"ראיות למעורבות בעלי מניות בערוץ 10 בפרשת ההתנצלות לאדלסון"

חצי שנה לאחר פרשת ההתנצלות, פירסמה עמותת הצלחה תחקיר "ציבורי" על האירועים ■ עו"ד אלעד מן מאיים לעתור לבג"ץ: דורש שערוץ 10 יבהיר כי לשידור ההתנצלות לא היה תוקף ■ ערוץ 10 בתגובה: "שמועות חסרות יסוד שחלקן אף גובל בלשון הרע"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

חצי שנה לאחר פרשת ההתנצלות של ערוץ 10 בפני איש העסקים שלדון אדלסון, פירסם עו"ד אלעד מן מעמותת הצלחה תחקיר "ציבורי" מטעמו על האירועים שהובילו להתנצלות. "ההתנצלות כפי ששודרה, מעבר להיות בלתי תקפה, היתה גורפת וכוללת ולא היתה לה הצדקה מקצועית ממשית", אמר היום מן. "היא נכפתה על אנשי חברת החדשות תוך שהובהר להם שאם לא תהיה התנצלות לא יוזרם כסף וחברת החדשות תיסגר".

הטענה המרכזית בתחקיר - שלא מוכחת באופן חד משמעי בעדות מכלי ראשון או במסמך כלשהו - היא כי היתה התערבות מצד בעלי המניות בערוץ ולחץ לשידור ההתנצלות. "קיימות ראיות לכך שבעלי המניות ונציגיהם התערבו בהחלטה על שידור ההתנצלות. לא מדובר על משהו חד פעמי וברמיזה, אלא תהליך שהונע לא בגורמים בחברת החדשות אלא בעלי מניות ובעלי תפקידים שונים בערוץ 10", טען היום מן.

גיא זהר מודיע על התפטרותו בשידור חיצילום: ערוץ 10

בתחקיר נטען כי כי אדלסון שידר מכתב לאחר שידור התחקיר לרון לאודר, אך משום מה בשל טעות משרדית לאודר לא נחשף למכתב. לפי מן, אדלסון נפגש עם לאודר באירוע פומבי במהלך יוני 2011 ורק שם התוודע לנושא ולאיום התביעה. בנוסף, לפי מן, מנכ"ל ערוץ 10 לשעבר ראודור בנזימן, שהתפטר בעקבות פרשת ההתנצלות יחד עם עורכת המהדורה רותי יובל והמגיש גיא זוהר, קיים שיחה עם יובל בחדרה בערוץ ובה אמר כי "מנכ"ל הערוץ (יוסי ורשבסקי) ונציגים מטעם בעלי המניות לאודר הבהירו לו שאם לא יחתום על ההסכם המחייב את הערוץ לשר את נוסח ההתנצלות שהכתיב אלדסון, מילה במילה, כמו גם על סעיף הסודיות שאוסר לדבר על ההתרחשויות שקדמו להתנצלות, לא יוזרמו הכספים החיוניים לערוץ, מה שיחרוץ את גורלו לסגירה". לפי התחקיר של מן, בנזימן הסביר ליובל כי לא יוכל לקחת על מצפונו את גורלן של מאות משפחות, ולכן חתם על ההסכם.

בתחקיר מצוטטת שיחה בין יובל לבין עורכת הדין של חברת החדשות, שבה אמרה עורכת הדין כי צריך לקבל החלטה מהירה משום שמופעל עליה לחץ מלמעלה. יובל שאלה האם מדובר בלחץ מצד הנהלת הערוץ, ועורכת הדין השיבה: "גם יותר גבוה". יובל הוסיפה ושאלה האם לאודר מפעיל את הלחץ, ועורכת הדין השיבה: "משהו כזה".

בשיחה נוספת שהתנהלה בין עורכת הדין לכתב שהכין את הכתבה על אדלסון, אבנר הופשטיין, נכתב כי עורכת הדין אמרה להופשטיין כי אינה זוכרת התנהלות כזו בכל שנותיה במקצוע, וכי "זה כבר לא בידיים שלנו, וצריך לקחת את זה בחשבון. שתבין, זה אפילו כבר לא דורי (גלקסברד, עורך הדין שייצג את אדלסון, נ"ט)". כשנשאלה עורכת הדין האן מדובר במגעים ישירים בין אדלסון ללאודר, השיבה עורכת הדין לפי התחקיר: "משהו כזה".

עוד נטען בתחקיר כי הייעוץ המשפטי של הערוץ ושל חברת החדשות כל ללא בחן את הממצאים לפני ההחלטה על שידור התחקיר ולא בחן את הסיכוי לנצח אם יתנהל משפט, וכן שהדירקטוריון של הערוץ לא התכנס לדיון בעניין.

בן ציון ציטרין, דרור פויר, חנוך מרמרי ועו"ד אלעד מן, היום במסיבת העיתונאיםצילום: נתי טוקר

התחקיר גם מעלה טענות כלפי התנהלות הרשות השנייה. לטענת עו"ד מן, הרשות השנייה לא קיימה תחקיר מקיף בעניין ולא זימנה לעדות את העיתונאים שהיו אחראים לפרסום הכתבה.

במסיבת עיתונאים שכינסה הים עמותת הצלחה השתתף גם חנוך מרמרי, עורך "הארץ" לשעבר. לדבריו, "חשוב שהאירועים יבדקו על ידי גורמים מקצועיים. חשוב לבדוק את השתלשלות העניינים שהביאו להתפטרותם של שלושה עורכים מרכזיים בערוץ 10. יש כאן ויתור מראש על החובה העיתונאית ועל החובה של המוסד העיתונאי להגן על עיתונאיו. יש להגן על העיתונאים בכל מחיר, כי עיתון שמגן רק עד סף מסוים הוא עיתון חלש ואין כזה דבר עיתון חלש - כי המשמעות היא שבעל הון יכול להשתיק אותו, ועיתון מושתק הוא לא עיתון". הוא הוסיף כי "כל בעל הון ילמד את המסקנות מפרשת אדלסון וילמד את נקודות התרופה של כלי התקשורת".

ארגון העיתונאים החדש, שמאוגד תחת ההסתדרות, לקח גם הוא חלק במסיבת העיתונאים. נציג הארגון, עיתונאי "גלובס" דרור פויר, אמר: "החופש העיתונאי נמצא תחת איום מצד בעלי הון השולטים בתקשורת. העמדה שלנו היא שההפיכה של העיתונאי לעובד מאוגד וחזק תביא להתחזקות שלו ולהורדת החשש להתערבות חיצונית. אבל עד שהעולם המופלא הזה יגיע יש מקום שהמחוקק שהקים רגולטור יפקח על חברות החדשות. מה שמדאיג הוא שהרשות השנייה לא מילאה את תפקידה בפיקוח על ההתנהלות התקינה של הערוץ. העיתונאים של ערוץ 10 נשארו חשופים בצריח בלי שערוץ 10 יגן עליהם ובלי שניתנה להם האפשרות לדבר".

ד"ר יובל קרניאל, מומחה לאתיקה בתקשורת מהמרכז הבינתחומי, אמר כי "פרשת אדלסון היא קו פרשת מים של התקשורת, בגלל האופן המשפיל שבו אפשר לכופף כלי תקשורת. משהו בחומה של התקשורת נסדק", קרניאל סבור כי לעיתונאים בערוץ 10 אסור היה להתפטר. "הם היו צריכים להגיד 'אני מגן על העבודה העיתונאית שלי ואני לא מתנצל'. זה חלק מהחוסן. הם ויתרו והשאירו אותנו עם השבר הזה".

שלדון אדלסוןצילום: בלומברג

מן הדגיש כי הוא דורש שערוץ 10 יבהיר כי לשידור ההתנצלות לא היה תוקף, ושהרשות השנייה תחקור את הנושא בצורה מעמיקה. הוא גם איים כי העמותה עלולה לעתור לבג"ץ בעניין. "אם הדברים לא יסתייעו, תמיד יש מוסדות נוספים - אחד מהם בירושלים, שהראה אתמול שהוא לא חושש להתערב בנושאים ממשלתיים".

גורם בערוץ 10 התייחס בזלזול לתחקירו של מן. "אנחנו והזכייניות האחרות מקבלים כל הזמן כל מיני פניות ומכתבים ממר מן. עוד לא ממש עמדנו על קנקנו ועל האינטרסים שלו", אמר גורם בערוץ.

הערוץ מסר בתגובה: "נראה שמדובר בשברי מידע מסולף ושמועות חסרות יסוד שחלקן אף גובל בלשון הרע".

מהרשות השנייה נמסר: "הרשות קיימה בדיקה מקיפה ויסודית בעניין פרשת ההתנצלות בערוץ 10. מועצת הרשות קיימה דיונים שכללו שימועים אליהם הוזמנו ונשמעו נציגי הנהלת החברה, דירקטוריון החברה והעורך הראשי המתפטר, מר ראודור בנזימן, בכתב ובעל פה. בהמשך לכך, הרשות נקטה בצעדים שונים הנדרשים מול הדירקטוריון, הנהלת החברה ובכלל, על מנת להבטיח את מעמדה העצמאי של חברת החדשות.

רון לאודר צילום: עופר וקנין

"יודגש כי כל ההליכים והממצאים שננקטו על ידי הרשות השנייה הובאו באופן מלא ושקוף בפני הגורמים הרשמיים בהם הוועדה לביקורת המדינה בדיון שהתקיים בכנסת וכן בפני נציגי מבקר המדינה. הניסיון להטיל דופי בפעולות שננקטו אינו מבוסס ונובע מאי הבנת החוק והכללים, חלוקת התפקידים בין בעלי התפקידים בחברות החדשות לבין הרגולטור וכן אופן היישום בתחום השידורים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker