ארגון העיתונאים מאיים: נתבע את עורך ynet בעקבות הפיטורים - מדיה ושיווק - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ארגון העיתונאים מאיים: נתבע את עורך ynet בעקבות הפיטורים

(עדכון) עורכים וכתבים פוטרו לאחר שהחלו ליזום הצטרפות של עיתונאי האתר לארגון ■ ynet בתגובה: מדובר בצעדי התייעלות וקיצוצים"

45תגובות

(עדכון) ארגון העיתונאים החדש שהוקם במסגרת ההסתדרות יוצא למאבק למען העיתונאים שפוטרו היום באתר ynet לאחר שהחלו ליזום הצטרפות של עיתונאי האתר לארגון.
 
באתר הבהירו היום כי הפיטורים אינם קשורים להתארגנות ונעשו כצעד התייעלות. אך הארגון היפנה היום מכתב לעורך ynet, יון פדר, שבו הם הוא נדרש "לבטל את ההחלטה לפטר את מובילי ההתארגנות באתר". הארגון הודיע במכתב כי "בכוונתו לנקוט בכל האמצעים הדרושים, לרבות תביעה אישית נגד עורך ynet, אם לא יפסק לאלתר הניסיון לפגיעה בזכות ההתארגנות בדרך קלוקלת של פגיעה בעיתונאים ותיקים ומוערכים".
 
בארגון העיתונאים אומרים כי שלושה עיתונאים שהובילו את מהלך ההתאגדות באתר הוזמנו לשימוע היום. מדובר על עורכת דף הבית אראלה גניסלב ועורך ערוץ המחשבים יהונתן זילבר. במקביל, פוטר גם העיתונאי תני גולדשטיין. בארגון אומרים כי שלושת העיתונאים היו בין קבוצת של עיתונאים ב-ynet שהובילו את מהלך ההתאגדות.
 
עו"ד אמיר בשה ואלי כהן, המייצגים את ארגון העיתונאים, כתב לעורך ynet יון פדר: "צל קודר מרחף מעל לראשיהם של העיתונאים שעה שמדובר בעובדים שלקחו רק השבוע חלק פעיל כדין בהתארגנות עובדי ידיעות אינטרנט במסגרת ארגון עובדים - ארגון העיתונאים בישראל ... מיותר לציין, כי פעילות עובד במסגרת ארגון עובדים הינה פעילות כדין ואל לו למעסיק לפגוע בשערה משערות ראשו של עובד שעושה כן.

דרור ארצי, ג'יני

"מהתנהלותכם הבוקר, עולה כי מבוקש על ידכם לגדוע את התארגנות העובדים באיבה וזאת באמצעות פגיעה ישירה בבטן הרכה של התארגנות העובדים - בעובדים שהם ממחוללי ההתארגנות והרוח החיה מאחוריה והכל מתוך מטרת-על - להילחם בהתארגנות העובדים באמצעות זימון עובדים לשימועים לקראת פיטורים ושבירת מטה לחמם, ויהי מה: גם אם מדובר בפיטורים ללא עילה אמיתית, גם אם מדובר בעובדים ותיקים ומצוינים והכל, על מנת להקריב אותם ואת פרנסתם במאבק של ההנהלה נגד התארגנות העובדים בחצרה. כל האמור לעיל מביא אותנו למסקנה העגומה כי מדובר באמצעי לחץ ואיומים כלפי ציבור העובדים בכללותו מתוך מטרה לשבור את התארגנותם הלגיטימית במסגרת ארגון עובדים".
 
עוד הוסיפו עורכי הדין כי "בנסיבות אלה, הרינו להודיעך, כי ארגון העיתונאים בישראל-ההסתדרות החדשה רואה בך, כנושא משרה בידיעות אינטרנט הפועל כאמור, אחראי באופן אישי לכל נזק שיגרם לעובדים כתוצאה מפועלותיך ובכוונתם לנקוט בכל האמצעיים העומדים לרשותם, לרבות תביעה אישית כלפיך בגין הפגיעה הקשה בחופש ההתארגנות, וזאת בסכום הפיצוי המרבי הקבוע בחוק (200 אלף שקל לכל מקרה של הפרת החוק)". אנשי הארגון ביקשו מפדר לפתור את הנושא בהידברות ולאפשר לעובדים להתארגן.

עד כה, הצטרפו לארגון העיתונאים כ-500 עיתונאים, בהם מ"ידיעות אחרונות". שני העורכים והכתב שפוטרו היו בין מארגני ההחתמה להסתדרות. באתר החליטו להיאבק ביוזמה ולפטרם. היום הם זומנו לשימוע ובו במקום נמסרה להם הודעה על פיטוריהם. למפוטרים נמסרו סיבות אחרות לפיטורים, כמו קיצוצים והתייעלות אך הם משוכנעים כי העילה לפיטורים היא ההצטרפות לארגון העיתונאים, ובכוונתם להיאבק בהחלטה.

במכתב ששלח היום העורך הראשי של ynet לעובדי האתר, נכתב: "כפי שמן הסתם כבר נפוצה השמועה, אנחנו נאלצים לבצע הבוקר סדרה מסוימת, נוספת, של שיחות שימוע, לאור כוונתנו לפטר כמה מטובי עמיתנו. המהלך מתבצע במערכת, באגף המסחרי וב-winwin.
 
"במידה שההליך אכן יסתיים, במקצתו או ברובו, בהוצאה לפועל של פיטורין, מדובר יהיה בקריעה בבשר החי ממש. ואין זה נוסח לתפארת המליצה אלא ממשי לגמרי, וזאת בהתייחס לשיחות שימוע שהתנהלו עם כמה מן הטובים שבחברינו.
 
"סיבת המהלך היא צעדי התייעלות קשים שנכפו עלינו השבוע בשל האטה דרמטית בשוק הפרסום. למעשה, כל שוק התקשורת נמצא בימים אלה בבעיה חמורה, ומודלים שונים של קיצוצים והתייעלות מונהגים כעת בכל גופי המדיה. אשר לנו, המצב בשוק הפרסום קשה במיוחד, וההשלכותיו כואבות במיוחד. אך אנחנו תקווה שהצעדים היום יאפשרו לנו לשמור על שלמותו והישרדותו של הארגון ושל כולנו. השלב הכואב שנאלצנו לבצע הבוקר הוא שיאו של מהלך ההתייעלות שהתחלנו בו לפני כחודשיים, ואנחנו רוצים לקוות שבזאת עברנו את עיקרו של הגל הקשה ושכעת התייצבנו".

מ-ynet נמסר בתגובה: "לצד קיצוצים בכלל גופי התקשורת בישראל בהם חדשות 2, ערוץ 10 ווואלה, גם אתר ynet עובר תהליך התייעלות במסגרתו נעשים בימים אלה מהלכי צמצום נקודתיים בעקבות המצב בשוק הפרסום. חשוב להדגיש כי אין כל קשר בין התארגנות כזו או אחרת למהלך עצמו". באתר מסבירים כי מדובר בצעד של התייעלות לאחר גל קיצוצים של 10% בסוף 2011 לאור המצב בשוק המדיה.

עוה"ד אייל שטרנברג, מומחה לדיני עבודה ממשרד איתן מהולל & שדות, אומר בהקשר למקרה כי חוק ההסכמים הקיבוציים קובע מפורשות כי מעביד לא יפטר עובד לאור פעילותו לצורך הקמת ארגון עובדים או ועד עובדים. לדבריו, עם הפרת הסעיף רשאי בית הדין לעבודה גם להוציא צו מניעה כנגד הפיטורים וגם פיצויים ללא הוכחת נזק בגין הפיטורים וזאת בנוסף לכל צעד.

לדברי שטרנברג, במקרה דומה לפרשת ynet כבר נתן בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב צו להחזרת עובדים לעבודה, וזוהי ההלכה היום. שטרנברג מוסיף כי לפי הפרסומים, העובדים גם זומנו לשימוע ופוטרו באותו היום - כאשר על פניו גם זהו הליך לא נאות משום ששימוע צריך לתת לעובד אפשרות נאותה להעלות את טענותיו. "נראה כי זימון ופיטורים באותו היום לא עומדים בכללי ההזדמנות ה'נאותה'". הוא הוסיף כי "במקרה של עיתונאים, העקרונות הללו אף ברורים יותר לאור היותם באופן מסורתי עובדים שקשה להם להתאגד לאור הצורך שלהם להיחשב אובייקטיביים במהלך עבודתם".

"להנהלת ynet לא היה ידוע בשום שלב על ההתארגנות של העובדים להקמת ועד", אמר היום ל-TheMarker יון פדר, עורך ynet. "אילו היינו יודעים על כך שעובד בכיר פנה במכתב לעובדים מסוימים וזימנם להצטרף לוועד שכזה, אני בספק גדול אם הזימון לשימוע היה זה יוצא אל הפועל". פדר הדגיש כי יקבלו החלטות לגבי הפיטורים בהמשך.

באתר שבו והבהירו היום כי "ראשי אתר ynet לא ידעו על כל התארגנות של מי מעובדיו שכן במידה והיה נודע על כך מראש היה מדובר בעבירה פלילית. כל הטענות על מעשה בכוונה תחילה משוללות כל קשר למציאות. ככלל רוב המזומנים לשימוע או שאינם עיתונאים ושייכים לאגף המסחרי, או שאינם קשורים להתארגנות. ynet מנהל בחודש האחרון הליך מקיף של התייעלות כדי לעמוד במצב החדש אליו נקלע שוק הפרסום. במסגרת המהלך פוטרו מספר ניכר של עובדים מאגפי ההנהלה המסחר ולוח winwin. במהלך היום התבצע שלב נוסף ויש לקוות שסופי פוטרו עוד כמה וכמה עובדים מכלל אגפי החברה כולל המסחר, winwin והמערכת, ובכללם גם בכירים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#