טובים השניים

יוני סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוני סער

>> לפני כחודש נפתחה בטיימס סקוור שבניו יורק חנות הפופ-אפ של המגזין הטכנולוגי הפופולרי "וויירד" ("Wired"). באולם הענקי והמעוצב בפשטות מוצגים עד סוף תקופת החגים המוצרים שעורכי וכתבי המגזין קבעו שהם המתקדמים והמתוחכמים מסוגם בעולם, אלה המתאימים ביותר לסגנון החיים ולאופי הקוראים של המגזין.

שיתוף הפעולה המתוחכם הזה בין המגזין למותגים שמאחורי המוצרים שבחנות מאפשר למותגים להיחשף ולקדם את עצמם מבלי שייאלצו להעיד על עצמם. עורכי וכתבי המגזין, הנחשב מלך ביצת הגאדג'טים הטכנולוגיים וממליך הטרנדים בתחום, הם המעידים על המותגים ועצם בחירתם היא כמובן אמירה ברורה על מקומו של המותג בסולם היוקרה והשאיפות של גיק מצוי.

"וויירד" מצא דרך חכמה לקדם את עצמו ואת המפרסמים שלו בשיטת שיווק חווייתית, המועילה לשני הצדדים. המגזין זוכה לחשיפת ענק בטיימס סקוור, בפרויקט שלבדו לעולם לא יכול היה לממן, ואילו המפרסמים, המממנים את הפרויקט, זוכים לחשיפה בחנות.

שיתופי פעולה בין מותגים נהפכים כיום לאפיק לגיטימי של מהלכים שיווקיים, מתוך הכרה כי הם הדרך העיקרית להגיע ללקוחות חדשים ולקבל הכרה והערכה מצד קבוצות מטרה חדשות. כבר כתבתי כאן על רעיון ה-F פקטור, הכוח של המלצות חברים על מוצרים. שיתופי הפעולה נעזרים באותה התפישה, אך בדרך מסחרית יותר: לכל מותג יש קהל שבוי, קהל של מעריצים ומכורים לו. כשהמותג מתחבר למותג אחר, קהל מעריציו מקבל את הרעיון כהמלצה של ידיד, ועל כן הוא נכון יותר לאמץ את המותג החדש.

הצורך בהמלצות כדרך להגיע ללקוחות חדשים מחייב אותנו, המשווקים, למצוא דרכים חדשות לייצר את ההמלצות האלה. אמנם, המלצות בין חברים הן המתאימות ביותר כדי להבטיח הצטרפות של לקוחות חדשים, אבל גם החיבור עם מותגים רלוונטיים נוספים, המעידים עלינו ומייצרים לנו תחליף המלצה, הוא דרך לגיטימית לפתיחת דלתות.

המפתח הוא, כמובן, הרלוונטיות של המותגים המשתפים פעולה זה לזה. כך למשל, כשמועדון "הנוסע המתמיד" ממליץ על חברת השכרת רכב או כשמותג אופנה ממליץ ללקוחותיו לכבס את בגדיו באבקת כביסה מסוימת כי היא שומרת על הבגדים שלו. שיתוף פעולה מורכב ואפקטיבי יותר יכול להיות כשמחברים שעון יוקרה למותג רכב יוקרתי ומזמינים את הלקוחות להשקה משותפת של שני המוצרים. הרווח הוא משולש - השעון מעיד על הרכב, הרכב מעיד על השעון והקהל האיכותי המסתובב באירוע מעיד על שניהם.

חיבור נכון חייב להועיל לשני הצדדים ולעמוד בציפיות הלקוחות. המלצת שקר תכשיל את המותג ותפגע במעמדו בקרב לקוחותיו הנאמנים. אבל כשההמלצה טובה ומעידה גם על המותג הממליץ, כולם מרוויחים. במקרה של "וויירד", החיבור וההמלצה - אף שהם מרכיבים בפעולה מסחרית טהורה - הם משמעותיים. כוחו של המגזין כקובע דעה וטרנדים הוא בעל ערך קריטי בבחירת הצרכן ובבניית המותגים שהופיעו בחנות. כמובן, בתקופה של חסכנות כלכלית, הרי שהחיבור גם מחלק את עלויות הפרסום בין המשתתפים.

-

יוני סער הוא הבעלים של קבוצת פרומרקט

מאמרים נוספים ועדכונים בבלוג שלו ב-Cafe TheMarker:

http://yonisaar.cafe.themarker.com

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום