"הארטיסט" שהמציא את עצמו מחדש

סיפורו של הזוכה באוסקר הוא זה של כל חברה שהטכנולוגיה שינתה לה את המציאות

עדי יופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי יופה

הסרט "הארטיסט" הוא סרט גאוני. על הגאונות הקולנועית שלו דיברו רבות, והיא זו שהביאה לו את הפרס החשוב ביותר בקולנוע – אוסקר על הסרט הטוב ביותר בעולם לשנת 2012.

הוא סרט גאוני, לא רק בגלל הקונספט והחשיבה החדשניים של סרט אילם שיוצא לאקרנים במהלך שנת 2011 וגורם לאנשים לראות 90 דקות בלי אף מילה אחת מדוברת. ולא רק בשל עבודת הבימוי, השחקנים והצילום. ולא רק בגלל העלילה (האילמת) שמצליחה להעביר את הסיפור בעיקר דרך מוסיקה ושפת הגוף, ועוד כמה סטטוסים בודדים שמשובצים שם ליתר ביטחון (שמזכירים את טוויטר ופייסבוק).

הארטיסט הוא גאוני, כי הסיפור המרכזי שבו, הוא הסיפור הכי עכשווי ורלוונטי שיש. כסיפור תקופתי (1927), הוא מספר על שחקן הוליוודי מצליח (בעידן הסרט האילם), שמסרב להשלים עם העובדה, שהדבר הבא היא טכנולוגיה המאפשרת לסרטים להשמיע קול! אט אט, במהלך הסרט, השחקן נופל מגדולתו כשחקן בסרטים שכבר אינם רלוונטיים ומאבד מתהילתו ההוליוודית.

לכל אורך הסרט, האגו והכבוד של השחקן, לא מאפשרים לו להכיר בעובדה כי עליו להתאים את עצמו לעידן החדש. היכולות המצוינות שלו, שהביאו אותו להצלחה הגדולה שלו בעידן הסרט האילם, כבר לא נדרשות בעידן הסרט המדבר. שחקנים חדשים פורצים לקדמת הבמה כל העת, והקהל אחריהם. האיש מבין, כמעט מאוחר מדי, שלא נותר לו אלא להמציא את עצמו מחדש.

זהו סיפור של איש, תאגיד או מותג ולפעמים גם תעשייה שלמה, שלא מזהים את העובדה כי הם מאבדים מהרלוונטיות שלהם (בעיקר בשל שינויים טכנולוגיים המובילים לשינויים בהרגלי הצריכה). הסיפור הזה הוא לב ליבו את הסרט ובעיקר, הדיון הרלוונטי ביותר בעולם של ימינו.

זו ההתמודדות הגדולה של תאגידים ומותגים בשנים האחרונות. אם בתחילת המאה שעברה זה היה הסרט המדבר שדוחק את הסרט האילם, בתחילת המאה הזאת זו תעשיית הסמארטפונים שדוחקת את תעשיית הצילום המסורתי, או תעשיית האפליקציות שמשנה את מודל ההכנסות של תעשיית הסלולר. ייתכן, שזו התחזקות הרשתות החברתיות שמשנה את הדרך בה אנשים משפיעים על מותגים או על משטרים. ואולי הדבר הבא יהיה תעשיית הספרים הדיגיטלית שתשנה לגמרי את תעשיית ספרי הפרינט.

כדי להתמודד נכון עם הטרנד הבא, צריכים תאגידים ומותגים לקחת בחשבון, שאת המציאות אי אפשר לשנות, אלא בעיקר להתאים עצמם אליה. המכניזם של ההתמודדות לא משתנה, רק יכולת ההובלה. עליהם לקחת בחשבון, שישנם כמה שלבים בתהליך שרצוי לאמץ. גם אם אינם נוחים באותו רגע. הנה החשובים שבהם:

1. תזהו מוקדם - החוכמה היא לנתח ולזהות את הטרנד לפני שהוא פורץ. לעיתים, רוב ההשלכות הכבדות של גל גדול שמגיע מולך מורכבות מגורם ההפתעה ("לא צפינו את הנולד", "לא ידענו שזה יקרה לנו") ולאו דווקא ההתמודדות עם הגל עצמו. רוב הזמן, אין לנו שליטה על מה שקורה מבחינה טכנולוגית, אבל יכולת הזיהוי המוקדם מאפשרת הכנה מוקדמת.

2. ותרו על האגו - לעיתים, חברות מסוגלות לזהות מגמות בטיימינג הנכון, אך מסרבות להכיר בעובדה כי מדובר במגמה משמעותית שעשויה לשנות מודלים עסקיים, במקרה הטוב, או את הקטגוריה כולה, במקרה הרע. הנטייה הטבעית, היא להתכחש ולהמשיך להתעלם. זה השלב שבו צריך לוותר על האגו, ולהכיר בנסיבות החדשות.

3. נהלו את ההזדמנות - גם אם רואים את הטרנד מגיע מרחוק, זאת ההזדמנות שלכם לעשות את השינוי. כללי המשחק השתנו, והצרכנים בדרך כלל משנים הרגלים במקביל. לעיתים, ההזדמנות תגיע מפיתוח של מוצרים או שירותים חדשים או לעיתים מאסטרטגיית מיזוגים ורכישות. בכל מקרה, חשוב להיות עם ידיים על ההגה ולא להתנהל בפאסיביות.

4. הצעת ערך חדשה - מי שמבין במגמות, יודע בסופו של דבר שהצעת ערך חדשה, היא התוצר הסופי ביישום המציאות המשתנה. הציעו לשוק וללקוחות שלכם הצעת ערך חדשה שמתאימה לתנאי השוק החדשים. את המציאות אתם לא יכולים לשנות, אלא רק לנצל ממנה את המיטב.


הכותבת היא מומחית לחיזוי טרנדים ולחדשנות מוצרית

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker