נתי טוקר

בג"ץ דחה היום את עתירתה של אגודת העיתונאים בתל אביב נגד מינויו של יוני בן מנחם למנכ"ל רשות השידור. שלושת השופטים שישבו בהרכב החליטו פה אחד כי הליך המינוי היה תקין ולא הוכחה זיקה פוליטית ישירה בין בן מנחם ללשכת ראש הממשלה.

בעתירה, טענה האגודה כי בן מנחם אינו ראוי להיות מנכ"ל הרשות, בין השאר משום שמדובר במינוי פוליטי פסול, כיוון בן מנחם עסק רבות בעבודה פרטית ללא קבלת היתר, כי פיטר עובדים בחוסר תום לב, קיבל ציונים לא מספקים במבחני פילת וטענות נוספות שלפיהן הליך המינוי לא היה תקין.

יוני בן מנחם. אגודת העיתונאים טוענת לכשלים בתפקודוצילום: פלאש 90

בעתירה נכתב כי "קיים זיהוי פוליטי של חברי ועדת האיתור עם ראש הממשלה וכן קיימת זיקה ברורה לראש הממשלה וללשכתו. יו"ר ועדת האיתור, הוא יו"ר רשות השידור, אמיר גילת - שימש בעברו דוברו הפוליטי של נתניהו".

בג"צ קבע כי "אין בידינו לקבוע שהמלצתה של ועדת האיתור או החלטת הממשלה בעקבותיה, חורגות ממתחם הסבירות באופן שמצדיק התערבות בית משפט זה". בית המשפט גם קבע כי בן מנחם עומד בתנאי הסף למכרז. בנוגע לטענה על הרכב פוליטי של הוועדה, קבע בית המשפט כי "אין מקום שנידרש לטענה ולו מפאת המועד שבו הועלתה - לאחר שוועדת האיתור סיימה את מלאכתה. העותרת ידעה את זהותם של חברי ועדת האיתור למצער ממועד תחילת עבודת הוועדה והיה באפשרותה לעתור נגד הרכבה לפני השלמה עבודתה ופרסום המלצותיה. אין לקבל ניסיון לטעון בדיעבד לפגם שנפל במינויי חברי הוועדה, אך לאחר שסיימה את עבודתה ומשנתברר לעותרת שההמלצות אינן לרוחה".

עם זאת, השופטים הוסיפו כי "אין לכחד שלמכלול הנתונים שעליהם מצביעה העותרת משקל מצטבר שהצדיק בחינתם ואין ספק שהיה על המשיבים להביאם בחשבון ולתת להם משקל מתאים במלאכת האיזון שהוטלה עליהם. במצב דברים זה, יכולים היו המשיבים לקבל גם החלטה אחרת. אלא שכפי שאמרנו, אין זה תפקידו של בית המשפט לבחור במועמד שנראה לו מתאים". את בן מנחם ייצגה עו"ד אלמוגית אביטל.

יוני בן מנחם, מנכ"ל רשות השידור, בירך על ההחלטה. לפי הודעת הרשות, "בן מנחם מקווה כי כעת כל הכוחות שפעלו נגדו בתוך רשות השידור ומחוצה לה יתאחדו וישקיעו את מרצם להצלחתה של רשות השידור והשידור הציבורי".

ד"ר גילת מסר כי "בג"ץ אמר את דברו פה אחד ואני מברך על החלטתו. הוכח שוועדת האיתור עשתה את עבודתה בצורה מקצועית ובחרה במועמד המתאים ביותר. עכשיו יש להניח בצד את חילוקי הדעות, לנפץ את המחנאות ולהפוך אותה לגורם משפיע בחברה הישראלית".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker