מדוע נענע10 לא העלה תחקירים הקשורים במקורבים לאי.די.בי ודנקנר?

בערוץ 10 ובנענע10 שוללים התערבות זרה בהעלאת התכנים. מנכ"ל נענע10, גיא אליאב: "מחלקת הייעוץ המשפטי של חברת חדשות 10 מחליטה מה עולה ומה לא עולה לאתר"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

>> אתר האינטרנט נענע10, שבו משולבים תוכני הווידאו של ערוץ 10, לא העלה לרשת שני תחקירים משמעותיים ששודרו באחרונה בתוכנית "המקור" שמגישים העיתונאים רביב דרוקר ומיקי רוזנטל בערוץ: התחקיר על יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ובת זוגתו, רווית דום, ששודר בדצמבר 2011, והתחקיר ששודר ביום שלישי על חברת נשר. את שתי הכתבות לא ניתן למצוא גם בארכיון התוכנית באתר.

לשם השוואה, תחקירים אחרים שערכו עיתונאי "המקור" לאורך השנים דווקא מופיעים באתר. עם אלה נמנים שני התחקירים ששודרו ב-2011 בפרשת מימון נסיעותיו בעולם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שזכתה לשם "ביביטורס", וכן תחקירים מהעונה הנוכחית, בהם אלה שעסקו בניצב בדימוס יעקב בורובסקי ובהסדרי החוב שמבקש יצחק תשובה.

רביב דרוקר

בתחקיר על מונופול המלט נשר, ששודר השבוע ביום שלישי, נחשף כי המחיר שבו מוכרת החברה את שקי המלט לרשות הפלסטינית נמוך בהרבה מהמחיר שבו היא מוכרת בישראל. בנוסף נחשף בתחקיר כי החברה דואגת להשתת היטלי יבוא מלט לישראל ומעורבת במעברי הגבול ובמעבר של ספקים המעבירים משאיות מלט. נשר נשלטת על ידי אי.די.בי, שבשליטת נוחי דנקנר ומשפחת לבנת. בנוסף נטען בתחקיר כי בקבוצה מועסקים שורה של אישי ציבור לשעבר, בהם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט והרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין-שחק.

התחקיר על עיני כלל פרטים לגבי התנהלותו בכל הקשור לקידומה המקצועי של דום. בתחקיר נטען כי בת זוגו של יו"ר ההסתדרות מונתה למנכ"לית רשת בתי הספר עמל, שבבעלות ההסתדרות, מבלי שיהיה לה ניסיון חינוכי וניהולי, וכן הוצגו ממצאים לגבי כשלים בהתנהלותה. התחקיר לא עלה לאתר נענע10, אך הוא מופיע באופן פיראטי באתר יוטיוב. בנוסף, דרוקר העלה את תמלול התוכנית לבלוג האישי שלו, לאחר שהסביר כי לא ניתן להעלות את התחקיר לנענע10.

לאנשי אי.די.בי יש קשר ליו"ר ההסתדרות: מנכ"ל אי.די.בי, חיים גבריאלי, מיודד עם עיני; בנו של עיני, עומרי, הועסק עד 2010 כעוזר למשנה למנכ"ל אי.די.בי תיירות; ועזרא עיני, אחיו של עופר, שימש איש שיווק בכיר בחברת סלקום שבשליטת אי.די.בי.

נענע10 נמצא מאז 2007 בשליטה משותפת של ערוץ 10 ונטויז'ן, שהתמזגה עם חברת סלקום - שבשליטת קבוצת אי.די.בי. האתר מעלה באופן שוטף כמעט את כל תוכני הווידאו של ערוץ 10 - למעט אלה שאין לערוץ זכויות יוצרים מלאות עליהם, כמו התוכניות של אמנון לוי.

בערוץ ובאתר אמרו אתמול כי הרקע לאי-העלאת תכנים מהתוכנית "המקור" נובע מוויכוח בין הצדדים לגבי האחריות המשפטית במקרה של תביעת דיבה. לדבריהם, הנושא עלה לדיון לאחר התחקירים של דרוקר ב"המקור" בפרשת "ביביטורס", ששודרו במארס 2011. בעקבות התחקירים הגיש נתניהו תביעת דיבה נגד הערוץ בסך 3.5 מיליון שקל, וכלל בה כנתבע גם את אתר נענע10, שהעלה את שני התחקירים לאתר.

בין נענע10 לערוץ 10 לא קיים הסכם משפטי המסדיר את נושא האחריות והנשיאה בנזק במקרה של תביעות משפטיות. מצב זה גרר בעבר עימותים בין הצדדים לגבי נשיאה באחריות בתביעה. בעקבות כך, לפי בכירים בערוץ 10, הוחלט באתר כי מחלקת הייעוץ המשפטי של הערוץ תעדכן את האתר בכל מקרה שבו קיים סיכון משפטי גבוה - ובמקרים כאלה האתר לא יעלה את התכנים לרשת.

לדברי מנכ"ל נענע10, גיא אליאב, "יש שני פרמטרים לאי העלאת התכנים לאתר - זכויות שידור וחשיפה לתביעה משפטית. מחלקת הייעוץ המשפטי של חברת חדשות 10 מחליטה מה עולה ומה לא עולה לאתר".לדבריו, גם התחקיר על נשר לא יעלה לאתר בשל החלטת חברת החדשות של ערוץ 10. אליאב שלל לחלוטין אפשרות להתערבות זרה מצד הבעלים במערכת שיקולי התוכן של האתר.

מאי.די.בי נמסר בתגובה: "איננו קשורים או מעורבים בתכנים של נענע10, ולכן הפנייה אינה ראויה להתייחסות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker