אמיר טייג
נתי טוקר

המשבר הקיומי של ערוץ 10 מקבל תפנית מעניינת: מנשה סמירה, מנכ"ל הרשות השנייה, מקדם יוזמה שלפיה הרשות תשתלט על ערוץ 10 ותנהל אותה למשך שנה, עד שהערוץ יוכל לנסות ולקבל רישיון שידורים קבוע - כך נודע ל-TheMarker.

על פי ההצעה של סמירה, הרשות השנייה תמונה כנאמן שייקבל לידיו את השליטה בערוץ והיא תהיה אחראית על הניהול השוטף של הערוץ במהלך תקופת הביניים עד קבלת הרישיון. המטרה המרכזית של פתרון זה היא שימור מעמדה של חברת החדשות של ערוץ 10.

מנשה סמירהצילום: אמיל סלמן

תוכנית זו נידונה אתמול (על ידי סמירה, הנהלת ערוץ 10 ובעלי המניות שלה. ייתכן כי מהלך זה ידרוש מבעלי המניות של ערוץ 10 לפנות לבית המשפט בבקשה להקפאת הליכים, וכן המלצה של בעלי המניות למנות את הרשות השנייה כמנהל נאמן לערוץ.

בקופתה של הרשות השנייה היו בסוף 2010 כ-30 מיליון שקל במזומן, ובנוסף כ-45 מיליון שקל שיועדו למטרות שונות, כמו הרחבת מערך עיד"ן פלוס ותשלום להפקות שונות. סכומים אלה, או חלקם, עשויים לשמש את הרשות למימון פעילות הערוץ בתקופת הנאמנות. כמו כן, לרשות עצמה כמות גדולה יחסית של הפקות מקור שעשויות למלא את המסך של ערוץ 10 בשנה הקרובה. אם אכן תמונה הרשות השנייה כנאמן מפעיל של הערוץ, צפויה הרשות השנייה להוביל הקלות רגולטוריות ולפעול להגמשת התנאים שלפיהם פועל הערוץ. הגמשה זו צפויה להשפיע גם על רשת וקשת.

"הרשות השנייה במסגרת תפקידה בוחנת את כל החלופות והמשמעויות האפשריות לגבי המשך השידורים בערוץ 10. אנחנו יודעים שזו אחת האופציות, אבל הבדיקות שעשינו עד עכשיו מעלות שזה לא נראה מעשי. אנחנו לא רוצים להגיע לזה", אומר יו"ר הרשות השנייה, אילן אבישר. "בשלב זה הרשות מתמקדת במציאת פתרון שייאפשר את המשך השידורים של הערוץ עד המעבר לרישיונות. אנחנו נצטרך לבדוק את זה בצורה יותר יסודית. ייתכן שזו תהיה אחת הברירות אם לא יהיה מוצא אחרון. השאלה היא מה אנחנו רוצים מבחינת התוצאה הרצויה על המסך. אם התוצאה תהיה שידורים עלובים שרק יגרמו מבוכה, אז אין טעם. צריך לבדוק את היכולת להציע מגוון שידורים מכובד ואת האפשרות להפעיל חברת חדשות. לא נרצה להתבזות".

אבישר מסביר כי עיקר הבעיה היא במימוש המהלך. "אני לא בטוח שאין אפשרות חוקית לעשות זאת, אבל זה לא יכול להיות בלי שיתוף פעולה של ערוץ 10 ואני לא חושב שהערוץ ישתף פעולה עם מהלך כזה", הוא אומר. "כעת טווח ההצעות הן מיציאה למכרז כך שגורם חדש יפעיל את הערוץ למשך שנה עד שהרשות השנייה תפעיל את השידורים. הסיכויים הם קלושים לשתי האפשרויות".

מערוץ 10 נמסר: "לאור ההצלחה של רשות השידור, כנראה שכעת מעוניינים להקים רשות שידור נוספת".

במקביל, מנסים ברשות להוביל מהלך שייאפשר לערוץ 10 להמשיך לפעול במשך כשנה בזיכיון - כלומר שזיכיונו לא יישלל למרות אי-תשלום החובות. ואולם במצב כזה ברור כי הערוץ לא יוכל לקבל רישיון שידור מ-2013. בערוץ לא מעוניינים בפתרון מעין זה, כפי שהסביר בכיר בערוץ: "אף בעל מניות או משקיע לא ירצה להפסיד כסף עוד שנה בלי שיהיה אופק עסקי ברישיון".

יוסי ורשבסקי

בנוסף, לא הסתיימו הניסיונות להמשיך את פעילות הערוץ באמצעות שינוי חקיקה. הח"כים איתן כבל (העבודה) ונחמן שי (קדימה), מובילים יוזמת חקיקה שלפיה יומרו חובות ערוץ 10 להשקעות נוספות בהפקות מקור מקומיות. הצעת חוק זו צפויה לעלות לדיון ביום ראשון הקרוב בוועדת השרים לחקיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker