DLD 2012 |

"בגוגל יכולים ללכת לשבוע לים - אם אצלנו יילכו לים, גרופון תקרוס"

אנדרו מייסון, יזם והמנכ"ל של גרופון: "יש לנו פעילות שמאפשרת לעסקים לנתח את הפעילות שלהם ואנחנו משתמשים בזה בכדי לנתח ולנבא כמה כסף ניתן יהיה לעשות"

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון קלינגבייל

אנדרו מייסון, היזם והמנכ"ל של גרופון, הגיע לכנס DLD במינכן אחרי שנה עמוסה. גרופון הרחיבה את הפעילות שלה והנפיקה בנובמבר - מה שהיה האירוע החשוב ביותר בתעשיית האינטרנט ב-2011. אבל מאז נראה שהחברה לא בטוח תעמוד בציפיות.

היום אמר מייסון בכנס כי "גרופון התקדמה מאוד מאז שהשקנו לפני 3 שנים. אז נתנו דיל ביום בערים בהם עבדנו. היום, אנחנו יותר מקום מסחר מאשר חברה של דילים. אנחנו חושבים שעוד חמש שנים אנשים יקנו בצורה מאוד לוקלית. זה ישנה את המסחר ויהיה מאוד קשור לטכנולוגיה ולחיבור לסלולרי. אנחנו חושבים שגרופון על מאות מיליוני המשתמשים שלה תהיה שם ותשנה את הדרך בה אנשים קונים ותכניס עוד קונים ובתקווה תעשה עוד כסף".

צילום: Bloomberg

מייסון התייחס לטענה שגרופון בעצם איננה חברה טכנולוגית. "גרופון היא חברה טכנולוגית אבל הבסיס של פעילותה הוא אופ ליין. האנשים של גוגל יכולים ללכת לשבוע לים. אם העובדים שלנו יילכו לים, החברה תקרוס. הרבה מהעבודה שלנו קשורה לפעילות של מכירות ושיווק. לכן, במובן הזה אפשר לומר שאיננו חברה טכנולוגית. זאת חברה שעושה חיבור בין טכנולוגיה לפעילות אנושית. המוצרים החדשים שלנו כמו דוח גרופון״ משלבים הרבה טכנולוגיה״.

מייסון התייחס לסקפטיות בחודשים האחרונים לגבי גרופון והשיב לשאלה האם באמת לחברה יש מודל עסקי. ״אני קראתי עיתונים בחודשים האחרונים וראיתי איך אנשים עוברים מלהיות כמו להקת מעודדות למאוד ביקורתיים. אנחנו לא חברה מושלמת, אבל חשבתי שחלק גדול מהביקורת לא נכון. גם היינו בתקופה לפני הנפקה שאסור לדבר וזה היה מאוד מתסכל".

חלק גדול מהקהל באולם בו דיבר מייסון הצביע כאשר המנחה שאל האם הם סקפטים לגבי העתיד של גרופון. מייסון התבקש להתייחס לשאלה האם לחברה יש מודל יציב שישאר לעתיד וכן לכך שהמשקיעים משכו מהחברה כסף אחרי ההנפקה מה שגרם לכך שהיה נראה שהמשקיעים לא מאמינים בה. מייסון שאל בתגובה: "אם אשיב על השאלות האלו, תאמינו בגרופון?", ואז הוסיף: "זה לא משנה אם אתם לא מבינים. ת'כלס, אנחנו מסתכלים במודל ורואים את המספרים. המון חברות חושבות שהן יכולות לעשות זאת גם, אבל מסתבר שלא כולם מצליחים. אם תסתכלו על היחס בין מי שניסו לחברות שהצליחו, תראו שהיחס גרוע יותר מאשר בתחומים אחרים".

״אני זוכר שכאשר פייסבוק השיקה את הדילים, העיתונים הכריזו שגרופון עומדת לקרוס. ראו מה קרה. זה חלק חשוב ממה שאנשים מעדיפים להתעלם ממנו. לכו ותראו איך חברות אחרות מצליחות. אני באמת מאמין שהתחרות הגדולה ביותר שלנו היא אנחנו - אם לא נצליח זה כי נכשלנו בהוצאה לפועל של הרעיון".

"לגבי העובדה שלקחנו את הכסף - לדעתי זה דווקא בסדר. לקחתי כסף מהשולחן. זה מאפשר לי לא לחשוב על כסף יותר. ככה אפשר לבנות חברות לנצח. זה מוריד את הלחץ הכספי מהיזמים ומאפשר להם לא למכור את החברה ולפתח אותה. בעולם כיום כולם רוצים למכור את החברה למיקרוסופט או גוגל. אנחנו לא עשינו זאת. אם לא היינו מאמינים בחברה היינו יכולים למכור את כולה ולצאת ממנה

"לאורך השנים היתה דרישה רבה ממשקיעים להכנס לחברה. יכולנו למכור להם. היינו מרוויחים אנשים חכמים שמצטרפים להנהלה. היינו יכולים לחזק את הסיפור של גרופון מול התקשורת. לא עשינו זאת. מוזרה לי הטענה שאנחנו דופקים את המשקיעים שמכרנו להם מניות״.

״עובדים אצלנו 10,000 עובדים ואנחנו קיימים רק 3 שנים״, הצהיר מייסון וזכה לתשואות הקהל. ״השוק המקומי הוא הדבר הכי מעניין היום ואנחנו מצאנו את המודל לזה״. מייסון נשאל איך עובד המודל והשיב: ״האחים מארק והולי (מארק, אוליבר ואלכסנדר סלוור הם משקיעים בחברות. הם מכרו את אתר סיטי דיל הגרמני לגרופון, הפכו למנהלים האחראים לפעילות הבינלאומית של גרופון וגרפו מיליארד דולר בהנפקה של גרופון - ס"ק) הם המנהלים בכל העולם של גורופון. אנשים צריכים להבין שהרעיון הוא הדבר הכי פשוט. ההוצאה לפועל היא הדבר החשוב. מארק ואולי הם הם טובים בהוצאה לפועל. אני מסתכל עליהם וחושב שהם לא אנושיים״.

מייסון התייחס לתחומי הפעילות החדשים שאליהם נכנס אתר גרופון: "אנחנו עכשיו נכנסים לכרטיסי בונוסים בארה"ב. אתה קונה ומקבל נקודות בונוס יש לכרטיס האשראי. בעלי העסקים גם עכשו מקבלים מאיתנו המון מידע שעוזר להם לפעול נכון. אנחנו קוראים לזה 'טריי פורס'. זה נותן המון ערך לעסקים מקומיים ומאפשר להם גם לדעת מה קורה באזור שלהם".

משרדי גרופוןצילום: יח"צ

״אנחנו עכשו מתמקדים בצורה אובססית באופן שבו אפשר להשתמש במידע שיש לנו בכדי שהעסקים שעובדים איתנו יפעלו בצורה נכונה יותר וינהלו נכון יותר את העסק שלהם. יש לנו פעילות שמאפשרת לעסקים לנתח את הפעילות שלהם ואנחנו משתמשים בזה בכדי לנתח ולנבא כמה כסף ניתן יהיה לעשות. גילנו שזה משפר פלאים את הפעילות העסקית שעסקים מציעים אצלנו והעסקים שמשתמשים בזה נהנים יותר״.

מייסון התייחס למה שגורם לו צער: "גרופון בסופו של דבר היא סוג של פרסום ולכן עצוב לי כאשר מתפרסמים סיפורים על עסקים ולקוחות שלא מרוצים, אבל יש הרבה יותר עסקים שעובדים איתנו שוב ושוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker