"ישראל היום" החל לגבות דמי מנוי - והפסיק לפרסם את מספר העותקים

השבוע החל העיתון להפיץ עותקים למנויים משלמים בלבד. בענף התקשורת מעריכים כי מספר המנויים צנח מ-100 אלף ל-10,000. "ישראל היום": "מספר המנויים הוא דו-ספרתי חזק. בשל שינויים שוליים בכמות ההדפסות אנו לא מפרסמים את הנתונים"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

>> עיתון "ישראל היום" הפסיק בחודש האחרון לפרסם את מספר העותקים שהוא מדפיס. עד 9 באוקטובר פירסם העיתון מדי יום כי הוא מדפיס 275 אלף עותקים, ובסוף השבוע 350 אלף עותקים - אך מאז המידע אינו מופיע בעיתון. בעבר הצהירו בעיתון כי פרסום מספר העותקים המודפסים מאושר על ידי משרד רואי החשבון זיו האפט BDO והוא צעד של שקיפות כלפי הקוראים והמפרסמים.

במקביל, ביום ראשון שעבר, 23 באוקטובר, עבר העיתון למתכונת עבודה חדשה: ההפצה בחינם לבתי המנויים הופסקה, וכעת המנויים נדרשים לשלם דמי מנוי של 52 שקל בחודש לעיתון היומי או 26 שקל למהדורת סוף השבוע בלבד. העיתון הכריז על המהלך לפני כמה חודשים, ככל הנראה בשל עלויות ההפצה הגבוהות. בענף התקשורת אמרו כי הצלחתו של העיתון לצבור מנויים בתשלום תוכל לשמש מדד לחשיבותו בעיני הקוראים. "ישראל היום" מקבל את שירותי הדפוס שלו מעיתון "הארץ".

בעבר חולק "ישראל היום" ל-80-100 אלף משקי בית מנויים. לפי הערכות של גורמים בענף התקשורת, מספר המנויים בתשלום של העיתון כיום נע סביב 10,000 בלבד. בעיתון סירבו לחשוף את מספר המנויים המשלמים, אך טענו כי מדובר ב"מספר דו-ספרתי חזק (באלפים, נ"ט)". בעיתון הוסיפו כי "מדי יום מצטרפים מאות מנויים" וכי קצב ההצטרפות "תואם את הציפיות המוקדמות ועומד ביעדים".

המשמעות של ירידה בשיעור כזה במספר המנויים שמקבלים את העיתון לבתיהם עשויה להיות צניחה משמעותית גם במספר העותקים שהעיתון מדפיס מדי יום. אותם גורמים בענף התקשורת העריכו כי לא מן הנמנע שהסיבה להפסקת הדיווח על מספר העותקים היא שהעיתון רשם ירידה משמעותית בהיקף ההדפסה בשל הירידה בהיקף החלוקה למנויים.

ב"ישראל היום" מכחישים כי נרשמה ירידה בהיקף הדפסת העותקים, ואומרים שהעיתון ממשיך להדפיס כ-275 אלף עותקים בימי חול וכ-350 אלף עותקים בסופי שבוע. לפי העיתון, העותקים שאינם מחולקים למנויים הוסטו להרחבת מערך ההפצה הציבורית.

מ"ישראל היום" נמסר בתגובה: "אנו נמצאים בתחילתו של תהליך להפסקת ההפצה למנויים שלא בתשלום וחיוב מנויים עבור דמי משלוח. לעיתון מגיעות מדי יום מאות פניות של קוראים שמבקשים להצטרף לקהל המנויים".

בנוגע להפסקת פרסום מספר העותקים שהעיתון מדפיס נמסר: "עד כה פירסם העיתון את המספר באישור של רואי חשבון, ומספר העותקים היה קבוע ויציב. כיום יש שינויים יומיים שוליים בכמות ההדפסות מאחר שזוהי תקופת מעבר, ולכן איננו מפרסמים את הנתונים עד שהם יתייצבו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker