האם מסכי ערוץ 10 יוחשכו בעוד שלושה שבועות?

רשת לערוץ 10: ותרו על החדשות והתמזגו אתנו ■ לפי המתווה שמציעה רשת, עלול להיווצר מצב שבו בשנים הקרובות תפעל בישראל חברת חדשות אחת בלבד בערוץ טלוויזיה מסחרית

אמיר טייג
נתי טוקר
אמיר טייג
נתי טוקר

האם ערוץ 10 עומד בפני סגירה? בעלי המניות בערוץ ובזכיינית ערוץ 2 רשת דנים בשבועות האחרונים באפשרות מיזוג בין שתי הזכייניות. בשלב זה הצדדים לא הגיעו להסכמה בנוגע למתווה המיזוג.

יוסי ורשבסקיצילום: אמיל סלמן

ברשת מעוניינים בסגירת ערוץ 10 ובקליטת חלק ממותגי התוכן והטאלנטים המוכרים שלו. לפי מתווה זה, חברת החדשות של ערוץ 10 תיסגר והערוץ הממוזג ימשיך לפעול תחת מותג ערוץ 2 באפיק 22 - לצד זכיינית הערוץ הנוספת, קשת. לפי תרחיש זה, בשנים הקרובות תפעל בישראל חברת חדשות אחת בלבד בערוץ מסחרי.

מקורבים לבעלי השליטה בערוץ 10 הבהירו אתמול כי לא יקבלו מצב שבו הערוץ ייבלע לתוך רשת וכי "לא יאפשרו להחשיך את המסך". מתווה המיזוג שבו מעוניינים בערוץ הוא יציאה משותפת לרישיון תחת החברה הממוזגת, שתשדר בערוץ עצמאי במשך שבעה ימים בשבוע. המתווה הסופי של המיזוג, אם ייצא לפועל, יושפע גם מעמדתם של הממונה על ההגבלים העסקיים ומשרד התקשורת. לפי הערכות בענף כיום, רשת וערוץ 10 יתקשו לקבל אישור למתווה שמציעה רשת, שבמסגרתו ערוץ 10 יירד מהאוויר.

בשלב זה, נקודת ההחלטה בנוגע למיזוג בעבור רשת וערוץ 10 היא סוף 2011. זהו המועד שבו רשת אמורה לקבל החלטה בנוגע למעבר לרישיון וערוץ 10 אמור לפרוע את חובותיו למדינה, בסך 45 מיליון שקל. ערוץ 10 הודיע בעבר כי לא יוכל לפרוע את חובותיו במועד זה. משמעות אי הפירעון היא ביטול זיכיונו של הערוץ והפסקת שידוריו. אם יידחה מועד פירעון חובותיו של ערוץ 10, מועד ההודעה על המעבר לרישיונות ייחדה בחצי שנה. בשבוע הבא צפויה ועדת הכלכלה של הכנסת להכריע בנוגע לעתידו של ערוץ 10. לפי הערכות, הדיון בעניין נדחה עד כה עקב המגעים בין רשת לערוץ.

"המקור" עשויה להישאר מחוץ למסך

פרטי המיזוג בין רשת לערוץ 10 נדונו בשבועות האחרונים במסגרת פגישות. בין אנשי ערוץ לבעל השליטה בזכיינית ערוץ 2 אודי אנג'ל (51%) ואנשיו. נציגת ערוץ 10 בפגישות היתה אירית אילוז, סמנכ"לית הכספים של אמפל, שבבעלות בעל השליטה בערוץ  10 יוסי מימן (51%). במשא ומתן למיזוג מעורב גם איש העסקים חזי בצלאל, ששוקל להזרים כ-50 עד 60 מיליון שקל לערוץ. ל TheMarker נודע כי בצלאל תומך במיזוג בין ערוץ 10 לרשת וכי הוא ירצה להשתלב כבעל מניות בערוץ הממוזג. מטעמו של בצלאל מוביל את המשא ומתן מנכ"ל חברת ההשקעות שלו, גלעד בר לב.

לפי המסתמן כעת, בסופו של תהליך המיזוג בעלי המניות העיקריים בערוץ הממוזג יהיו אנג'ל, מימן, רון לאודר וחזי בצלאל. מקורבים לתהליך ביקשו להדגיש כי אנג'ל הוא זה שמוביל את המהלך. עוד אמרו המקורבים כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התקשורת משה כחלון יודעו בנוגע לתהליך המיזוג וכי הם תומכים בו.

במסגרת מתווה המיזוג שמציעה רשת צפויים מותגי התוכן החזקים של ערוץ 10 לעבור לרשת. עם אלה נמנים התוכנית "ערב טוב עם גיא פינס", "הישרדות", "היפה והחנון" ותוכנית האקטואליה "לונדון וקירשנבאום". בשלב זה לא ברור אם התוכנית "המקור" של רביב דרוקר ומיקי רוזנטל תעבור אף היא לרשת.

כחלק מתנאי המיזוג, צפוי ערוץ 10 להתחייב להסדיר את חובו למדינה, המסתכם ב-45 מיליון שקל. הסכום עשוי להתקזז מערבויות בסך של כ-65 מיליון שקל שהעמידו בעלי המניות של הערוץ כחלק מתנאי הזיכיון שלו. חובותיה של רשת מסתכמים כיום בכ-200 מיליון שקל, חלקם לבעלי המניות שלה וחלקם לבנקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ