מי יכול להציל את ערוץ 10

האסטרטגיה של הערוץ עשויה לעלות לו בהמשך השידורים

אמיר טייג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חודש וחצי נותרו לחייו של ערוץ 10, לפחות על פי הצהרותיו הלוחמניות של מנכ"ל הערוץ, יוסי ורשבסקי. במהלך תקופה זו צפויה להתחולל מלחמת הישרדות נואשת, ללא חוקים וללא מגבלות. לכאורה, כולם יודעים לאן הולך שוק הטלוויזיה: סביר להניח שבתוך כשנה וחצי נראה בישראל שני ערוצים מסחריים מתחרים שלכל אחד מהם חברת חדשות משלו. השאלה היחידה היא איך מגיעים לשם בשלום, ללא תקופת ביניים קשה, שבה תפעל בישראל חברת חדשות אחת בלבד בערוץ מסחרי.

המשוואה שיש לפתור מרובת משתנים, והיא תלויה בעיקר ברצונם של שני אנשים: בעלי המניות בערוץ יוסי מימן (51%) ורון לאודר (25%). הראשון, שכבר הזרים לערוץ כ-721 מיליון שקל, משדר באחרונה כי הוא ערוך פסיכולוגית לסגור את הערוץ. מימן כבר חושב על היום שאחרי סגירת הערוץ וכיצד הדבר ישפיע על תדמיתו.

משרדי ערוץ 10

לאודר עדיין נותר חידתי בנושא. הוא הבין כי ערוץ 10 אינו מספק לו יכולת השפעה, ולפיכך איבד בו עניין. מנגד, הוא עדיין נזיל מאוד מבחינה פיננסית ונציגיו בישראל מעוניינים בהצלת הערוץ.

לצד שתי דמויות מפתח אלו, קיימים שלושה אנשים נוספים שלהם השפעה מהותית על סיכוייו של ערוץ 10 להמשיך לשדר אחרי 27 בינואר 2012. אחד מהם הוא איש העסקים חזי בצלאל, שנהפך בחודשים האחרונים לקרש ההצלה של הערוץ.

בצלאל עדיין לא הזרים לערוץ ולו שקל, אך כבר החל ליהנות מתשומת הלב התקשורתית שלה זוכים השולטים במדיה, כשנהפך למסמר הערב בוועידת העסקים של "גלובס" השבוע.

בצלאל עדיין רוצה למצוא את דרכו לתוך שוק הטלוויזיה הישראלית. להשקעה אפשרית בערוץ הוא הקצה כ-50-80 מיליון שקל, מתוך הכרה בכך שהסיכוי שיראה את כספו בחזרה קלוש. מבחינת בצלאל, השקעה בערוץ 10 משולה לרכישת כרטיס כניסה לזרם המרכזי של סצינת העסקים המקומית. עם זאת, הוא רוצה לוודא כי היקף השקעתו בערוץ יוגדר מראש ולא ייהפך לבור ללא תחתית, כפי שקרה למימן.

להערכת מקורביו של בצלאל, היקף הבור הפיננסי המאיים על בעלי המניות בערוץ 10, הקיימים והעתידיים, מסתכם ב-100-200 מיליון שקל. זהו סך המשאבים שיידרשו בעלי הערוץ להזרים אליו כדי שיוכל לעבור את התקופה הקרובה ועד שיגיע לאיזון.

בצלאל מוכן לכסות חלק מהבור, אך מתנה זאת בהתחייבות מצד יתר בעלי המניות בערוץ כי יכסו בעצמם את היתרה. בצלאל רוצה שהכסף שיזרים לערוץ יושקע כולו במסך, כלומר בהפקות, אך אין זה תנאי הכרחי מבחינתו לכניסה לערוץ. לבצלאל, כמו גם ליתר בעלי המניות בערוץ 10, ברור כי חלק מההון הנדרש לשמור על הערוץ בחיים יופנה להחזר חובות העבר שלו.

"יש הרבה ענייני אגו שצריך לפתור"

דמות נוספת המשפיעה מאוד על סיכויי השרידות של ערוץ 10 הוא אודי אנג'ל, בעל השליטה בזכיינית ערוץ 2 רשת. בשבועות האחרונים מנהלים בעלי המניות בערוץ 10, ועמם בצלאל, מגעים עם אנג'ל לקראת מיזוג.

כאמור, כל הנוגעים בדבר מבינים כי מספר השחקנים בשוק הטלוויזיה המסחרית צפוי לרדת לשניים בקרוב, והדרך הטבעית להביא לכך היא מיזוג בין חלשים, כלומר בין רשת לערוץ 10. אחת הבעיות המעכבות את המיזוג היא החוב של רשת, הנאמד בכ-200 מיליון שקל.

בניגוד לערוץ 10, שחייב כספים רק לבעלי המניות שלו, החוב של רשת הוא חוב חיצוני קשיח, המורכב לפי הערכות מכ-160 מיליון שקל לבנקים ו-40 מיליון שקל נוספים למדינה. כפי הנראה, חוב זה היה החסם העסקי העיקרי שמנע הסכמה על מיזוג.

עם זאת, גורם המעורב במשא ומתן העריך כי החוב של רשת לא היה החסם היחיד שמנע את המיזוג עד כה. "יש שם הרבה ענייני אגו שצריך לפתור", אמר. לדבריו, אנג'ל עומד על כך שערוץ 10 ייבלע לתוך רשת, בעוד שבערוץ 10 מבקשים כי בעקבות המיזוג תצא רשת מערוץ 2, וכי החברה הממוזגת תחל לשדר ברישיון בערוץ נפרד במשך שבעה ימים בשבוע.

"כדי להגיע לפתרון, צריך מבוגר אחראי שיבהיר לכולם כי הגנון נגמר", אמר המקורב. "נדרש כאן מישהו דומיננטי שיוכל לשכנע את בעלי ההון לצאת מהנתיב המעגלי שאליו נכנסו, ומנגד - לשכנע את ראש הממשלה בנימין נתניהו להרפות. ברור כי השר משה כחלון הוא האדם האידיאלי לעשות זאת".

כחלון, שעשה כל מאמץ אפשרי כדי להוריד פרופיל במאבק הפוליטי המלוכלך הזה על גורלו של ערוץ 10, עשוי להידחף לקדמת הבמה בעל כורחו. בשבועות הקרובים יופעל עליו מכבש לחצים כדי שיוביל את הצדדים הנטועים בעמדותיהם לעמק השווה, ויציל למעשה את רפורמת הרישיונות, שנידונה לכישלון ללא פתרון המשבר.

לאחר ההצלחה המסחררת שלו בשוק הסלולר, כחלון לא ממהר לחשוף את עצמו לסיכון חדש, במיוחד כשבזירה זו מחכות לו מלכודות פוליטיות רבות בדמות נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן, המתעקשים כי מועד פירעון חובות ערוץ 10 לא יידחה.

ייתכן כי לכחלון לא תהיה ברירה. ערוץ 10 מכוון את מרבית מאמציו היח"צניים לניסיונות להשפיע על השר, ואנשי הערוץ יודעים דבר או שניים על הובלת דעת הקהל. עד מועד תום הזיכיון של הערוץ, 27 בינואר, צפוי השר הצרכני לספוג לחץ שעשוי ללכלכך מעט את תדמיתו. הלחץ שמופעל על כחלון ניכר שלשום בוועדת הכלכלה.

בשעה שחברי הכנסת דנו בעתידו של ערוץ 10, כחלון נפגש בחדר אחורי עם בכירי רשת וזכיינית ערוץ 2 השנייה, קשת. כחלון ניסה לתווך בין הצדדים ולהגיע להסכמה לגבי המשך האחזקה המשותפת של הזכייניות בחברת החדשות של ערוץ 2. העובדה כי כחלון היה מעורב בסוגיית האחזקה בחברת החדשות, וכי הוא ניסה להשפיע על הצדדים, מעידה על כך שהוא אכן מעוניין בהצלת רפורמת הרישיונות.

במשך כל חייו המשבריים, אסטרטגיית הניהול של ערוץ 10 דגלה בהליכה על הקצה. הערוץ מתח עד קצה הגבול את עובדיו, ספקיו, מנהליו, בעלי המניות שלו, הרגולטורים שמפקחים עליו, הפוליטיקאים, ולבסוף גם את הציבור. בכל הפעמים הקודמות שבהן עמד על סף סגירה, הערוץ ניצל והוכיח את האפקטיביות של אסטרטגיה זו.

עם זאת, לאסטרטגיה יש חיסרון גדול אחד - אין כל ערובה כי היא תצליח גם בפעם הבאה. עד 27 בינואר עשויים להתרחש כמה דברים שיצילו את הערוץ. אנשים למודי ניסיון שליוו אותו לאורך הדרך עדיין מאמינים כי הסיכוי שימשיך לשדר מעבר לתאריך זה גבוה מ-50%. המרכיב שחסר כרגע כדי להציל את הערוץ הוא בעיקר כחלון, שיעזור לכולם לרדת מהעץ שעליו טיפסו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker