לוח שידורי החורף של זכייניות הטלוויזיה יוצא לדרך תחת חשש מהמשך הירידה בהכנסות

נתי טוקר

<<השקות לוחות השידורים לעונת סתיו-חורף היו בשנים האחרונות סיבה למסיבה בקרב זכייניות הטלוויזיה, שערכו לכבודן מסיבות ואירועים מתוקשרים. עונת השידורים הנוכחית, שנפתחה השבוע ותיפרש על פני החודשים הקרובים, לא זכתה לקבלת פנים דומה.

חודשי המחאה החברתית הביאו לקיצוצים של עשרות אחוזים בהיקפי הפרסום בטלוויזיה ולירידה בהכנסות הזכייניות. לדברי גורמים בענף, הזכייניות אף דחו את שידורן של תוכניות מובילות והחליפו אותן בשידורים חוזרים בתקווה להתעוררות בענף הפרסום.

ההערכות בקרב הזכייניות, חברות רכש המדיה והמפרסמים בדבר עתיד הענף חלוקות. יש המצפים לחורף קר במיוחד, בצל החשש כי היקפי הפרסום ימשיכו להצטמצם. אחרים מדברים על התאוששות, המורגשת בימים האחרונים וצפויה להתגבר בשבועות הקרובים.

לדברי גורם באחת הזכייניות, "בחודשים האחרונים הביקושים נמוכים. כולם דחו עלייה של תוכניות מובילות, שהיו אמורות כבר להיות על המסך. יש שביב אופטימיות שבנובמבר-דצמבר יחזור כסף לשוק, אבל זו אופטימיות זהירה".

אלון הוכדורף, מנכ"ל משותף בחברת רכש המדיה זניט מדיה, מסביר כי "הכסף נכנס לשוק דרך חברות המדיה וכרגע אין תכונה חיובית בענף. החברות יודעות שעומדת להיות תקופה מאופקת. גם המצב באירופה מחלחל - יש כאן מפרסמים בינלאומיים וההחלטות מושפעות מהאווירה באירופה".

גם בכיר אחר בחברת רכש מדיה מעריך כי "דבר לא הולך להשתנות. מדובר בשנה בעייתית, שבה המפרסמים לא עמדו ביעדים, והכי קל לקצץ בתקציבי פרסום ושיווק. וכמובן, ישנה המחאה החברתית שבגללה מפרסמים חוששים לצאת בקמפיינים שיכעיסו את הציבור".

לדברי הבכיר, האירוע החיובי היחידי הצפוי הוא הכניסה של שתי חברות סלולר חדשות לענף. "לא ייתכן שמישהו יקים חברה סלולרית בלי השקעה מסיבית בפרסום", הוא מסביר. "בכל מקרה, לזכייניות הטלוויזיה יש בהחלט סיבה לדאגה".

הריאליטי המוסיקלי חוזר

בשבוע האחרון החלו הזכייניות להעלות לאוויר נציגות ראשונות מעונת הטלוויזיה החדשה, אך לא חשפו את מועדי ההשקה של רבות מהתוכניות הפופולריות שלהן.

לוח השידורים של זכיינית ערוץ 2 קשת יכלול עונות חדשות של תוכניות הדגל, "האח הגדול" ו"ארץ נהדרת"; עונה חדשה של "עובדה"; ותוכנית ריאליטי בשם "בית ספר למוסיקה", הצפויה להיות גרסת הילדים של "כוכב נולד".

קשת, שתעבור לשדר בראשון עד שלישי בתחילת 2012, תתמודד מול התוכניות שיציג ערוץ 10: בימי ראשון ישודרו העונות החדשות של השעשועון "לעוף על המיליון" ושל הסדרה "בנות הזהב", שפרקים ראשונים שלהן שודרו השבוע; בימי שני יעלו סדרת הדרמה המשטרתית "אחת אפס אפס" וסדרת הדוקו "מעושרות" על נשות האלפיון העליון; ובימי שלישי תעלה עונה חדשה של "המקור".

רשת תנסה החורף לחזור לקדמת הבמה, עם שתי תוכניות ריאליטי מושקעות: "המרוץ למיליון", שתעלה היום לשידור, והגרסה הישראלית ללהיט האמריקאי "The Voice". בנוסף, תעלה רשת עונה נוספת של תוכנית הסאטירה "מצב האומה" וסדרת דרמה משטרתית חדשה בשם "המיוחדת".

גם בחברות הכבלים והלוויין, שאינן תלויות במצב שוק הפרסום, נערכים לחורף. HOT השיקה השבוע את עונתה החדשה של "עספור" ובהמשך העונה תעלה עונה חדשה גם לסדרה "חצויה". כמו כן תעלה תוכנית הריאליטי "הסטייליסטים", שבה יתחרו זה בזה 16 מעצבי אופנה. yes תעלה, בין השאר, את העונה השלישית של הדרמה "סרוגים", שפרק ראשון שלה שודר השבוע, את דרמת הריגול "תא גורדין", וסדרה חדשה בשם "זנזורי", בכיכובו של יובל סמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker