הרשות השנייה הורתה היום לזכייניות הטלוויזיה שלא לשוב ולשדר את הפרסומת המלאה של חברת הביטוח הפניקס לביטוח ייעודי לחולי סרטן בו נעשה שימוש בהפחדה וזאת עד לקבלת אישור מהרשות.

אתמול פורסם ב-TheMarker כי נגד הפרסום הוגשו תלונות רבות בשל טענות כי הוא עושה "שימוש ציני ומרושע במחלה כה אכזרית וקשה". בשלב זה תוכל החברה לשדר את התשדיר המקוצץ שכולל רק את הפרטים האינפורמטיביים.

פרסומת הפניקסצילום: מתוך הפרסומת ל"צוות מנצח" של הפניקס

הפרסומת ששודרה בשבוע האחרון מקדמת שירות חדש של הפניקס, ביטוח ייעודי למחלת הסרטן, שכולל פיצוי כספי לחולים וכן ליווי אישי וניהול התיק הרפואי של החולה. הפרסומת נפתחת בשלושה שחקנים המתחננים בקול רועד: "לא אני! אל תבחר בי!", "אני לא רוצה להיבחר!" ו"אני לא מסוגלת להתמודד עם זה!".

מיד לאחר מכן מכריזה הקריינית כי "אף אחד לא רוצה אבל אחד מכל שלושה אנשים בישראל עלול להיבחר על ידי הסרטן - אל תבחרו לעבור את זה לבד. לראשונה בישראל: ניהול אישי וטיפול צמוד במשך כל התהליך של צוות מומחים מאסותא".

בעקבות הפרסום התלוננו צופים רבים נגד הפרסומת ואף הביעו זאת על הקיר של חברת הפניקס בפייסבוק: "שימוש ציני ומרושע במחלה כה אכזרית וקשה. איבדתי בן אדם יקר", כתב אחד מהם, "למה ילדים צריכים לראות את זה?".

בתגובה אחרת נכתב: "הפרסומת שלכם מזעזעת, חסרת התחשבות ופשוט אכזרית. אני בעד פרסום והעלאת מודעות בנושא - אבל יש דברים שעוברים את גבול הטעם הטוב".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, הצטרף למגנים ואמר: "הקמפיין יוצר תחושה מטעה שלפיה אם תצטרך להתמודד עם הסרטן תוכל להתמודד אתו טוב רק במידה שיהיה לך ביטוח פרטי. זה כמובן מצג מעוות כי גם רוב בעלי הביטוח הפרטי מבצעים את כל הטיפולים והליווי בתוך המערכת הציבורית. זה ניסיון לבלבל את הציבור ולהגיד לו שבמחלה המפחידה הזו יש רק סיכוי אחד להינצל. זה חוסר אחריות - והקמפיין הזה צריך לרדת מהמסך. זו הפחדה למטרות שיווקיות וזה מוכיח שוב את הצורך שלנו לעשות רגולציה הרבה יותר טובה על ביטוחי הבריאות הפרטיים".

היום הודיעה הרשות השנייה כי "בעקבות פניות שהגיעו לרשות השנייה ולנציב פניות הציבור בעניין התשדיר של חברת הביטוח הפניקס, אשר הביעו מורת רוח מתוכנו ומאופיו הרשות בדקה את התשדיר ומצאה כי ישנה בעייתיות בשל חשש להפחדה ופגיעה ברגשות הציבור. לנוכח הודעת הזכיינים שהתשדיר משודר במתכונתנו הקצרה וכולל את החלק האינפורמטיבי בלבד - הרשות הנחתה את הזכיינים כי ניתן יהיה להמשיך ולשדרו במתכונת זו בלבד. במידה וירצו לשוב ולשדר את הגרסה המלאה של התשדיר יידרשו להגישו לרשות לצורך אישורו בטרם שידורו מחדש".

מהפניקס נמסר כי:  "קיבלנו את פניית הרשות ואנו לומדים אותה. חשוב לציין כי התשדיר לא נפסל לשידור אלא רק הנוסח המורחב שלו, אשר ממילא הקרנתו נסתיימה זה מכבר. בשלב זה משודר הנוסח המקוצר אשר ימשיך להיות משודר גם כעת".

"הפניקס התגייסה למלחמה במחלת הסרטן ומציעה פתרון מקיף, איכותי וחשוב מכל: במחיר נמוך ושווה לכל נפש. פתרון זה ניתן באמצעות סדרת כיסויים שיש בהם מימד רחב של חדשנות. שכיחות הופעת המחלה אכן מפתיעה את הציבור והיא הובאה בפניו לראשונה ע"י מנכ"ל משרד הבריאות, במסיבת עיתונאים שערך המשרד".

"הפניקס נקטה בדרך של ציטוט תוצאות המחקר, כפי שאלו הוצגו ע"י מנכ"ל משרד הבריאות, הואיל ואנו סבורים שמלחמה במחלה קשה זו היא חשובה, ראויה ומתבקשת. לשם כך הושקעו משאבים עצומים בפיתוח פתרון ביטוחי חדשני וייחודי, בשיתוף פעולה יחיד מסוגו בין הפניקס לבין מומחי המכון האונקולוגי של המרכז הרפואי אסותא".

"סדרת הכיסויים הרפואיים החדשים שמוצעת לציבור, הינה המקיפה מסוגה בישראל ונותנת מענה יחיד במינו לצרכיהם של החולים במחלה. לראשונה בישראל, חברת ביטוח נוטלת על עצמה את האחריות לטיפול וליווי החולים, ומשקיעה משאבים עצומים בפיתוח סדרת כלים רחבה ומשמעותית לצורך התמודדות זו הפוקדת אחד מכל שלושה אזרחים בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker