מי צריך חברים?

יוני סער
יוני סער

>> גורו השיווק ויועץ המיתוג מרטין לינדסטרום הוא גאון. בכך אין ספק. פעם אחר פעם הוא מצליח לייצר רעש, כותרות ועניין שיווקי סביב פרויקטים סנסציוניים שנהפכים לשיחת היום. את ההשראה לפרויקט החדש שלו סיפק הסרט "The Joneses" בכיכובו של דיוויד דוכובני. הסרט, שלא הצליח במיוחד בקופות, תיאר משפחה חובבת מותגים העוברת להתגורר בפרבר אמריקאי אמיד. במהלך הסרט מתברר כי חברי המשפחה הם בעצם יחידת שיווק גרילה מקצועית, שכל מטרתם היא לקדם את מכירות המוצרים שבהם הם משתמשים בחיי היומיום.

לינדסטרום שאל את הרעיון שבבסיס הסרט ויצר ניסוי אמיתי. הוא בחר קבוצת אנשים שהתחזתה למשפחה, סיפק להם ביוגרפיה מזויפת ושיכן אותם בפרבר אמריקאי בבית שרושת באמצעות עשרות מצלמות נסתרות ותועד במשך 24 שעות ביממה. המשפחה של לינדסטרום ערכה בביתה מסיבות וארוחות לשכנים, שבמהלכם התפארו בהרגלי הצריכה שלהם ובמותגים שאיכלסו את ביתם. המשימה היתה לגרום לשכנים לרצות להידמות למשפחה הממותגת, לחקות את הרגלי הצריכה שלה ולהפוך אותם לסמלי הסטטוס של הפרבר. צוותו של לינדסטרום עקב אחרי ההתנהלות והניסוי היומרני נהפך לספרו החדש, "Brandwash", העוסק באופנים שבהם מותגים פועלים על אנשים ובדרך לייצר מותג מדבק.

לינדסטרום עלה בספרו על הגל החם של הפרסום מפה לאוזן - השימוש בצרכנים כמקדמי מכירות, במודע או שלא במודע. הוא אינו לבד. הפרויקט של קוקה קולה ארה"ב, Myparty, משתמש בכלים דומים להשגת המטרה. במסגרת הפרויקט, צעירים אמריקאים מגוייסים לערוך בבתיהם מסיבות צפייה באירועים חגיגיים המשודרים בטלוויזיה, שאותם ממתגת קוקה קולה באמצעות מוצריה.

במסגרת השיטה הזו, רעיון ה"חבר מביא חבר" של הרשתות החברתיות נהפך מהתארגנות וולנטרית למהלך שיווקי מתוכנן. זוהי ללא ספק דרך פרסום יעילה, אך היא מספקת סיבה נוספת לקחת בעירבון מוגבל את החברויות הנוצרות בעידן החדש. כמשווקים, אנו נקלעים כאן למצב של אין ברירה - מאחר שהציבור נאטם יותר ויותר למסרים פרסומיים, אנו צריכים להשקיע בלקוחות הנאמנים והמושבעים שלנו ולנסות להרחיב דרכם את מעגל הלקוחות. התמורה ללקוחות המסייעים לנו יכולה להיות הכרה, תגמול או חיזוק פסיכולוגי המתקבל כשהם מצליחים לשכנע את סובביהם להפוך לאוהדים של המוצרים שבהם הם בחרו בעצמם.

כדי לצאת לדרך הזו אנו צריכים בראש ובראשונה לחזק את בסיס הלקוחות שלנו: להפוך את הלקוחות שלנו למזוהים, מושבעים וגאים - ולאחר מכן לפעילים. עולם מועדוני הלקוחות עתיד לחזור לתמונה בגדול בשנים הקרובות, והוא יציל אותנו. הוא יחזור על בסיס פלטפורמות דיגיטליות וטלפונים חכמים ועם מלות באזז חדשות כמו Social CRM.

השילוב בין הצורך של האדם להתחזק בהחלטתו, הצורך של החברות לשווק ולהשפיע והעלות הנמוכה של מגעים בפלטפורמות הדיגיטליות יזיז את הכסף השיווקי פנימה, להשקעות ישירות בלקוח וממנו. מי שלא יניח את התשתיות לכך מחר יהיה מחוץ למשחק מחרתיים.

-

יוני סער הוא הבעלים של קבוצת פרומרקט

מאמרים נוספים ועדכונים בבלוג שלו ב-Cafe TheMarker:

http://yonisaar.cafe.themarker.com

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ