שנתיים אחרי שהגיעה: גאפ ישראל נמכרה לזארה ב-40 מ' ש'

כאשר נכנסה הרשת לישראל, נדמה היה בהצלחה כי יהיה מדובר בהצלחה מסחררת ■ אולם שנתיים חלפו והחברה פתחה בישראל חמש חנויות בלבד ומזה שנה שלא פתחה חנות חדשה

עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת-מזריץ

שנתיים אחרי שנכנסה לישראל וחודשים אחרי שהיא מנסה להימכר, פעילות גאפ ישראל של אלביט הדמיה, שבבעלות מוטי זיסר, נמכרה לזארה ישראל של ג'ואי שוובל. העסקה בוצעה לפי שווי של 40 מיליון שקל. בהתאם להסכם, גוטקס, המחזיקה גם בזיכיון של מותג האופנה זארה, תשלם במועד הסגירה כ-26 מיליון שקל, ותוספת שווי מוסכם של המלאי ביום סגירת העסקה, אשר מוערך בכ-14 מיליון שקל. 

צילום: טס שפלן

התמורה האמורה כפופה להתאמות נוספות בהתבסס על הערך המוסכם של ההון החוזר המיוחס לפעילות Gap ביום סגירת העסקה. העסקה צפויה להיסגר במהלך חודש פברואר 2012, והיא כפופה לאישורו של הממונה על ההגבלים העסקיים, וכן השלמת מספר תנאים מתלים נוספים לסגירת העסקה.

מאלביט הדמיה נמסר כי תמשיך להחזיק ולנהל את פעילות הקמעונאות של המותג MANGO בישראל. עוד מסרה כי "יש לציין כי במהלך החודשים האחרונים חל שיפור משמעותי בתוצאות הכספיות המיוחסות לפעילות מותג זה, אשר מופץ ב-25 חנויות".

כבר מזה שנה שפעילות גאפ בישראל, המנוהלת בחטיבת המסחר והקמעונאות של אלביט הדמיה, עומדת על המדף והוצעה לגורמים רבים. בין הדיווחים על בכירים בענף האופנה והקמעונות כרוכשים פוטנציאלים של הפעילות הקמעונית של אלביט הוזכרו גבי רוטר מקסטרו, גאון אחזקות, קבוצת פוקס והמשביר לצרכן.

בפברואר 2011, התייחס המנכ"ל המשותף באלביט הדמיה, דודי מחלוף, לפעילותה של אלביט מסחר וקמעונות, הכוללת את גאפ, מנגו ומותג הג'ינס ג'י סטאר. בראיון ל-TheMarker אמר מחלוף כי "במסגרת ההחלטה של התמקדות בנדל"ן בארה"ב, בהודו ובמזרח אירופה, לצד ייצוב אלביט מדיקל, הגענו למסקנה שאין לנו יתרון בלהחזיק בחטיבה כזאת. אף שאנחנו ממשיכים לפרוס את גאפ עם חנויות חדשות, החלטנו שעדיף להיכנס לשיתוף פעולה או לבצע אקזיט עם אחד הגופים האחרים, וייתכן שזה יקרה כבר השנה".

כשנכנסה לישראל לפני כשנתיים נדמה היה בהצלחה כי יהיה מדובר בהצלחה מסחררת - מחוץ לחנות, בשדרות ממילא בירושלים, התגודדו ביום הפתיחה עשרות אנשים שקיבלו הזמנה לאירוע ההשקה בדיוור ישיר. הפדיון בארבע השעות הראשונות שבהן פעלה החנות באותו יום הסתכם בכרבע מיליון שקל. אולם שנתיים חלפו והחברה פתחה בישראל חמש חנויות בלבד ומזה שנה שלא פתחה חנות חדשה.

החנות האחרונה נפתחה בקניון רננים שברעננה. מאז הוקפא המשא ומתן שקיימה החברה עם קניונים רבים לפתיחת חנויות נוספות. בין השאר התקיים משא ומתן לפתיחת חנויות בקניון הגדול בפתח תקוה, בקניון רחובות ובקניון מלחה בירושלים. החברה חתמה על חוזים לפתיחת חנויות בקניון עיר ימים בנתניה ובקניון של אלי להב בבאר שבע שצפוי להיפתח בעוד כשנתיים.

מנכ"ל אלביט מסחר וקמעונות לשעבר, אריק בן זינו, אמר בפברואר 2010 כי במחצית השנייה של 2010 תיפתח בישראל חנות ראשונה של בננה ריפבליק מקבוצת גאפ. המהלך עדיין לא יצא לפועל.

מדו"חות אלביט הדמיה ל-2010 עלה כי ההכנסות בתחום הקמעונות זינקו ב-50% ל-175 מיליון שקל, בעיקר עקב פתיחת ארבע חנויות של גאפ. עם זאת, ההפסד התפעולי של עסקי הקמעונות צמח ל-23 מיליון שקל ב-2010, לאחר הפסד של יותר מ-15 מיליון שקל ב-2009. ההפסדים של אלביט מסחר וקמעונות בשלוש השנים האחרונות הסתכמו בכ-50 מיליון שקל.

כפי שנחשף ב-TheMarker, בימים האחרונים כי אלי קידר, שכיהן במשך שש שנים כמנכ"ל קבוצת זארה בישראל, עזב את תפקידו כיועץ מיוחד למנכ"ל זארה. כמו כן, כיהן בין לבין לחודשים ספורים כמנכ"ל קבוצת פוקס.

במכתב ששלח ביום חמישי שעבר ירון כרמון, מנכ"ל גאפ ומנגו באלביט, לא התעלם מהסמיכות בין מועד ההודעה לפרסומים על משא ומתן בין זארה לגאפ, והוסיף כי "לאור פניות ממספר עובדים, למען הסדר הטוב ולטובת החברים והחברות שבינינו, חובבי הקונספירציות, אני מבהיר כי אין בין סיום משימתו של אלי לבין הפרסומים האחרונים, קשר ולו קלוש".

קידר הובא לאלביט כשחקן חיזוק רק לפני ארבעה חודשים אחרי שמנכ"ל חטיבת הקמעונאות והמסחר באלביט, אריק בו זינו, עזב את התפקיד. השמועות צפו עם הזמן קידר ימונה למנכ"ל החברה.

ירון כרמון, מנכ"ל חטיבת מסחר וקמעונאות באלביט , מסר: "לא רצינו למכור את מנגו ולכן היא לא נמכרה. נכון שלכל חברה יש מחיר - גם לסלקום יש מחיר לצורך העניין - אבל כרגע אנחנו מתמקדים בהשבחת החברה לאור התוצאות המדהימות שיש לנו בחודשים האחרונים עם גידול של 45% במכירות לעומת שנה שעברה. לגבי ג'י סטאר אין לי מה לעדכן בשלב הזה".

על הסכום אמר כרמון: "אם נסגרה העסקה אנחנו ככל הנראה מרוצים ולראיה לא סגרנו עסקות אחרות עד עתה".

בכל הנוגע למעמד העובדים והאם חלקם יאבדו את מקום עבודתם עקב העסקה אמר כי "איני מדבר עם העובדים שלי דרך העיתון. זה לא מכובד".

בתשובה לשאלה 'למה זארה יצליחו איפה שאלביט הצליחו פחות' אמר: "גאפ מצריכה השקעות אקוויטי מאוד גדולות. היא מאוד מצליחה בארץ בחנויות שהיא מפעילה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום