הקרב על מהדורת החדשות של ישראל: ערוץ 10 נגד קשת

מניסיון המחטף של קשת בוועדת הכלכלה ועד ללחצים הנסתרים של ערוץ 10 למנוע הטבה מזכייניות ערוץ 2 - מפלס הלחץ עולה והלוביסטים מתגייסים לקראת שורת החלטות שיעצבו את עתיד תעשיית הטלוויזיה

אמיר טייג
נתי טוקר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> הדיון בנוגע להרחבת שידורי עידן פלוס (DTT) בוועדת הכלכלה של הכנסת בשבוע שעבר היה סוער והדוברים עלו לטונים גבוהים לא פעם. מחוץ לחדר הדיונים היה מעניין לא פחות. חברי הכנסת רוברט אילטוב ואלכס מילר (ישראל ביתנו) שוחחו עם לוביסטית המייצגת את זכיינית ערוץ 2 קשת, שהחזיקה בידה צרור ניירות, נפנפה בו ודחקה בח"כים להגיש הצעה מסתורית במהלך הדיון. "צריך להגיש את זה עכשיו", אמרה בלהט.

לאחר כמה דקות התברר על מה נסובה השיחה. אילטוב נכנס לחדר הוועדה והפתיע את הנוכחים עם הצעה לתיקון בחוק שיאפשר לזכייניות ערוץ 2 קשת ורשת להחזיק במשותף בחברת החדשות של ערוץ 2, גם אם רק אחת מהן תיבחר לעבור לשדר ברישיון ב-2013.

חברי ועדת הכלכלה ומשתתפי הדיון הופתעו למשמע ההצעה, שנראה כי לא היתה קשורה כלל לדיון בנוגע לעתיד שידורי ה-DTT. "למה אתה מעלה את הנושא לדיון עכשיו? באיזה סעיף אתה רוצה לבצע את התיקון?" שאלה היועצת המשפטית של הוועדה עו"ד אתי בנדלר את אילטוב, שלא התבלבל וענה: "סעיף 18". הנוכחים דיפדפו במהירות לסעיף המדובר, סעיף טכני בנוגע למועד כניסתם לתוקף של סעיפים אחרים בהצעת החוק. היועצת המשפטית הגיבה בזעם.

ניסיון המחטף של קשת אינו חריג בנוף הלחצים והאינטרסים סביב שורת תיקוני החקיקה שמבקשים הערוצים המסחריים. בימים אלה נאבק ערוץ 10 על עתידו, ומבקש שינוי חקיקה שיאפשר לו דחייה בתשלום דמי זיכיון של 60 מיליון שקל. ל-TheMarker נודע כי מנכ"ל הערוץ יוסי ורשבסקי נפגש בימים האחרונים עם שר התקשורת משה כחלון כחלק מניסיון השכנוע.

ערוץ 10 מעורב גם בשינוי החקיקה שמבקשות זכייניות ערוץ 2 ומבקש לסכלו. בעבור ערוץ 10 המעבר הצפוי משיטת הזיכיונות לשיטת הרישיונות יהיה כמו אוויר לנשימה ויספק לו אופק עסקי רחב יותר. עם זאת, בקרב זכייניות ערוץ 2 אין עמדה מאוחדת בנושא המעבר. קשת מעוניינת לעבור לפעול ברישיון מוקדם ככל הניתן, בעוד שרשת מעדיפה להישאר בזיכיון עד תומו בעוד כשנתיים.

אחד השיקולים המרכזיים של הזכייניות הוא עתיד חברת החדשות של הערוץ, שבה הן מחזיקות במשותף. אף שקשת מעוניינת לעבור לפעול ברישיון, היא לא רוצה להשאיר בידי רשת את חברת החדשות או את המותג ערוץ 2, שבו רשת תמשיך להחזיק אם תמשיך לפעול בשיטת הזיכיונות.

לפי החוק, אם שתי הזכייניות יחליטו לעבור לרישיונות באותו מועד, ב-2013 או עם תום הזיכיון ב-2015, הן יוכלו להמשיך להחזיק במשותף בחברת החדשות למשך שלוש שנים. המשך האחזקה המשותפת מהווה הטבה של שלוש שנים מאחר שהוא יחסוך לאחת הזכייניות הוצאה של 50-100 מיליון שקל בגין הקמת חברת חדשות נוספת מיד עם המעבר לשיטת הרישיונות.

הזכיינית שתישאר מאחור

החוק הקיים אינו מתייחס לאפשרות שרק אחת מהזכייניות תבחר לעבור לשיטת הרישיונות ב-2013 ואילו האחרת תבקש להישאר בזיכיון. בדיוק כאן סעיף 18 המפורסם משתלב שוב בסיפור - קשת מעוניינת בשינוי בחוק שיקבע כי ההטבה תינתן לזכייניות גם במקרה שלא יעברו לרישיון באותו מועד.

בקשת טוענים כי השינוי שהם מבקשים טכני בעיקרו ועולה בקנה אחד עם העיקרון שלפיו הזכייניות זכאיות לתקופת הטבה של שלוש שנים. מבחינתם, השינוי בחוק נועד רק "לסגור את הפינה" שלא נסגרה בסעיף החוק המקורי.

בערוץ 10 מתנגדים לשינוי החקיקה שמבקשת קשת, ומזהירים מפניו. כפי הנראה, בערוץ מעדיפים שחברת חדשות ערוץ 2 תתפצל לשתי חברות שונות מוקדם ככל הניתן - דבר שיחזק באופן יחסי את חברת החדשות של ערוץ 10 ויקל על הערוץ למצוא משקיע שיעזור לו לשרוד. בערוץ 2 טוענים כי ערוץ 10 מנסה למשוך את תשומת הלב לבקשה הלגיטימית של זכייניות ערוץ 2 כדי להבטיח את שינוי החקיקה שבו הוא מעוניין, שלדבריהן הוא פחות לגיטימי.

שר התקשורת משה כחלון הבין כי נוסח החוק הנוכחי לפני השינויים שבהם מעוניינת קשת מהווה חסם עיקרי בפני המעבר לשיטת הרישיונות, ומנסה לנסח פתרון. השבוע פורסם כי השר יתמוך בחקיקה שתאפשר המשך אחזקה משותפת של שתי הזכייניות בחדשות 2, גם במקרה שלא יעברו לפעול ברישיון באותו מועד.

המתנגדים לשינוי שיוזם כחלון חוששים מתרחיש שבו ערוץ 10 ייסגר ועמו תיסגר חברת החדשות שלו. לטענתם, שינוי החקיקה ישאיר בוודאות את רשת וקשת עם חברת חדשות חזקה אחת, ולפיכך סגירת ערוץ 10 תהפוך את חדשות ערוץ 2 למונופול בקרב הערוצים המסחריים. תרחיש זה עשוי לגרום, לטענתם, לפגיעה חמורה בדמוקרטיה, בשל ריכוז כוח רב מדי בידי גוף עיתונאי אחד. בדיון שהתקיים בנושא בוועדת הכלכלה בשבוע שעבר השתתפה נציגה של רשות ההגבלים העסקיים. עם זאת, הרשות עדיין לא הביעה את עמדתה בנושא.

גורמים נוספים בענף מצביעים על כך שחברת החדשות של ערוץ 10 ביצעה בתקופה האחרונה כמה תחקירים שחלקם פגעו בראש הממשלה, בנימין נתניהו. מנגד, חברת החדשות של ערוץ 2 נחשבת פחות לוחמנית. לטענתו, סגירת חדשות ערוץ 10 תהווה פגיעה מהותית במגוון הדעות ובכוחה של העיתונות. בענף טוענים כי המחליט האחרון בעניינו של ערוץ 10 יהיה ראש הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker