מו"מ לפשרה בעניין ערוץ 10; ועדת הכלכלה דחתה בקשתו לדחיית חובות

(עדכון) הקואליציה התגייסה נגד ערוץ 10: 8 חברי כנסת הצביעו נגד הבקשה לדחיית החובות ■ יו"ר הוועדה: "בעלי ערוץ 10 אינם פושטי רגל - הם אנשים אמידים שיכולים להזרים כסף" ■ ראודור בנזימן: "בשלטון חברו כדי לסתום לערוץ 10 את הפה"

צבי זרחיה
נתי טוקר

( עדכון) ועדת הכלכלה החליטה שלא לדחות את פירעון החובות של ערוץ 10. 8 חברי כנסת של הקואליציה התנגדו לבקשת הערוץ: כרמל שאמה הכהן, אופיר אקוניס, זאב אלקין (ליכוד), יצחק וקנין, דוד אזולאי (ש"ס), רוברט אילטוב ואלכס מילר (ישראל ביתנו) וישראל אייכלר (יהדות התורה). בעד הדחייה: הצביעו  ח"כים מהאופוזיציה: יואל חסון, נחמן שי, נינו אבסדזה יוליה שמאלוב (קדימה) ועמיר פרץ (עבודה).

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה הכהן, (ליכוד) אמר לאחר קבלת ההחלטה כי "כיו"ר ועדת הכלכלה אני באופן אישי מגוייס לחפש פיתרון שיאפשר לגבש סביבו הסכמה לצלוח את התקופה הפיננסית הקשה. גם בשביל צופי הטלוויזיה, פרנסת העובדים ומפת התקשורת הישראלית".

מוקדם יותר, בתחילת הישיבה, אמר שאמה: "המשמעות לאי היענות לבקשה היא שלערוץ 10 לא תהיה תוחלת ואולי הערוץ יפסיק לשדר ואזרחי ישראל ישארו עם ערוץ מסחרי בודד. בעלי המניות של ערוץ 10 אינם פושטי רגל ואינם פושטי יד. מדובר באנשים אמידים שיכולים להזרים כסף ולמצוא שותפים אחרים. יש חודשיים עד למועד תשלום החובות ובחודשיים האלה אפשר למצוא פתרונות יצירתיים מצד הכנסת, הרגולציה, משקיעים חדשים בערוץ ובעלי המניות".

יוסי ורשבסקי בדיון בכנסת

לדברי שאמה-הכהן, "לא צריך לייחס להחלטה משמעויות דרמטיות כדי להסיט את הדברים האמיתיים. הדברים שיוחסו לגורמים פוליטיים כאילו יש נקמנות ואישית ורצון לפטר עתונאים - הדברים הללא רחוקים מכך. בדקתי את העובדות".

שאמה הכהן ציין כי "כל האמירות שהקואליציה ומפלגות הימין תוקפות את ערוץ 10 הם בבחינת דמגוגיה. הדברים הללו לא תורמים לערוץ 10. יש לדחות את האמירות הללו על הסף".

ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) אמר כי "בשנים האחרונות ערוץ 10 קיבל סיוע מועדת הכלכלה. לכן  אי אפשר לטעון שיש רצון לסגור את הערוץ בגלל מניעים פוליטיים".

 ח"כ נינו אבסדזה (קדימה) ביקשה לדחות את פחרעון החובות של הערוצים המסחריים. לדבריה, אמורה להיות בקשה טכנית שכרוכה למעבר מזכיונות לרשיונות, ומאחר שהמעבר נדחה בשנה, יש לדחות את פירעון החוב עד למעבר לרישיונות. לטענתה, "לצערי הרב יש רדיפה פוליטית נגד ערוץ 10. יש פה מלחמה פוליטית על חופש הביטוי. אומרים לתקשורת אם לא תסתמו את הפה גורלכם יהיה כמו גורל של ערוץ 10 או גורל כמו של 'ישראל היום'. אני לא יודעת מה יותר גרוע - לסגור את ערוץ 10 או שיהיה כלי תקשורת של קומיסרים".

שאמה הכהן הוסיף כי "הודעתי שלא נאפשר דיל מסריח (לפיו דחיית פרעון החוב של ערוץ 10 היא בתמורה לפיטוריו של רביב דרוקר - צ"ז) כנראה שמדובר במניפולציה תקשורתית של בעל אינטרס".

ח"כ עמיר פרץ  (עבודה) אמר כי "נוצרה אוירה ציבורית שהיא חלק משיח ציבורי שקובע מהו חופש הדיבור והעיתונות והיכולת לקיים חיים דמוקרטיים. אנו צריכים לקבל החלטה לאפשר פרק זמן נוסף לערוץ 10 לבוא ולהתמודד עם המחוייבויות שלו. אין סיבה שלא לדחות את פירעון החובות. אנו בתקופה שבה לכלי התקשורת תפקיד עצום בשינוי פניה של מדינת ישראל תוך יצירת שיח חברתי כלכלי. יש לדרוש מהאוצר לדחות את פירעון החוב בשנה ואז להכנס לתהליך להסדר העניין".

ח"כ נחמן שי (קדימה) אמר כי "קשה לערוצים לשרוד מהבחינה הכלכלית . כתוצאה מגל המחאה הציבורית, קטנה עוגת הפרסום בטלוויזיה המסחרית. יש אומרים שזה נעשה כעונש לתקשורת בתקופת המחאה הציבורית. אסור לאפשר לערוץ 10 להיסגר היום. עומדת מאחורי ההחלטה שלא לדחות את פרעון חובותיו של ערוץ 10 מגמה לסגור את ערוץ 10. יצא חוזה על ערוץ 10. מישהו סימן ומיקד והחליט שהוא לא ימשיך לשדר. אסור לנו להניח למישהו להתעלל בתקשורת בדרך שהוא מתעלל".

רוברט אילטוב
ח"כ רוברט אילטובצילום: תומר אפלבאום

ח"כ יואל חסון (קדימה) אמר כי "הדיון היום הוא לקח לאמצעי התקשורת לעמוד במחויבויותיהם אחרת הם יהפכו לבני ערובה. הכל נולד מהצד שלכם. אני לא נאיבי. השמועות הרעשים הרחשים הגיעו מחברי כנסת מכל מיני אנשים בסביבת הליכוד, ראש הממשלה וישראל ביתנו שדיברו על שיחות עם נציגים ומייצגים של ראש הממשלה ומקורביו. הספין הראשון דיבר על בעלי תפקידים שצריך להזיז בערוץ 10. שוחחתי אתמול בערב עם מבקר המדינה והוא יתייחס לסוגייה בימים הקרובים. המבקר יכול לבדוק האם ברקע של לתת או לא לתת לערוץ 10 את הדחייה נכנסו שיקולים שהם לא עניינים".

חסון טען כי "פקידי האוצר שינו את עמדתם בימים האחרונים. באחרונה באוצר היו מוכנים להעניק לערוץ 10 דחייה בפירעון החוב וכעת האוצר מתנגד. היום זה ערוץ 10 ומי שישתוק היום על ערוץ 10 לא יוכל אחר כך להתעלם כשהתור יעבור על ערוצים אחרים. יש פה מגמה ברורה להשתלט על עולם התקשורת, לאיים, לשלוח מסר שמי שלא מנגן בתזמורת של השלטון הנוכחי דינו יהיה להסגר. הדברים שנעשו בשבועות האחרונים יגיעו למבקר המדינה והפקידים יצטרכו לומר את האמת. מבקר המדינה עומד לחקור את הנושא".

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר כי "אני דואג לאינטרסים של הציבור. הריכוזיות שיש היום בתקשורת היא מסוכנת מדאיגה. בתחום הטלוויזיה והתקשורת המודפסת יש מעט מאוד כלי תקשורת. השאלה הנכונה שעומדת בפני היחידה היא איזון . איני נהנה על דחייה בתשלומים שבעלי ערוץ 10 צריכים לשלם לרשות השנייה האם זה נזק יותר גדול מאשר פוטנצאל הסגירה. הסכנה שהערוץ יסגר היא ברורה ומיידית למערכת של פלורליזם בתקשורת הישראלית. זה צריך להדאיג אותנו".

ח"כ ניצן הורביץ (מרצ), בעבר עורך חדשות החוץ בערוץ 10, אמר כי "חשוב שיהיה ערוץ בתחרות מול ערוץ 2 ולא תהיה מדינה עם ערוץ אחד. זה חשוב בעבודה היומיות לא רק ל-10 אלא גם לערוץ 2 ולציבור. בערוץ עובדים מאות אנשים באופן ישיר ואלפים באופן עקיף. אין לנו יותר מדי ערוצים כשאפשר לסגור ערוץ כזה מבחינת פרנסה ישירה של אנשים ולא רק חופש ביטוי. ערוץ 10 סובל מלחץ פוליטי בלתי נסבל מצד לשכת רה"מ ומקורביה. השיא היה ההתנצלות לשלדון אדלסון. העבירו אותם זובור שחייב את התפטרות של מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 10".

הורביץ הוסיף: "זה חלק מהמסע בכנסת נגד כל מוקד של בקורת חשיבה חופשית, תקשורת, משפט, אתם אונסים את הדמוקרטיה ולכן אתם סותמים פיות לתקשורת, שופטים, ארגונים וכל מי שמעז להתייצב נגדכם וזה לא יעבור". ח"כ אופיר אקוניס אמר לו בתגובה כי "אצל הורביץ וחנין כל מי שחושב אחרת מהם הוא פשיסט".

ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה) אמרה כי "אנו חפצים בחייו של ערוץ 10 כי דמוקרטיה, וחופש הבעת דעה כרוכים בריבוי ערוצים אבל לא יותר מדי ערוצים. אין כאן שוק חופשי פרוע. הדמוקרטיה זקוקה לזה כאל נשמת אפה. ערוץ 10 חייב להמשיך לחיות ובסוף הוא ימוזג עם רשת. אם יהיו יותר מדי ערוצי טלביזיה מסחריים הם לא ירוויחו כסף. רון לאודר עושה להם טובה שהוא מחזיק אותם. הוא נותן להם נדבות.

"בגלל המצוקה של ערוץ 10 עטים עליהם מנצלי הזדמנות ומשגרים אליהם מסרים. אומרים להם הם יודעים לתת סטירות ולא לטיפות. ערוץ שעושה עבודה עתונאית נותן סטירות לכולם. אסור לנצל את הרגע הכלכלי כדי לאיים על חופש העתונות של העתונאים. השם רביב דרוקר חוזר ורוצים לשלוח אותו לחופשה בלא תשלום".

יצחק וקנין

מנכ"ל הרשות השנייה, מנשה סמירה, מסר בתגובה להחלטת ועדת הכלכלה: "אין ספק שיש מקום לקיים דיון ציבורי פתוח על עצמאות התקשורת והשפעות פוליטיות כאלה ואחרות. במקרה הזה הנושא היה דחייה טכנית של תשלום חובותיהם של שלושת הזכיינים שנבע מתיקון החוק אשר קבע את מועד המעבר לרשיונות ל-2013 במקום 2012, כפי שתוכנן תחילה.

"החשש של הרשות השנייה הוא שהנטל הכספי יגרום לפגיעה בהשקעה בתוכן וביצירה הישראלית במיוחד לאור מצוקת השעה ומאחר ואין המדובר בחובות הנובעים מהשקעה בתוכן.

"יש לציין שהתשלום הנדרש עומד על כ-90 מיליון שקל לכל הזכיינים ומתוכם כ-45 מיליון שקל בעבור דמי זיכיון ו-45 מיליון שקל בעבור תמלוגים לאוצר המדינה. לאור התייעלות הרשות השנייה בשנים האחרונות, דמי הזיכיון יוחזרו לזכיינים ויתרת הכסף (45 מיליון שקל) תועבר כאמור לאוצר המדינה".

"בשלטון רוצים לסתום את הפה לערוץ 10"

מוקדם יותר, אמר מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 10 לשעבר, ראודור בנזימן, כי "זה נראה כאילו חברי השלטון חברו כדי לסתום לערוץ 10 את הפה ולהביא לסגירתו". בראיון לגלי צה"ל אמר בנזימן, אשר התפטר מתפקידו לפני שמונה שבועות בעקבות פרשת ההתנצלות לשלדון אדלסון, כי "זו לא שאלה של הרגשה, אלא של הפעולות שמתבצעות. לפי הבדיקה, ולפי ההצבעות שאמורות להתקיים היום בוועדה, זו רדיפה, נקמנות, אפשר לקרוא לזה איך שרוצים. בשנה האחרונה פורסמו תחקירים שונים שבעקבותיהם נפתחו שלוש חקירות של מבקר המדינה נגד בכירים בממשלה".

בנזימן הדגיש כי התשלום אותו מבקש הערוץ לדחות אינו תמלוגים לאוצר, אלא דמי זיכיון, כסף שמיועד לעבור לרשות השנייה, אשר לדבריו הודיעה כי תוכל להסתדר ללא הסכום בתקופה הקרובה. "המצב הכלכלי של ערוץ 10 הוא בכי רע. אין ויכוח. שוק הטלוויזיה מוכיח בשנים האחרונות שתנאי הזיכיון לא מתאימים לתנאי הכלכלה".

בנזימן הוסיף כי שכרם של ה"טאלנטים" מהווה רק 2% מן התקציב, אך ש"חלק הארי מתקציב חברת החדשות הולך למשכורות ללמעלה מ-300 העובדים הקבועים".

ראודור בנזימןצילום: פריד חגי

כשנשאל בנוגע להתנצלות הערוץ בפני אדלסון, ציין בנזימן כי "ברור שאני מצטער על האופן שבו אילצו אותי לשדר את זה. אני חושב שהיתה בעייתיות, ולכן נקטתי כפי שנקטתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker