתקתן והפיכתן לאובייקט מסוכן שיש להדירו ולהסתירו מאוזן הציבור". עוד כתובים הארגונים כי "עולה חשש כבד כי החלטת הרשות השנייה בנושא נעשתה באופן שמנוגד לכללי המנהל התקין והינה בבחינת מחטף בלתי חוקי של ממש".

בין הארגונים ששלחו את המכתב נכללים גם מרכז בינה, התנועה הרפורמית והתנועה המסורתית, הקשת הדמוקרטית המזרחית, ויצו, נשות הכותל, קולך, רוח נשית, תנועת ירושלמים ועוד. את ההחלטה תקפה גם שרת התרבות והספורט, לימור לבנת. בארגונים מאיימים כיום כי יפנו לבג"צ באם הרשות לא תשנה את החלטתה. "במידה ולא תעשו כן, לא תיוותר בידינו הברירה אלא לפנות לכלים משפטיים, ציבוריים ותקשורתיים נוספים על מנת לשנות החלטה בלתי חוקית ובלתי מוסרית זו", כתבו ליו"ר אבישר.

מהרשות השנייה לא נמסרה תגובה. מרדיו "קול ברמה, נמסר: "אנו מציעים לאותם ארגונים ללמוד את הנושא לעומקו ולגלות כי מאזינות התחנה החרדיות אינן מעוניינות לעלות לשידור. הראייה לכך היא שבשבוע האחרון במסגרת 4 השעות השבועיות המיועדות לנשים נקראו מאזינות התחנה, מספר פעמים בשעה, לעלות לשידור וההיענות הייתה אפסית. יתר על כן, נשים רבות התקשרו לתחנה והביעו את מורת רוחן על כך שארגונים חילוניים כופים השקפתם ואורח חייהם על מגזר שאינו מעוניין בכך. אנו קוראים לארגונים אלו לקבל את דעתו של המיעוט".

יו"ר מועצת הרשות השנייה, ד"ר אילן אבישר,מסר כי "במהלך השנה האחרונה פעלה הרשות השנייה פעילות נמרצת בסוגייה מורכבת זו. לפני שהמועצה בראשותי החלה לטפל בנושא, התנהלו שידורי התחנה בהדרת נשים מלאה. כיום מחויבת התחנה להשמיע נשים בשידוריה, לא רק ברצועות נפרדות, אלא גם בתוכניות המיועדות לכלל ציבור המאזינים ובשידורי האקטואליה של התחנה".

"החלטתה של המועצה התקבלה לאחר שנלקחו בחשבון כל השיקולים הרלוונטיים לענין, כאשר תכלית מדיניות הרשות היא יצירת הסדר מאוזן אשר מחד יבטל את תופעת הדרת הנשים, ומאידך ייתן ביטוי להתחשבות בסדרי חייו של הציבור אליו מיועדים שידורי התחנה. יוזכר בהקשר זה, כי תחנה זו הוקמה לאחר שהמדינה סברה כי ציבור זה לא זכה, בשעתו, למענה באמצעי התקשורת בישראל, וכתוצאה מכך נפגעה זכותו לחופש ביטוי והוא נמצא מודר מאמצעי התקשורת".

"התחנה הודיעה לי לפני ימים ספורים כי בכוונתה להוסיף שעה שבועית נוספת שבה יושמעו נשים בתחנה (בנוסף על השעות עליהן החליטה המועצה) וכן פינות נוספות עם נשים בשידורי התחנה. אין ספק כי הודעתה זו של התחנה מדגישה את החשיבות בביצוע רגולציה תוך יצירת דיאלוג עם הגורמים המפוקחים, אשר מביא להפנמת המחויבויות הנדרשות מהם באופן המיטבי".

"המועצה גיבשה את החלטתה לאחר מספר לא מבוטל של ישיבות, דיונים, שימועים וגם סקר מיוחד שהוזמן בנושא. ממצאי הסקר העלו בין היתר שלמעלה משליש מקהל היעד של התחנה ציינו שלא יאזינו לתחנה אם יעלו נשים לשידור. בניגוד לנאמר במכתב, ההחלטה התקבלה לאחר דיון מקיף בנוכחות של קרוב ל-80% מחברי המועצה שמקבלים החלטות בנושאי רדיו. המועצה בראשותי הנחתה את הנהלת הרשות לעקוב באופן שוטף והדוק אחר ביצוע החלטות המועצה בעניין זה, לקבל מהתחנה דיווח שבועי בנושא ולדווח אחת לרבעון למועצה על התנהלות התחנה בעניין זה. בכוונתי לעמוד על כך ולבחון סוגיה זו גם בהמשך הדרך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker