גזר דין מוות לערוץ 10? "הדיל של נתניהו, ליברמן וכחלון הצליח"

(עדכון) ועדת הכלכלה הצביעה נגד דחיית החובות ■ בשלב זה, מתקיימים מגעים לפשרה שלפיה יועברו החובות להפקות ■ המנכ"ל יוסי ורשבסקי: "מכאן אני הולך למשרדי הערוץ ומתחיל את הליך הסגירה" ■ מפיק בערוץ לח"כים: "אתם מתעללים במאות אנשים" ■ שאמה: "ועדת הכלכלה היא לא קרן חילוץ"

נתי טוקר
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר
צבי זרחיה

(עדכון) האם ערוץ 10 ייסגר? ועדת הכלכלה הצביעה הבוקר נגד ההצעה לדחות את חובותיו של ערוץ 10 - 45 מיליון שקל. כל חברי הקואליציה הצביעו נגד הצעתה של חברת הכנסת, נינו אבזדסה (קדימה):  ישראל אייכלר, יצחק וקנין, דוד אזולאי, חמד עמאר, רוברט אילטוב, זאב אלקין אופיר אקוניס והיו"ר שאמה הכהן. בעד הבקשה הצביעו חברי הכנסת עמיר פרץ (העבודה) נחמן שי (קדימה) יואל חסון, יוליה שמאלוב ברקוביץ' ורוברט טיבייב.

יוסי ורשבסקי בדיון בכנסת

בשלב זה מתקיימים מגעים לפשרה שלפיה יועברו חובות הערוץ למדינה בסך 45 מיליון שקל להפקות. נציגי היוצרים הציעו בוועדה את ההצעה, וכעת ההצעה נבחנת על ידי הצדדים. בנוסף, סיעת קדימה הגישה רוויזיה להחלטת ועדת הכלכלה, ולכן הנושא אמור לעלות להצבעה במליאת הכנסת. הצבעה זו, כאשר תעלה לדיון, תקבע סופית את גורלו של הערוץ. עם זאת, הקואליציה צפויה בשלב זה להתנגד לדחיית החובות ולכן ההצעה אמורה ליפול גם במליאה – אם הצדדים לא יגיעו לפשרה.

מנכ"ל הערוץ, יוסי ורשבסקי, אמר לאחר הדיון: "אני מכאן  הולך למשרדי הערוץ ומתחיל את הליך הסגירה".  מערוץ 10 נמסר: "רשמו לפניכם: ביום שני, 12 בדצמבר 2012 בשעה 10:20, בית המחוקקים בישראל בהוראה ממשרד ראש הממשלה סגר את ערוץ 10".

לעובדי ערוץ 10 אמר ורשבסקי כי "חטפנו מכה מוועדת הכלכלה. התברר היום סופית שזה עניין פוליטי ושסוגרים אותנו בגלל מי שאנחנו. חברי כנסת הגישו הסתייגות להחלטה הזו ואולי יש עוד סיכוי שחברי הכנסת יתעשתו בקריאה השנייה במליאת הכנסת. בימים הקרובים נבין בדיוק את המשמעות של ההחלטה של ועדת הכלכלה על הסגירה. נשב עם בעלי המניות ונבין בדיוק מה זה אומר מבחינת תאריכים ותהליך. בינתיים בימים הקרובים חייבים למרות מה שחטפנו לשמור על אופטימיות ולהמשיך לשדר כרגיל. לכן, נמשיך לעבוד כמו ערוץ 10. סוגרים אותנו בגלל מי שאנחנו ולא נפגע בזהות הזו. האינטגריטי שלנו יישמר עד הרגע האחרון".

מקורב לערוץ 10 ציין כי "הדיל של נתניהו, ליברמן וכחלון הצליח. כחלון נכנס לוועדה, נתן הצהרה, והכניס אחריו את זאב אלקין כדי לסגור סופית את הערוץ. שר התקשורת לא נקף אצבע להציל את הערוץ ולא פעל לשינוי המשמעת הקואליציונית שגרמה בסופו של דבר לסגירת הערוץ".

מנשה סמירה, מנכ"ל הרשות השנייה, אמר בעקבות ההחלטה: "חבל מאוד שלהחלטה על דחייה של כ-50-40 מיליון שקל שבעת הזו נחוצים להשקעה בתוכן וביצירה בגלל המצב הכלכלי, שורבב דיון פוליטי ואחר שלא נגע בעניין החשוב. אני מוטרד מההשקעה בתוכן וביצירה - את המחיר ישלם הציבור על פחות תחרות. המשמעות כרגע היא שגם אם הערוץ ימצא מקורות מימון, יחסרו לו 40-50 מיליון שקל וזה יבוא על חשבון הצופה".

הדיון בהצעה לדחיית החובות היה סוער ובמהלכו התפרץ שי שפיגלמן, מפיק שטח בערוץ 10 לעבר חברי הכנסת, בכה וצעק לעברם: "אתם תמשיכו לשבת פה ואנחנו נצטרך לחפש עבודה. מה עם המשפחות? יש לי ילדה בת 3 וחצי. אתם תפרנסו אותה? הערוץ ביקש לדחות - לא לבטל. אתם מגחכים פה וצוחקים ואנחנו רוצים פרנסה. זה על המצפון שלכם. אני רוצה לפרנס את הילדה שלי. אנשים עובדים תמורת 6,000 שקל ב-4 שנים.

"מדובר במאות אנשים ומשפחות. אנשים רק רוצים לעבוד. תעזבו את הפוליטיקה ואת הכסף. די, מוטטתם את האנשים. למה אני צריך לבוא הביתה כל הזמן ולדעת מאיפה אני אביא פרנסה אם חברי הכנסת רוצים לסגור. תלחמו בשבילנו. אתם מוכנים לקחת על המצפון שלכם שכמה משפחות ילכן הביתה. די תפסיקו, אתם מתעללים באנשים. אתם לא מבינים מה אתם עושים".

מוקדם יותר, אמר שר התקשורת משה כחלון כי "צריך לעשות הכל כדי לאפשר לערוץ 10 לשדר - צריך ללכת לקראתו". יו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, אמר בדיון כי "שברנו שיאים בדחיית הדיון אבל ועדת הכלכלה היא לא קרן חילוץ. ערוץ 10 שנזקק לטובות לא יכול להיות כלב השמירה על הדמוקרטיה, מקסימום פודל. ועדת הכלכלה מתכוונת לבצע בחינה מעמיקה של שוק הפרסום כדי לקדם רפורמה בתחום. אנחנו מאמינים שערוץ 10 ימשיך לשדר בניגוד לתחזיות השחורות".

יוסי מימן

בתוך כך, הוועדה אמורה לאשר לזכיינית ערוץ 2 קשת להמשיך ולהחזיק בחברת החדשות 2, גם אם תחליט לעבור לרישיון ולשדר שבעה ימים בשבוע באפיק אחר, בעוד שרשת תמשיך לפעול בזיכיון בערוץ 2. כל זאת בתנאי שלא יווצר מצב שבו תפעל רק חברת חדשות אחת בערוצים המסחריים, אם רשת תתאחד עם ערוץ 10.

השר כחלון התייחס בישיבה הבוקר גם לעניין זה, ואמר:  "אני בעד לשנות את חוק הרישיונות שהעברנו לפני שנה ולאפשר לקשת שלא להשקיע בהקמת חברת חדשות חדשה אם היא תעבור לשדר ברישיון באפיק חדש. אני בעד לאפשר לשנות את החוק כדי שהיא תוכל להחזיק ביחד עם רשת בחדשות 2 גם אם הם יעברו לאפיק חדש ברישיון ורשת יבחרו להישאר בערוץ 22".

"למדינה לא אכפת מעובדי ערוץ 10"

"נוצר מצב אבסורדי שבו בעל הבית של ערוץ 10 עושה כל כדי למנוע פיטורים של 550 עובדים, ואילו המדינה מקדמת למעשה את סגירת הערוץ ופיטורי העובדים", אמר אתמול בשיחות סגורות יוסי מימן, מבעלי ערוץ 10. מימן שאל את הנוכחים בפגישות: "כיצד אני יכול להמשיך ולהציל את עובדי הערוץ, אם למדינה לא אכפת מהם? אנחנו לא מבקשים את ביטול חובות, אלא את דחייתם".

עוד אמר מימן בשיחות הסגורות כי עד כה הזרים כ-700 מיליון שקל לערוץ 10, אף שברור כי העסק לא כלכלי. "אחרי כל כך הרבה שנים, מדוע להמשיך להזרים כסף בזמן שלמדינה לא אכפת מגורלם של העובדים?", שאל מימן.

2,250 עובדים באוויר

מנתונים שהגיעו לידי TheMarker עולה כי מימן (51%) הזרים עד כה לערוץ 721 מיליון שקל, הבעלים הנוסף רון לאודר (25%) הזרים 358 מיליון שקל, ואילו ארנון מילצ'ן (24%) הזרים 200 מיליון שקל. בסך הכל הזרימו בעלי המניות בערוץ 1.279 מיליארד שקל עד כה. במשך כל שנות קיומו לא רשם ערוץ 10 רווחים, ולכן הזרמות הבעלים מוכרות כהפסד.

ערוץ בלי תחתית

מהנתונים עולה כי למרות ההפסדים, הערוץ הזרים עד כה כ-280 מיליון שקל לקופת המדינה. 210 מיליון שקל מסכום זה הועברו כדמי זיכיון, שמיועדים למימון פעילות הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, ו-70 מיליון שקל לקופת האוצר כדמי תמלוגים. עוד עולה מהנתונים כי עד כה השקיע הערוץ 2 מיליארד שקל בהפקות מקור. בערוץ ובחברת החדשות שלו מועסקים 550 עובדים; 1,700 עובדים נוספים מתפרנסים ממנו בעקיפין, למשל עובדי חברות ההפקה.

בשלב זה מסרבים בעלי המניות בערוץ לחדש את הזרמות הכספים. הערוץ מנהל מגעים עם איש העסקים חזי בצלאל, שעשוי להיכנס כשותף. הערוץ גם מקיים מגעים למיזוג עם זכיינית ערוץ 2 רשת. אם יתממש המיזוג, הערוץ עשוי להשתלב בתוך פעילות רשת, וחברת חדשות 10 עשויה להיסגר. בערוץ 10 מסרבים לקבל את המתווה.

"רצון להיפטר מערוץ שלא מתחנף לשלטון"

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אומרת כי נחישותה של הקואליציה בהצבעה היום לסגור את ערוץ 10, מעידה כי אין מדובר במניעים עניינים, אלא ברצון בוטה להיפטר מערוץ שאינו עוסק בחנופה לשלטון. לדבריה, "שוק תקשורת עם ערוץ מסחרי אחד בלבד ועם חברת חדשות אחת בלבד, שגם גורלה שרוי בערפל, הוא שוק תקשורת שאין בו תחרות ואין בו חופש עיתונות".

יחימוביץ' קראה לראש הממשלה נתניהו, "כמי שמעלה על נס את התחרות במשק עליו לחזור בו ברגע האחרון, ולאפשר את המשך חייו של הערוץ, אשר גם מפרנס מאות עובדים שיימצאו עצמם מובטלים בין לילה".

ח"כ ניצן הורוביץ, יו"ר שדולת הכנסת לפלורליזם ושיוויון אזרחי, אמר: "נתניהו מחסל את ערוץ 10 כדי להגיע לבחירות עם ערוץ בודד, מפוחד ומאויים. ההוכחה לכך שמדובר במהלך פוליטי היא המשמעת הקואליציונית שהטילה לשכת ראש הממשלה על הח"כים. נתניהו פועל מתוך נקמנות ומחסל חשבונות עם ערוץ 10, עקב התחקירים של הערוץ על ביבי טורס - הנסיעות הבזבזניות של ראש הממשלה ואשתו לחו"ל - ועל מעללים של שרים מסויימים בממשלתו".

דובר קדימה מסר בתגובה כי "נתניהו הוציא צו סגירה לערוץ 10 ממניעים אישיים ופוליטיים בוטים. מדובר בהחלטה אומללה שכל כולה נקמנות וסגירת חשבונות אישיים על גב טובת הציבור, הדמוקרטיה וזכות הציבור לדעת. נתניהו ברוב אטימותו זרק היום לרחוב מאות משפחות שאיבדו את מקור פרנסתם. אם היה מדובר במגזר פוליטי המשפיע על שרידותו של נתניהו - היו דוחים את ההחלטה עד אין קץ, ברגע שמדובר בציבור הכללי, נתניהו והקואליציה מצפצפים עליהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker