ערוץ 10 בדרך לסגירה - ולרשות השידור מוחקים חוב של 300 מיליון שקל

איגודי היוצרים: "אם נחשיב שנים קודמות - עומד חוב רשות השידור בגין אי השקעה בהפקות מקומיות קנויות על יותר ממיליארד שקל"; נתניהו: "אגרת הרדיו והטלוויזיה תופחת ב-5% שנה הבאה"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר

הממשלה אמנם התעקשה כי ערוץ 10 ישלם את חובותיו בסך של כ-45 מיליון שקל למדינה, אבל ביד אחרת הממשלה מכינה כיום תזכיר חוק שיאפשר מחיקת חובות של רשות השידור מהשקעה בתוכן בסך של כ-300 מיליון שקל ב-2011.

לפי החוק, רשות השידור חייבת להשקיע 36% מהכנסותיה להפקות מקומיות חיצוניות, שהם כ-300 מיליון שקל. בפועל, 85% מתקציב הרשות מופנה להוצאות שכר, ואילו להפקות הוציאו הרשות בשנים האחרונות 10-20 מיליון שקל בלבד - פחות מ-3% מהכנסותיה. מבקר המדינה התייחס לנושא זה בדו"ח האחרון ומתח על זה ביקורת חמורה.

עד כה, החוק איפשר לשר הממונה - במקרה הזה ראש הממשלה בנימין נתניהו - לקבוע כי היקף רכישת ההפקות יהיה נמוך, בהתחשב במצבה הכלכלי של הרשות. ואולם מ-2011 נדרש תיקון בחוק שיאשר זאת. בעקבות כך, הוכן בימים האחרונים תזכיר חוק ממשלתי שאמור לאשר רטוראקטיבי לרשות את החוסרים בהשקה בהפקות חיצוניות.

במכתב ששיגרו איגודי היוצרים ליועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה באמצעות משרד עורכי הדין רזניק, סרטל, סהראי, נכתב כי "בשבוע זה ממש החליטה ועדת הכלכלה שלא לדחות את חובותיו של ערוץ 10 בסך של כ-44 מיליון שקל. החלטה זו מעמידה, כך על פי פרסומים, את ערוץ 10 בסכנת סגירה. אלא שבאותה עת ממש מכינה הממשלה תזכיר חוק במסגרתו מבקשת היא 'למחול', למעשה, לרשות השידור על חוב של כ-300 מיליון שקל רק ל-2011. למעשה, אם ניקח בחשבון גם שנים עברו, ובהם 2008 שבה הופחתו הסכומים בניגוד לחוק, עומד חוב רשות השידור בגין אי השקעה בהפקות מקומיות קנויות על סך של יותר ממיליארד שקל".

מרשות השידור נמסר כי "מוסדות והנהלת רשות השידור עושים ככל שידם משגת על מנת להבריא את הרשות, גם במצב הנוכחי והלא פשוט בו קיימת חוסר בהירות בנוגע לרפורמה ולהיקפה. למרות מצבה הכלכלי הקשה, הרשות הגדילה את ההוצאה על הפקות מקור במהלך שנת 2011 פי שניים לעומת אשתקד,

"בשנה זו, השקיעה הרשות כ-24 מיליון שקל להפקות מקור לעומת כ-8 מיליון שקל בשנת 2010. בשל החשיבות הרבה שרשות השידור רואה בקידום היצירה המקומית, מתוכנן כי בתקציב 2012 יהיה אף גידול נוסף בהיקף ההוצאה של הרשות להפקות מקור".

מלשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נמסר: "רשות השידור לא חייבת ולו שקל אחד. אי עמידתה במחויבות לקניית הפקות מיוצרים חיצוניים, תובא לדיון בממשלה ביום ראשון".

כמו כן, נתניהו מסר כי אגרת הרדיו והטלוויזיה תפחת ב-5% בשנה הבאה. בכך, דחה ראש הממשלה את בקשת רשות השידור לבטל את ההפחתה המתוכננת באגרה. משמעות ההחלטה היא קיצוץ של 30 מיליון שקל בתקציב רשות השידור. לדברי נתניהו: "רשות השידור חייבת להתייעל ולצמצם את הנטל הכספי על האזרח".

יו"ר רשות השידור, ד"ר אמיר גילת דחה את הטענות כי הממשלה מוחקת חוב לרשות השידור: "מדובר באקט פרוצדוראלי שייפתר במסגרת הרפורמה המתגבשת, כשבפועל לא מתבקשת הממשלה לתת ולו גם שקל אחד לרשות".

גילת הוסיף ואמר כי: "כל בר דעת יודע שבמצבה הנוכחי, שרוב הוצאותיה של הרשות הינן על שכר שהיא מחויבת לשלם על פי חוק. לא ניתן לעמוד בדרישה של הוצאת 36% מהכנסות הטלוויזיה, שהן כ-180 מליון שקל על הפקות מקור. בדיוק על מנת לתקן מצב זה נולדה תוכנית הרפורמה".

יו"ר רשות השידור הדגיש כי השנה, הוגדלו ההשקעות בהפקות מקור ומאז כניסת הוועד המנהל הנוכחי, אף הוכפלה ההשקעה בהפקות המקור מ-12 מליון שקל ב-2010 לכ-25 מיליון שקל ב-2011. יושב ראש הרשות הוסיף ואמר כי "רק תקצוב הרפורמה יציל את רשות השידור מקריסה, יאפשר לה לשנות את חלוקת התקציבים הפנימית ולמלא את ייעודה".

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אומרת כי העברת 300 מיליון שקל לרשות השידור בו בשעה שערוץ 10 עלול להיסגר על חובות של פחות מ-20% מכך, מוכיחים כי שיקול דעת לא ראוי ולא ענייני מוביל את ראש הממשלה נתניהו בהחלטותיו. "אכן יש לחזק את הערוץ הציבורי, אך מאפליה בוטה זו עולה, כי נתניהו מבקש להבהיר כי רק ערוץ ששידורו יימצאו חן בעיניו ובעיני אנשי לשכתו יזכה לסיוע. נוצר מצב בלתי נסבל בו גורלם של כלי תקשורת מרכזיים, תלוי אך ורק בשיקול הדעת הפוליטי של ראש הממשלה", סיכמה יחימוביץ'.


בניין רשות השידורצילום: ניר כפרי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker